9305897
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Nekonvenční medicína ve světě

Nejlepší zárukou pro pacienty jsou dobře zvládnuté profese.

Světová zdravotnická organizace (WHO) má v Ženevě kancelář pro nekonvenční (tradiční, alternativní) formy medicíny (dále NET). Podle WHO je NET soubor znalostí, dovedností a praktik založených na teoriích, vírách a zkušenostech, pocházejících z různých kultur a používaných pro udržení zdraví stejně jako v prevenci, diagnóze, zlepšení či léčení tělesných a duševních nemocí. Vztahují se k širokému souboru praktik zdravotnické péče, které nejsou součástí oficiálního systému zdravotnictví v dané zemi. Široce rozšířené a narůstající používání NET vyvolává potřebu změn ve veřejné zdravotní péči. Je žádoucí vytvořit organizaci, která napomůže rozvíjet potenciál NET jako zdroj zdravotní péče a bude garantem bezpečnosti, účinnosti a racionálního využívání NET.

Podle materiálů WHO z května 2002 je NET je plně integrována do zdravotnických systémů v Číně, Severní a Jižní Korei a Vietnamu, kde ji používá až 80% obyvatelstva jako součást primární zdravotnické péče. V západních zemích vzrůstá počet pacientů závislých na preventivní nebo paliativní (bolest zmírňující) péči. Např. ve Francii použilo NET alespoň jednou 49-75% populace, v Belgii 31%. V Německu provádí 77% klinik zaměřených na léčbu bolesti akupunkturu. V USA představuje globální trh NET 60 miliard dolarů ročně a neustále vzrůstá.

Evropský výbor pro nekonvenční medicínu v roce 1999 upozornil na vzrůstající důležitost alternativních, doplňkových a nekonvenčních forem medicíny nejen v Evropě, ale na celém světě. Rozsah, ve kterém jsou tyto formy přijímány a jejich legální status, je v jednotlivých zemích různý. Nejvíce uznávané formy zahrnují akupunkturu, homeopatii, osteopatii a chiropraxi. Ty však nejsou jediné mezi mezi méně konvenčními metodami, pacienti volají po různých formách léčení a tento fakt nesmí být ignorován. Zároveň však souhlasí s tím, že je nezbytné oddělit "zrno od plev", nepodporovat pochybné a netolerantní praktiky, které by určovaly lidem a zvláště dětem péči bez ohledu na jejich zdravotní stav a požadavky. Ustanovení legálního rámce pro NET je obtížný úkol. Nejlepší zárukou pro pacienty jsou dobře zvládnuté profese, které jsou si vědomy omezení, mají etický systém a vlastní regulaci a podléhají vnější kontrole. NET by mohly být praktikovány doktory konvenční medicíny stejně, jako dobře vyškolenými praktiky NET a pacient by měl právo výběru a volby podle své vlastní vůle, nebo na doporučení svého praktického lékaře.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle článku dr.A. Strunecké v časopise Meduňka.

Vytvořeno 27.11.2005 11:38:13 | přečteno 3276x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load