Články uveřejněné kolem r. 2000-2001 k tehdy chystaným zákonům.
V srpnové REGENERACI vyšel článek Mgr. Čehovského o nové snaze vládních úředníků o likvidaci léčitelství. Redakce mne požádala, abych se k tomuto novému nebezpečí vyjádřil jako předseda Českomoravského svazu léčitelských umění:
Není tomu tak dávno, co léčitelství zmizelo ze živnostenského zákona, což vyvolalo nejprve jisté rozpaky, ale nyní se zdá, že k ohrožení léčitelských praxí fakticky nedošlo. Ale bolševicko-materialističtí pohrobci bývalého ministra zdravotnictví Ivana Davida si skutečně nehodlají dát pokoj a osnují dál své temné sítě. Vyslovit přímý zákaz léčitelství zákonnou formou si zřejmě netroufají - snad i proto, že ze statistik vyplývá, že až 75% českého obyvatelstva léčitele v případě potřeby navštěvuje - přesto však vymysleli trik hodný "chytré horákyně", který by měl jednou provždy zbavit české obecenstvo "rakovinného vředu na těle vědecké medicíny", tedy duchovně pojímaného léčitelství. Již delší dobu se připravuje tzv. zákon o zdraví, protože stará zákonná norma ze šedesátých let přestala vyhovovat. Do připravovaného znění tohoto zákona byly umně vtěsnány formulace, které mají být "konečným úderem" léčitelství - aniž by se o léčitelství jen malým slůvkem zmínily. Všichni víme, že po zrušení léčitelství v živnostenském zákoně přešla drtivá většina praktikujících léčitelů pod hlavičku "poradenské činnosti".
Připravovaný zákon ve svém §1, odstavec 3, písmeno c) proto definuje jako "zdravotní péči" též poradenskou činnost k ochraně, podpoře a upevnění zdraví pacientů a ke zdravému vývoji nových generací. Hned nato, v §2, odstavec 1. písmeno a), je uvedeno, že zdravotní péči lze poskytovat jen ve zdravotnickém zařízení, a písmeno b) doplňuje, že tak mohou činit pouze bezúhonné fyzické osoby, zdravotně a odborně k výkonu této činnosti způsobilé, přičemž odbornou způsobilost posuzuje zvláštní, dosud neschválený zákon - a činí tak přirozeně "odpovídajícím" způsobem. Tímto způsobem je fenomén léčitelství "elegantně" a zcela eliminován, protože jakákoli rada poskytnutá "úředně nekvalifikovanou osobou", je vlastně porušením tohoto zákona, a tedy v lepším případě přestupkem, v případě horším nebo opakovaném trestným činem. Konečně tedy dosahujeme toho, po čem lékařská veřejnost již dlouho volá: kriminalizace nebezpečné konkurence. Jelikož současně jiné předpisy zakazují lékařům používat "pavědecké" léčebné metody (homeopatii, akupunkturu a další "neschválené" postupy), vidíme, že se jedná o frontální útok proti proti alternativní medicíně jako takové. Postbolševický moloch tak většině obyvatelstva zabraňuje používat jiné než materialistické léčebné metody, spočívající na využívání chemických farmaceutických prostředků - což příslušným kruhům přináší vysněné milionové zisky.
Uvedené nejnovější znění zákona je přitom další pracovní verzí. V té předchozí byla formulace mnohem jemnější. Poradenství bylo sice kvalifikováno jako zdravotní péče, avšak pouze tehdy, pokud je prováděno ve zdravotnickém zařízení! Nová úprava jde mnohem dál, a tím, že poradenství direktivně odkazuje do zdravotnických zařízení, se přímo snaží o (nepřímou, ale platnou) likvidaci léčitelství. Co proti tomu můžeme dělat? Lidé bděte! - by asi zvolal Julius Fučík. Vezměte rozum do hrsti. Tento zákon hrubým způsobem oklešťuje naše základní lidská a občanská práva. Kontaktujte své poslance a senátory s požadavkem, aby proti tomuto znění zákona ostře vystoupily (viz srpnová REGENERACE, PROHLÁŠENÍ VOLIČE na straně 7). Pište dopisy do médií. Všichni lidé musí vědet, co se na ně chystá. Nesmíme připustit, aby schvalování zákona prošlo bez povšimnutí, jako se to stalo při schvalování živnostenského zákona. V jednotě je síla! Pozvedněte i vy svůj hlas, informujte své známé. Nenechme sebou donekonečna orat a vláčet podle zájmů zločinných koncernů, podle diktátu peněz a soudruhů materialistů. Ještě je čas učinit jejich řádění přítrž! Času ubývá a voda stoupá. Nechceme být opět loutkami, za jejichž provázky tahají mocipáni z šera svých sekretariátů a přepychových pracoven!
A aby toho nebylo málo - jakoby náhodou právě v tento čas přichází zpráva, že duše, blízce spřízněná se spolkem skeptiků Sysifos, známá bijkyně všeho léčitelství, s. Věra Nosková, zakládá spolek na ochranu před léčiteli, který by měl nezištně pomáhat nebohým nemocným dostat se ze spárů šarlatánů, kteří si dokonce osobují právo své neumětelství a zločinnou aroganci nazývat "léčitelským uměním..." Zhnusena nějakým občanem Jonákem vrhá tato dáma svoji jedovatou slinu na všechny léčitele - ostatně přesvědčte se raději sami. Soudružku lze kontaktovat na adrese: lano@centrum.cz a četná další moudra tohoto typu lze získat na stránce: http://www.pes.internet.cz/clanky/13565000.html
Kdepak bobky! Další zákon!
Tak nám vládní Úředníci zase rozčeřili poklid léta. Odložila jsem rozepsaný úvodník o tom, jak dosáhnout štěstí, telefonujeme s našimi autory, právníky, léčiteli i kolegy novináři, a přemítáme, jak co nejrychleji upozornit veřejnost na nové nebezpečí, ohrožující české léčitelství: vládní návrh zákona o zdravotní péči. Podle statistik věří metodám alternativního léčení až 75% obyvatel naší republiky, což samozřejmě nemohou lékařské komory a farmaceitické lobby překousnout. Když jsme vloni oznamovali léčitelům, že novela živnostenského zákona vyřadila jejich obor ze seznamu živností, nazvala jsem tažení proti nim BOBKY PO MINISTRU (zdravotnictví) DAVIDOVI, dlouholetém předsedovi Spolku skeptiků Sisyfos. Poslanci tehdy odhlasovali, co jim vláda předložila, ani si prý nevšimli, že jde o léčitele. Aby se vlk nažral, museli léčitelé své živnosti přejmenovat. Společně jsme se pak shodli, že není zdaleka vyhráno. V mnoha zemích se stát snaží ovlivňovat provozování alternativní medicíny tím, že ji umožňuje zájemcům studovat na vysokých školách. Naši volení představitelé jsou jiní kabrňáci: všechny, kdo takto pomáhají svým spoluobčanům, chtějí postavit mimo zákon. Nenápadně, opět jen novelou zákona, bez jakékoliv zmínky o léčitelství. Pouze vyjmenovali, kdo a kde smí léčit, dokonce i jen radit, jak si zlepšit zdraví. Aby nemohli poslanci a senátoři i tuhle novelu zákona v tichosti schválit, doporučujeme, aby jim příznivci léčitelství sdělili své obavy. Vždyť povinností volených zástupců je zastupovat zájmy voličů. Věřím, že se ani tentokrát nepodaří znemožnit léčitelům, aby nám mohli pomáhat.
Návrh zákona zakazuje léčitelství. Bude-li schválen vládní návrh zákona o zdravotní péči, vypracovaný MzD, znamená to zákaz všech forem léčitelství. Je to trochu šokující zjištění po desetiletém rozvoji demokracie v této zemi, a zároveň i nebývalém rozvoji jak léčitelství, tak zejména zájmu veřejnosti o metody a služby léčitelů.
Fakta. Zákaz je v tomto vládním zákonu proveden velmi elegantně, aniž by byla slova ZÁKAZ a LÉČITELSTVÍ použita. Jde o jednoduchou metodu. Naprosto všeobsáhlá definice§1 nejdříve říká, co je dle zákonů zdravotní péče: "...je souborem činností a opatření, směřujících k udržení a prodloužení života, k udržení nebo zlepšení nebo obnovení odpovídajícího zdravotního stavu fyzických osob (dále jen pacientů), ochraně, podpoře a upevnění jejich zdraví..." Sem spadá i poradenská činnost a sledování ukazatelů zdraví.
Návrh zákona se pokouší stáhnout doslova vše, co může být nazváno léčbou, do působnosti Zákona o zdravotní péči, a tím pod pravomoc MZd. Takový stav dosud nebyl a není. Dnes léčitelství není v pravomoci ministerstva a znamená skutečnou alternativu k oficiální léčbě. Důvod, proč se lidé obracejí na léčitele je právě a jedině ten, že léčitele poskytují neoficiální, často přímo duchovní, "vědecky neověřené" metody (nebo metody oficiální medicínou používané, avšak v jiném, často mnohem komplexnějším, léčebném kontextu, rámci, kombinaci), jež jsou uvnitř oficiálního nepružného systému zdravotní péče jinak zcela nedostupné (nebo jen velmi obtížně) a jen ve zkreslené či polovičaté podobě.
Paragraf 2 pak říká, kdo JEN, tedy výlučně, smí zdravotní péči poskytovat. Kolem tohoto slovíčka JEN se podle mého názoru odehraje diskuse v parlamentu, zda má či nemá být zachováno léčitelství. Podle tohoto návrhu zákona totiž mohou zdravotní péči poskytovat JEN osoby s odbornou způsobilostí podle dalšího navazujícího zákona O odborné způsobilosti ke zdravotnickému povolání, který se připravuje a jehož text je zatím neznámý. Strategie je to rafinovaná - veřejnosti se dá jiskřička naděje, že by se snad alespoň některá léčitelská branže mohla v tomto neznámém navazujícím zákoně uchytit. Je však třeba rovnou říci, že je to naděje nulová, protože §3 tohoto návrhu zákona říká, že poskytování zdravotní péče "zdravotnickými pracovníky" (do čehož spadají podle předchozích paragrafů i všechny léčitelské činnosti), je prováděno lékaři, klinickými psychology nebo logopedy. "Ostatní zdravotničtí pracovníci poskytují zdravotní péči ... v souladu s pokyny ošetřujícího lékaře." Čímž je případná naděje na nezávislé působení léčitele definitivně odejmuta již tímto zákonem.
Komentář. Za prvé by bylo dobré říci si, co vlastně léčitelství z hlediska právních termínů je. Protože toto slovo samo o sobě žádným kodifikovaným pojmem není, je nutné si uvědomit, že se jednoduše jedná o léčbu nelékařů. Vše, co dělají lékaři, včetně některých alternativních přístupů, je naopak lékařská péče., která je regulována zvláštními zákona a předpisy. Velmi široká, totální a nicnevynechávající definice zdravotní péče podle navrhovaného zákona se může vztahovat dokonce i na samoléčbu a domácí léčbu (přestupku by se pak dopouštěly např. i redakce a autoři časopisů, televizních relací a webovských stránek, ve svých zdravotních projektech či rubrikách , pokud nebudou zaměstnávat lékaře, ale i ČTK přebírající ze světa zprávy se zdravotní tématikou které jsou-li (jako rady) potenciálně využitelné pro léčitelskou činnost). Podle této definice by například mohla být právně napadena již žena, která doma léčí homeopaticky, bylinkami nebo jinak své dítě nebo matku. Protože léčí, vykonává dle navrhovaného zákona o zdravotní péči. Velmi podezřelí se pak budou jevit i faráři a věřící jestliže se pomodlí za něčí zdraví nebo poskytnou bližnímu svému duchovní a nejdebože i duševní útěchu! To je na první pohled zcela absurdní, ale je to logický důsledek definice "zdravotní péče" plus slovíčka JEN v §2.
A teď absurditu této všezahrnující definice zákona, který chce horlivě regulovat absolutně všechno, ukažme na situaci, kdy maminka úspěšně doma sama vyléčila z ekzému své dítě, a nyní se dovídá, že má podobné potíže její přítelkyně, která ji požádá o radu a pomoc. Maminka nemocné přítelkyni ráda poradí, čím dítě vyléčila. To je však podle tohoto, neváhám říci totalitního návrhu zákona "poradenská činnost" a k tomu ještě "sledování ukazatelů zdraví", takže maminka již pěkně zabředla do porušování zákonů. Takovouto přirozenou cestou do léčitelství prošly u nás desetitisíce lidí, není to nic teoretického. Pomoc nemocnému bližnímu, který vás o ni požádá, je přirozená ctnost. Možná právě to, co dělá člověka skutečně člověkem. Odmítnutí je nepochybně nemorální. Podle návrhu zákona o zdravotní péči budou ale všichni tito lidé-léčitelé patřit do kriminálu. A to i v případě, že budou nemocným radit zadarmo (!), protože zákon nerozlišuje mezi zdravotní péčí poskytovanou za úplatu a zdravotní péčí poskytovanou zdarma. Podle něj je možné zdravotní péči provádět JEN v rámci systému a nijak jinak. Je tedy zřejmé, že zákon vlastně ve svých důsledcích po lidech žádá, aby nepomáhali svým bližním. Je to tedy zákon působící proti "dobrým mravům", což je významná právnická pojmová kategorie. Může parlament schválit nemorální a nehumání zákon? Toť otázka, kterou zodpoví blízká budoucnost.
Základní lidské právo. Samozřejmě, autoři návrhu zákona mohou namítnout, že každý má možnost pomoci nemocnému tím, že jej odvede k lékaři. Ale na léčitele se obracejí výlučně lidé trpícími tzv. chronickými nemocemi, jimž oficiální medicína nepomohla ani po mnoha létech vzorné lékařské péče. A právě jim často poskytuje alternativní léčba významnou ponoc, neboť, na rozdíl od léčby oficiální, používá metody celostní, ověřeníé staletími a nasměrované na spirituální systémy působící v člověku i mimo něj. Mluvíme-li o takových systémech jako je jóga, homeopatie, psychoenergetika, šamanismus, reiki, regresní terapie, ovlivňování aury či éterického těla, mluvíme o vyšších, nadřazených systémech ovlivňujících tělo. Jsou to vyšší úrovně ve smyslu lidské existence a ve smyslu základních životních hodnot. Jestliže budou tyto léčitelské metody nějakým zákonem omezeny nebo zakázány, znamená to jasné porušení jak Ústavy, tak Listiny základních práv a svobod, ústavě nadřazené, kde se v čl. 2 říká, že stát je založen na demokjratických hodnotách a nesmí se vázat na výlučnou (v tomto případě vědeckou materialistickou) ideologii.
Ministerstvo zdravotnictví ovládané materialistickou vědeckou medicínou a silně lobované zájmovými skupinami se často snaží přesvědčit veřejnost, že léčitelé mohou poškodit své klienty. K tomu je třeba uvést jeden základní argument: právě léčitelé (na rozdíl od lékařů) používají neinvazivní metody, které z principu uškodit nemohou, nevstupují hrubými materiálními účinky do organismu léčeného. Léčitelé podle současné právní úpravy nesou rovněž odpovědnost - pokud někomu přeci jen "uškodí", zcela na to stačí současné paragrafy. Léčitelé také nějak netouží a nevolají po zákonném omezování medicíny.
Právo je na straně léčitelů. Je zřejmé, že právo je na straně veřejnosti vyhledávající léčitele i samotných léčitelů, že se jedná o práva přirozená a základní. Že žádný parlament nemůže souhlasit s porušováním ústavy a základních práv a svobod, byť jej k tomu navádí samotné ministerstvo. Je však možné, že si poslanci věci, o nichž mluvíme a které léčitelé denně zažívají, vůbec neuvědomují, že o nich neví a že si zákon v bouřlivém legislativním maratonu ani nestačí pořádně přečíst. Proto je nutné je na tyto věci upozornit, vysvětlit je a říci jim, že schválením vyloučení nebo omezení léčitelství by byla významně omezena demokracie. Už jen proto, že podle statistik většina našeho obyvatelstva léčitelství využívá a podporuje. Říci jim, že v takovém případě nemohou dále počítat s našimi volebními hlasy. Léčitelství u nás podporuje mnoho lidí, ale musíme se projevit. Proto je potřebné, abychom své poslance o této věci uvědomili, například přiloženým PROHLÁŠENÍM nebo jinými cestami a způsoby. Je vhodné, abyste jako klienti léčitelů vzali na sebe svůj díl odpovědnosti a o věci hovořili, psali do novin a časopisů a nedopustili významné omezení práva volby léčby dle vlastního filozofickéh či jiného přesvědčení.
Jako autor souhlasím, abyste použili kteroukoli část z tohoto článku v médiích nebo jinde při argumentaci na ochranu léčitelství.
Mgr. Jiří ČEHOVSKÝ
Člen výboru Českomoravského svazu léčitelských umění
Já se naopak domnívám, že bude řádění podvodniků učiněna přítrž. Zcela podporuji jakoukoli zákonnou formu omezení zvůle lidí, kteří se živí na zoufalství a lehkověrnosti.
Ondřej Neff
Vážený pane Neffe, nejsem léčitel, ale problematiku sleduji. Jak chcete zákonem odlišit podvodníky od ostatních? Myslím, že zákon naopak umožní pronásledovat i léčitele osvědčené a potřebné a může být snadno zneužit nežádoucím způsobem, tak, jak tomu bylo v minulé epoše. Navíc je označení léčitel velmi širokým pojmem, který není pro potřebu zákona dostatečně přesně definován. Jenom namátkou a nesystematicky uvádím, co podle mne mimo jiné může nedobrého zákaz léčitelů znamenat:
Atd. atd. atd.
Jsou léčitelé, kteří berou za své služby relativně více peněz. Musíme si ovšem uvědomit, že v zemi, kde ani lékaři nedostávají ani desetinu toho, co by jim mělo náležet, mohou o přepláceni mluvit jen lidé posedlí závistí. Vedle léčitelů, kteří si nechají dobře zaplatit, existují i léčitelé, kteří to dělají zadarmo nebo jen za symbolickou částku. Jeden léčitel mi každý rok uvolní za padesátku všechny uskřinuté ploténky a ještě mi věnuje od cesty pár bylinkových čajů. Když ho zruší, budu muset jezdit z Ostravy do Prahy za MUDr. Rychlíkovou, která je zřejmě jedním z mála lékařů, kteří napravovací techniky dokonale ovládají. Místní odborníci již buď vymřeli nebo se sebekriticky bojí manipulace vykonávat. Jeden aforizmus říká, že lékař není nikdy dost zaplacený. Jsem přesvědčen, že se to vztahuje i na dobré léčitele. Najděme si na závist někoho jiného. Dobré léčitele nosme na rukou, ty mizerné opomíjejme.
Mnoho léčitelů vedle vykonávání činnosti, která se někdy někomu může jevit jako málo účinná nebo vědecky neprokazatelná (např. léba pomocí bioenergie či energoinformace) plní ve vztahu k pacientům mnohé tyto uvedené a další funkce, o jejichž smyslu a přínosu pro pacienta a společnost neni pochyb.
Mnozí léčitelé svým vytříbeným smyslem pro zdravý životní styl, morální, komunální a psychosociální problémy a nebo svou životní filozofií a osobním příkladem, kterými mimoděk působí na své okolí, jsou doslova kořením země a zákaz jejich činnosti může posloužit pouze těm, kteří chtějí dovršit morální skázu našich národů ve jménu vlastního prospěchu, tedy dnes již téměř bez výjimky těch, kteří opanovali naši zem, zákonodárství a elektronická média.
Ano, každé řešení má svá plus a mínus. Nepřijmeme-li zákon, musíme se lépe zamyslet nad způsobem, jak omezit činnost bláznů. šarlatánů, osob neznalých, nezkušených, vážně chybujících, nemorálních apod. Budeme-li chtit zakon přijmout, musime předem znát všechna možná negativa a snažit se je anulovat systémem opatření modulujících, doplňujících a omezujících negativní účinek zákona. Zákon týkající se zdravotnictví musí být, podobně jako zákony o školství, kultuře, či rodině, nejméně necitlivý mezi zákony.
Problém musí být zvládnut komplexně a systémově a v určitém demokratickém rozhodovacím rámci, a mimo jiné i proto by mu měla předcházet potřebná diskuze a měl by být projednán se zástupci léčitelů na výraz obecné úcty, kterou k nim jejich pacienti, kteří jsou zároveň voliči, vesměs a PŘEVÁŽNĚ chovají.
S pozdravem Darius Nosreti
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková