Léčení medem

Ve většině našich obchodních sítí a v hypermarketech jsou nekvalitní medy ze zahraničí. Poznáte to podle etikety, kde je zpravidla napsáno, že se jedná o směs medu ze zemí EU a mimo země EU. Jedná se o medy, které mají vysoké obsahy toxických a jiných cizorodných látek (např. antibiotik, sulfonamidů aj. používaných na léčení včel v zahraničí). V těchto medech jsou přítomny exotické druhy pylů, které vyvolávají extrémní alergické reakce u našich obyvatel. Je vhodné nakupovat med od českých včelařů a zpracovatelů, kteří zpracovávají výhradně tuzemský med, jenž i ve světě proslul vynikající kvalitou. Kvalitní medové a propolisové výrobky jsou dostupné v lékárenské resp. jí podobné síti.

Z důležitých vlastností medu je potřeba zdůraznit jeho účinek bakteriocidní - antibiotický, který lze sledovat až do zředění 1 : 60. Alergie na med naštěstí nejsou příliš časté. Diabetici II. typu, tj. na inzulinu nezávislí, jej mohou konzumovat v přiměřeném množství a diabetici I. typu, tj. na inzulinu závislí, jej nemohou používat jako potravinu, ale výhradně v minimálních dávkách jako lék. K základním léčebným účinkům medu patří:

Praktická doporučení užívání medu podle Dr. Jarvise, vesnického lékaře z Vermontu:

Med a játra, plíce, ledviny

Med a různá jiná onemocnění

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, zdroj J.Richter v časopise Phoenix, Ing.Dr.K.Bojda v časopise Moje zdraví a J.A.Zentrich v časopise Meduňka