Masáž přední strany dítěte - dolní končetiny

Teorie a postup následující masáže vychází z techniky V. Schneiderové-McClureové.

Polohy na masírování

  1. Sedíme na podložce s nohama nataženýma před sebe, nohy jsou u sebe a děťátko na nich máme položené hlavičkou směrem k chodidlům. Tato poloha je vhodná zejména u novorozených miminek. Masáž dětí
  2. U malých dětí můžeme k jejich většímu zklidnění použít "kolébku" z nohou, která vznikne tak, že dáme u pokrčených nohou chodidla k sobě a v jejich klenutí vznikne "důlek" pro dětskou hlavičku. Lehkým pohupováním dítě kolébáme.
  3. Sedíme s rozkročenýma nohama, nebo v tureckém sedu, nebo na patách s koleny od sebe a děťátko leží na podložce před námi hlavičkou od nás.
  4. Sedíme s rozkročenýma nohama, děťátko leží na podložce před námi hlavičkou od nás a jeho nožičky položíme přes svoje stehna. Tato poloha se dá použít i u větších dětí do věku, kdy ještě pohodlně a bez přesedání dosáhneme až na jejich hlavičku. Při masáži delších nožiček si můžeme pomoci i zapřením dětského chodidla o náš hrudník.
  5. V případě masáže odrostlejšího dítěte zaujmeme polohu vsedě na patách vedle dětského hrudníku, abychom dosáhli na dítě od hlavy k patě.
  6. Při masáži velkého dítěte nebo dospělého člověka použijeme masážní stůl, postel nebo jinou improvizovanou podložku. Důležité je, abychom mohli masírovaného nerušeně obcházet.

Dolní končetiny

Nejprve provedeme masáž jedné nohy, totéž zopakujeme na druhé noze. Každý tah provádíme 2-3krát. Masírujeme klidně, pomalu, rytmicky. Dýcháme zhluboka. Olej vždy prohříváme v dlaních a dostatečně jím prosytíme dětskou kůži.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle knihy Mgr. J. Hašplové "Masáže dětí a kojenců"