My uctíváme, Američané se veselí.
Svátek Dušiček slaví mnoho států a národů, každý po svém. Zatímco ve střední Evropě jsou křesťanskou tradicí a mají klidný průběh, v anglosaských zemích a především v Americe si lidé na tento den pečlivě připravují pestrobarevné kostýmy na slavnostní veselice, vydlabávají dýně, které mají strašit… Na severu, tj. v USA, Kanadě a i jinde (třeba ve Velké Británii je velmi populární) se slaví spíše Duchové než Dušičky.
Halloween, ve Spojených státech jeden z nejoblíbenějších svátků, patří spíše dětem a je to svátek strašidelný. Má původ v keltských slavnostech. Noc, které se říkalo Samhain, byla přelomem mezi obdobím hojnosti a obtížnou dobou strádání a zimy. Lidé 1. listopadu uctívali svého boha mrtvých Anwinna a věřili, že té noci se k nim navracejí duše zemřelých, aby jim živí pomohli překročit hranici do Země mrtvých. Proto tehdy lidé vyráběli svítilny z vydlabaných řep, aby duchům posvítili na jejich cestu a sami se podivně strojili do starých hadrů a malovali si obličeje, aby se tak chránili před zlými duchy.
Začátkem našeho letopočtu podlehla keltská civilizace římským nájezdům a svátek Samhain se prolínal s římskými oslavami žní. K ohňům a zdobeným lampám tak přibylo ovoce a obilí. Aby to nebylo jednoduché tak za dalšího půl tisíciletí se tyto pohanské slavnosti snažila potlačit protestanská církev a vnutila potomkům starých Keltů, žijících především v oblasti Irska atd., svůj svátek Všech Svatých. A tak vlastně tři různé svátky, připadající na jeden den, se změnily v přehlídku zvláštních zvyků. Od 16. století už se slavil All Hallows' Evening, tedy Večer všech blahoslavených, lidově jednoduše Halloween. Irští přistěhovalci přivezli tento zvyk i do Ameriky, kde velmi zdomácněl, jen tradiční řepy byly nahrazeny dýněmi, které se vydlabali do různých obličejů a svíčky v jejich útrobách z nich udělaly strašidelné svítilny. Vlastně by se dalo říci, že celý Halloween je hodně ve znamení dýní - pečou se dýňové koláče a dýňovými svítilnami je ozdoben celý dům. Děti se převlíkají do strašidelných masek a obcházejí sousedy jako halloweenoví koledníci s větou "trick or treat" (trik nebo sladkost) a když mají předvádět nějaký "trik" , je to obvykle písnička, nebo jednoduchý akrobatický kousek jako stoj na rukách. A sladkosti malí koledníci obdrží tak jako tak, v tomto případě tedy za odměnu. Samozřejmě nepohrdnou ani drobnými penězi.
Jižní Amerika slaví a hoduje. Podle staré indiánské tradice je smrt pouze branou do dalšího světa, kde žijí dál. Věří, že v noci Dne mrtvých se duše zemřelých vracejí na zem a pozůstalí jim připraví tzv. ofertu - tj. vyhradí ve svém obydlí koutek, které ozdobí květinami, fotkou zesnulého a jeho oblíbeným jídlem a pitím. Upečou tzv. chléb mrtvých a sami si na něm pochutnají. Oslavy Dne mrtvých propojuje přesvědčení a víra, že kvalita současného života záleží do značné míry na našem chování k našim mrtvým. V noci přijde ta skutečná oslava, a to přímo na hřbitově. I zde je bohatá květinová výzdoba a na rozích hrobů hoří obrovské svíce. Pozůstalí se okolo půlnoci usadí u hrobu a hodují na přinesených nápojích a jídle, veselí se, vzpomínají na mrtvého a zpívají až do rána. Mrtví jsou mrtví a živí se veselí.
Halloween se ale v posledních letech, s importem širších kulturních tradic, začal drát i do Česka. Popravdě má tento proud u nás nemálo odpůrců…Rozhodně k našim zemí patří více právě uctění památky mrtvých - řezanými květinami na hrob, tichou vzpomínkou na ty, kteří už nejsou mezi námi. A leckde i setkání s příbuznými a blízkými, kteří jsou od nás daleko a jindy si na setkání nenajdeme čas…
Zpracoval S. Flanderka, zdroj internet