Přínos cvičení čchi-kung pro běžné lidi

1.část rozhovoru s mistrem Xu Mingtangem.

Mistr Xu Mingtang-čchi-kungMistr Xu Mintang je předsedou Čínské asociace čchi - kungu a profesorem Ústavu věd o životě Čínské akademie věd, je členem Rady světového akademického společenství pro léčitelský čchi - kung. Narodil se v roce 1963 ve velmi známé rodině lékařů a mistrů bojových umění v provincii Henan. Jeho zvláštní schpnosti vycházejí z tradice jednoho z jeho předků, prince Kimnara, strážce principů Šaolinského kláštera. Od té doby měla rodina velkého mistra za úkol chránit a zvelebovat principy Šaolinské školy čchi - kungu různých směrů. Mingtang pokračoval v rodinné tradici, osvojil si čínské léčitelství, šamanizmus a bojové umění již v dětském věku. Jeho otec, ředitel nemocnice v Pekingu, neustále prověřoval diagnostické schopnosti svého syna a porovnával je se západními diagnózami a výsledky testů. MIngtang se v testech nikdy nemýlil a od 14 roků začal sám navštěvovat pacienty. V roce 1997 založil neziskovou organizaci, Mezinárodní nadaci Ming - tchang a stal se dobře známým v především v Rusku díky svým léčitelským schopnostem a vyučování čchi - kungu.

Kdo praktikuje čchi - kung, má z toho efekt, jinak by tolik lidí roky necvičilo. Moje zkušenost je, že západní lidé praktikují čchi - kung ze dvou hlavních důvodů:

Posílení jejich zdraví

V současnosti se na západě roky používají antibiotika, ale ta při mnohých chronických onemocněních nepomáhají. Při mnohých bolestivých onemocněních hledají lidé lékaře - například, když je bolí hlava. Lékař jim dá tabletky, ale ty nepomáhají a oni zase volají doktorovi, že bolest pokračuje.

Co s tím?

Je zde koncepce fungování energie čchi. Ta proudí po kanálech (meridiánech). Když děláme akupunkturu, děláme vlastně servis těchto kanálů. Tyto kanály je třeba si představit jako potrubí, kterým proudí voda. Když je potrubí v pořádku, voda jím proudí plynule na jiné místo. Když je ucpané, vytvoří se vodní bublina. V našem těle je to stejné. Když máme meridiány blokované, energie čchi jimi neproudí a to způsobí napětí v blokovaném místě, nebo i jiném místě. Protože když cítíte bolest na jednom místě, může být blok na úplně jiném místě. Doktor na západě se na to podívá, nevidí žádný fyzický problém, ale vy bolest cítíte. Lékař neví, co s tím a tlumí bolest tabletkami. My se na to podíváme, zjistíme, kde je blok a odstraníme ho tak, aby mohla čchi prodit po celém těle. A bolest odchází. Správné proudění energie se dosahuje právě praktikováním čchi-kungu. Např. mi jedna žena nedávno řekla, že od té doby co cvičí čchi - kung nemá bolesti hlavy. Mnozí praktikují čchi - kung kvůli chronickým nemocem. Ty se po čase také odstraní. Takže jedním důvodem pro praktikování čchi - kungu je zdraví, protože výsledky jsou takové, že je západní medicína nedosahuje.

Nová filozofie

je druhým důvodem praktikování čchi - kungu především pro mladé lidi. Tento druh filozofie mluví o nových, čerstvých ideách jak se dívat na svět. Je to jiné než je západní filozofie. Dnes je čas pro nové technologie, jako je internet, letadla...Změny probíhají velmi rychle, stále je zde něco nového. Děti stále častěji říkají rodičům: "Ty to nevíš!", protože změny jsou opravdu rychlé. Mladí nechtějí být stejní jako jejich rodiče. Mnozí tedy pohlížejí na východ co se tam mohou naučit. Zajímají se o filozofii, o seberozvoj zvláště o tibetský buddhizmus. Vracejí se potom na západ a vydávají knihy, protože poznali mnohé idee a duchovní rozměr. To je tedy důvod, proč čchi - kung oslovuje západního člověka - svým zdravým efektem, ale i filozofickým přínosem - samozřejmě - nejenom čchi- kung, ale i jóga a jiné směry. V Číně však vidíte něco jiného. Čínští mladí poznají tuto tradici a zajimají se o něco nového - to co je na západě. Najdete zde hodně anglických škol, všichni mladí studují angličtinu, mají internet, aby zjistili co je v jiných zemích. Je zde čas, aby svět změnil své vnitřní filozofické pole na novém základě. Čhi - kung dává západním lidem čerstvou novou formu - jak se cítit dobře při vydělávání peněz. Pomáhá lidem rozumět co je smrt, jak po ní pokračuje život, jak dále existujeme, jak se inkarnujeme, jednoduše odpovídá na otázky, které najdete čtením knih. Mladí lidé nalézají odpovědi v meditacích, chtějí to zažít a meditace v rámci čchi - kungu jim dává možnost získat takovýto zážitek.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor rozhovoru Nataša Vámošová v časopise Vitalita