Rostlinné silice pro děti - dýchací ústrojí

"Masáž je vyjádřením lásky pečujícím, láskyplným dotykem". Amelia D. Auckettová

Další oblíbenou skupinou olejů vhodných pro děti jsou silice působící blahodárně na dýchací ústrojí. Jejich užití je vhodné zejména v období jara a podzimu při hojnějších výskytech chřipkových onemocnění a laryngitid, ale i pro preventivní užití.

Silice působící blahodárně na dýchací ústrojíPinus sylvestris

Borové jehličí obsahuje pinosolvin - látku hubící různé bakterie a zastavující růst TBC bacilů. Olej napomáhá koncentraci, má antiseptický účinek. Je vhodný při nachlazení, chřipce, zápalu plic, astmatu. Účinkuje na revmatické a svalové únavové bolesti - koupel.Eukalyptus, Eucalyptus globulus

Je dobrý na veškeré plicní problémy, pro vykašlávání, při zánětu dutin, bolestech v krku, je antiseptický na rány a pořezání. 2% emulze ve spreji zahubí 70% satafylokoků v místnosti. Je antivirální (spalničky, spála, herpes) a antispasmatický. Snižuje horečku. Posiluje při vyčerpání, podporuje koncentraci, snižuje bolesti hlavy, působí proti průjmu i zácpě, vypuzuje střevní parazity. Hojí popáleniny, poranění, jizvy, krvácení, léčí revmatismus. Dobrý repelent. Není vhoEukalyptus citriodoradný pro kojence.

Má jemnější vůni než Euklyptus globulus a díky tomu je vhodnější zejména pro malé děti. Je také antivirální, dezinfekční, rozpouští hleny. Užívá se při rýmě a brontichidě (masáž prsou, ramen a chodidel).

Je to silný olej, který je potřeba používat velmi opatrně (u dětí starších 5 let). Velmi účinně posiluje žaludek (nevolnost při cestování, průjem, špatné trávení). Pročišťuje a osvěžuje mysl. Používá se při nachlazení, bronchitidě, kašli, chřipce, ucpání a zánětech dutin, vyvolává pocení. Celkově osvěžuje a stimuluje.

Má velmi podobné účinky jako peprná, ale je jemnější a vhodnější pro menší (od dvou let) nebo hodně citlivé děti.

Stimuluje činnost mozkové kůry, zklidňuje, pomáhá v případě nemocí horních i dolních cest dýchacích (nachlazení, bronchitida, chřipka, zápal pli, podporuje vylučování potu, prokrvuje. Používá se na masáže při revmatismu a svalové únavě, zlepšuje činnost vlasové pokožky.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Mgr. Jana Hašplová v časopise Listy aromaterapie a fytoterapie