Milí uživatelé našeho portálu. Radujme se – jaro je tady. Nastává jarní rovnodennost. Období tohoto svátku se datuje na 20. – 23. března a také moje dcera Radka oslavuje své "kulaté" narozeniny, protože se narodila 21.3. 1972. Letos nastane jarní rovnodennost 20. 3. 2012 v 6: 30 hod. a je jedním z nejdůležitějších dní keltského kalendáře. Je časem, kdy slunce prochází jarním bodem, vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Slunce vstupuje do znamení Berana, den je stejně dlouhý jako noc a přichází období, kdy začíná získávat převahu nad nocí a narůstající světlo přemáhá tmu. Za často nejdůležitější časový mezník roku byl považován den rovnodennosti při postupu Slunce od zimního k letnímu slunovratu. V mnoha kulturách tento den rovnodennosti označoval počátek jara, roční období, které lidem v severních končinách přinášelo konec zimního strádání a nový rozkvět života. Den jarní rovnodennosti se tak stal symbolem obrození života. Jarní rovnodennost je den, kdy je třeba hledat rovnováhu
Svátek jarní rovnodennosti má název Ostara. Ostara je germánská bohyně jara, nových začátků, naděje, obnovy a plodnosti. Ale nejen plodnosti v původním slova významu. Bohyně byla známa v různých kulturách pod různými jmény Ostara (Eostra), Vesna, Ištar, Astarte, Beltis, Isis, Hiša, Aštoret a další. Dokonce i katolická církev oslavuje 25.března ženství svátek - Zvěstování Panny Marie. Jedná se i o plodnost Matky Země v souvislosti s nadějí na hojnou úrodu a rozkvetlé louky, lesy a zahrady a přeneseně i o plodnost mysli, která je tolik potřebná pro zrod nových tvůrčích myšlenek. Představte si semínko spící pod zemí nebo právě rašící pupen na větvi stromu. Jaká síla to musí být, která prorazí zmrzlou zemí a dá impulz k vyrašení tohoto prvního výhonku nebo pupenu! Tuto energii reprezentuje bohyně Ostara. Její síla přichází z obrovské hloubky. Mimochodem podle této dynamické Bohyně je pojmenován i ženský hormon Estrogen, který pomáhá propuknout plné síle ženskosti a plodnosti a následně ji i udržet. Pokud například trávíte příliš mnoho času v práci a nezbývá vám potom čas na rozvíjení vztahu s dětmi a partnerem či na kultivaci vztahu k sobě samé nebo k Bohu, obraťte se právě dnes k této Bohyni s prosbou o pomoc. Milé ženy, udělejte si chvilku a každá po svém poděkujte bohyni Ostaře…Pokud máte pocit, že je ve vašem životě něco v nesouladu – je čas obrátit se k Bohyni Ostaře o pomoc.
V době Ostary je čas očistit svou mysl a začít znovu, postupně realizovat nové plány...Nastává doba vhodná pro nové začátky a celkovou očistu po zimě, což nám přežilo jako starý známý jarní úklid. Jarní úklid obydlí nezbavoval jeho obyvatele pouze špíny fyzické, ale byl prováděn s pozitivní myslí a vymetal z domu veškeré negace...Zkuste si při drhnutí podlahy a vymetání pavučin z koutů představit, jak spolu se špínou vymetáte i negativní energie, smutek a temnotu, které se ve vašem obydlí přes zimu usadily. Otevřete na chvíli všechna okna a udělejte si ve svém bytě pořádný průvan, nebo si každou místnost projděte s vonnou tyčinkou. Sežeňte si nějaké květiny ve veselých, jarních barvách, vyměňte ubrus na stole. Určitě se pak budete cítit o trochu lépe. V tento čas je dobré vyjít si na chvíli ven, do lesa, nebo na louku. Jen se klidně procházejte a pozorujte změny kolem sebe. Všímejte si sytějších barev, prvních nesmělých kvítků, voňavého vzduchu. Můžete si některé květiny přinést domů, nebo naopak je nechat na nějakém, pro vás významném, místě jako dar Ostaře.
V dřívějších dobách, kdy lidé žili ve větším sepětí s přírodou, v tento den probíhaly taqké různé slavnosti. Některé kultury uznávaly dokonce první jarní den za počátek nového roku. Nejstarší známé civilizace starověké Mezopotámie v letech 3000 až 2000 př.n.l. právě v době jarních rovnodenností začínaly nový rok. Učenci starověké Babylónie na základě sledování slunovratů a rovnodennosti vytvořili první kalendář. Jarní rovnodennost slavili Keltové, Germáni, Mayové, Řekové i Římané. Tento den je počátkem kalendáře zřejmě nejstaršího existujícího náboženství - zoroastrianismu t.j. náboženství, které přeje radostem života. Jeho základním tématem je boj dobra a zla a člověk se může dobrovolně rozhodnout, na kterou stranu se přidá. Ale výrazná a silná je víra v dobro! Křesťané pak od stejné události odvozují jiný religiózní okamžik - Velikonoce. Je to období radosti, tance a oslav. Zima odešla, přežili jsme nevlídnost tmavých dnů. Začíná nový život. Je čas zúrodnit naše květinové, bylinné, zeleninové a duchovní zahrádky.
V tomto období je také nejlepší začít s jarní očistnou kůrou. Dopřejete tedy tělu a duchu tento víkend a připravte se na nadcházející dny. Touto dobou již sníh začíná tát, dny se oteplují a v polích se objevuje nový život. Ovce rodí svá jehňata a raší první lístky a květiny. Mužská a ženská energie (jin a jang) jsou v rovnováze.
Kromě květin je jedním ze symbolů Ostary zajíc (králík). V předkřesťanských kulturách měl zajíc důležitý symbolický význam a najdete ho skoro na všech podobiznách Ostary, protože je jeho patronkou. Byl považován za jednoho z průvodců Afrodity a Eróta a jeho vyobrazení se používala jako symbol štěstí. Zajíc znázorněný na náhrobcích měl připomínat dočasnost a pomíjivost života. V Bibli je zajíc představován jako archetyp malého a přesto moudrého stvoření, symbolizující chudé a pokorné a také plynoucí čas. Objevoval se v křesťanské ikonografii jakožto zvíře doprovázející Pannu Marii. Měl symbolizovat vítězství čistoty nad hříchem a neposkvrněné početí. Lidé dlouho věřili, že zajíc nikdy nespí a tak býval někdy i symbolem věčného života a zmrtvýchvstání, ztotožňovaným se vzkříšeným Ježíšem Kristem.
Stejně tak v čase Ostary všude narážíte na vajíčka ve všech možných barvách, protože vajíčko je odedávna symbolem nového života a nových začátků. Obzvlášť prý ta červeně obarvená v sobě mají hodně síly. Mezi symboly bohyně Ostary patří zajíc, pestrá vajíčka a jarní květiny. Přes veškerou krásu a jemnost, ale Ostara reprezentuje bojovný aspekt boží síly, neboť vládne času, kdy se do života vrací mužský princip, aby vyrovnal a doplnil ženskou energii. Ostara v sobě nese totiž i sílu ohně.
Zpracoval S.Flanderka, zdroj internet