9421555
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Podzimní rovnodennost

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Podzimní rovnodennost

Přišel čas dozrávání plodů a sklizně. 

V rozličných zemích nese tento svátek různé názvy, ale ať už je to Mabon, Alban Elfed, nebo Meán Fómhair, jedná se vždy o čas uklidnění, přirovnatelný k usednutí posluchačů před stařenou, která bude vyprávět svůj příběh…

Den svátku připadá většinou na 23. září nebo některý blízký den. Podzimní rovnodennost je vstupní branou k nadcházejícímu dalšímu období -  Zimě. Léto je za námi a nová fáze začíná.  Síla Slunce rychle slábne, další dny budou nápadně kratší a chladnější, noci bude přibývat. Rok se přesunuje do své temné části - blíží se svátek Samhain.

Vinné hroznyPřišel čas dozrávání plodů a sklizně. Je čas oslavit letošní úrodu a poděkovat za ni. Bohyně je v této době nejštědřejší, proto se symbolizuje rohem hojnosti. Ten bývá někdy přirovnávaný ke svatému Grálu. Roh hojnosti může být po materiální stránce chápán jako nádoba, ze které, když se dotyčný napije nebo je do ní ponořen, dostává novou sílu. Oslava podzimní rovnodennosti - Mabon je časem sklizní, mystérií, rovnosti a rovnováhy. Obilí je sklizeno a nyní začíná sklizeň podzimních plodů, tzv. druhá sklizeň. Podzimní rovnodennost je samozřejmě také časem vinobraní, sklizně jablek a k symbolickým motivům patří proto ovoce všeho druhu.

Jádrem oslavy podzimní rovnodennosti je kromě dokončování druhé sklizně také posílení spojení rodiny. Hlavním smyslem tohoto svátku je upevnění rodinných svazků a setkávání přátel, nebo celého kmene. Pořádaly se tedy bohaté hostiny, při nichž se lidé oblékali do nejlepších šatů a na stůl byly nošeny ty nejlepší pokrmy. Jak rád a nostalgicky vzpomínám na tyto chvíle u babičky, na vyprávění strýce legionáře a jeho ženy, kterou si přivezl z Vladivostoku, na nenahraditelného králíka cibuláře připravovaného babičkou v kachlovém sporáku, na koláče.....Jen tak byla rodina připravena na příchod období Samhainu. Pouze jsou-li splněny povinnosti letní sezóny, je možné temné období strávit v klidu. Těšíme se z plodin našich žní a sklizní, ať už je to v zahrádce, sadu nebo jen tak nakoupeno na trhu. Slavnost díkůvzdání a označuje v mnoha částech Evropy a severní Ameriky také začátek lovecké sezóny vysoké zvěře. Proto je svátek Mabon zasvěcen božstvům lovu a hojnosti, jako výraz díků za přijaté dary.

Podzimní rovnodennost značí narození, hojnost, plod, který v nás uzrál a je životaschopný. V tomto roce můžete podzimníPodzimní příroda rovnodennost vnímat jako znovuzrození vzhledem k tomu, čím jsme procházeli během roku. Každá podzimní rovnodennost je spojena s vývojovým posunem, naplnění individuálního tématu toho roku, kterým procházíme. V této době můžeme zjistit, jak jsme obstáli, zvládli, pochopili a posunuli se vpřed.  Dává nám příležitost k  sladění a vyrovnání protikladů a k tomu, abychom  se naučili je vidět a vnímat jako součást celku.  V našem duálním světě to zatím jinak nejde – potřebujeme  poznat obě strany, abychom je mohly vyvážit a sjednotit – jsme konfrontováni s viditelným i neviditelným světem, setkáváme se kreativitou i destrukcí, narozením a smrtí, materialismem a spiritualitou. Nyní v čase Podzimní rovnodennosti ale oslavujme sebe samé jako celek, své mužské i ženské aspekty, své vědomí i nevědomí, dávání i přijímání, své světlo i svůj stín, všechna požehnání i výzvy.  Oslavme vše – to dobré i to zlé. Vzdejme čest měnícímu se období, které nám přináší šanci začít znovu. Je to čas, kdybychom měli sdílet s ostatními vše, co jsme získali a dokončili v období od jara do léta a zároveň kdybychom již do svého vědomí měli nechat vstoupit záměr své duše pro blížící se zimní období.

Zpracoval S. Flanderka, zdroj internet
  


 
Vytvořeno 26.9.2012 11:59:04 | přečteno 4293x | S.Flanderka
 
load