9436045
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

ČLK a alternativní terapie

Našel jsem ve svém archivu starší článek ze "zprávy.idnes.cz" týkající se problematiky alternativních terapií, u kterého, bohužel, neznám datum jeho zveřejnění, ale protože na něj navazoval i další článek na "novakovaeva.blog.idnes.cz" vyjadřující se k celé problematice, dovoluji se oba články uveřejnit i na našem portálu:

Citace článku:

"Akupunktura má svůj vědecký základ. Shodly se na tom Česká lékařská komora i ministerstvo. Smířlivě se lékaři staví i k homeopatii a různým potravinovým doplňkům. V novém materiálu věnovaném léčitelským postupům v onkologické léčbě však komora uvádí, že tyto metody klasickou léčbu nenahradí. Česká lékařská komora (ČLK) zveřejněním svého stanoviska k „jiné“ medicíně zareagovala na výzvu spolku vědců Sisyfos. Skeptičtí vědci poukazovali na to, že zhruba dvacet procent lékařů používá metody, které jsou v rozporu s vědeckými poznatky. „Určitě to není tak, že by dvacet procent lékařů používalo metody alternativní medicíny, asi ne onkologové či kardiochirurgové, ale při léčbě bolesti či rehabilitaci proč ne? Cokoliv, co pacientovi pomůže a neublíží, je dobré,“ říká prezident ČLK Milan Kubek.
Komora sice na jedné straně upozorňuje, že žádný jiný než klasický medicínský postup nemá prokazatelné účinky při léčbě nádorů, ale na straně druhé připouští, že zejména akupunktura může být prospěšná při léčbě bolesti, kterou pacienti s nádorem trpí. Jednoznačně však odmítá takzvané vyhladovění nádoru, které podle materiálu nefunguje. Navíc pacienty může ohrozit podvýživou.V postoji lékařské komory je znát určitý posun. Ještě před dvaceti lety byla i akupunktura považována za poněkud šarlatánskou metodu. Komora také doporučila lékařům, aby pacienty neodrazovali od metod, které jim prokazatelně neškodí.

a navazující článek na tuto problematiku:

ČLK versus alternativní metody

Mám tu pro Vás od pátku připravený článek, ale vzhledem k tomu, že mne samotnou ve stejný den zaujal článek jiný, rozhodla jsem s uveřejněním článku počkat a věnovat se tomu, který vyšel v novinách. Doslova mi jej jedna moje známá přinesla až pod nos a řekla „Tu máš, to je něco pro tebe.“ Měla pravdu.

  • V pátek 17. 2. ?? vyšel v novinách článek se zajímavým titulkem „Lékařská komora vzala na milost alternativní metody“. Titulek je zajímavý, ale samotný obsah mnohem víc. Článek přišel v době, kdy sama píši a uveřejňuji články, které jsou odrazem mých zkušeností a které nejsou lichotivé, ale co se stalo, stalo se. Tedy zmíněný článek mi jak se říká „Hraje na ruku“. Pokusím se o shrnutí a ten kdo by si chtěl přečíst originál, bude muset zapátrat v dnes už starém tisku. Česká lékařská komora údajně už tak striktně neodmítá, nezavrhuje alternativní metody jako dosud, vydala průvodce po jednotlivých metodách. Zmíněný průvodce odráží pohled, názory, postoje klasické medicíny na alternativní metody a radí, které mohou pomoci jako doplněk léčby a naopak které považují za nesmyslné, před kterými varují.
  • Mezi doplňkové alternativní metody pomáhající léčit (?), zmírňovat vedlejší projevy léčby dle České lékařské komory patří akupunktura, bylinkářství (léčba přírodními látkami jako například Bachova květová terapie), homeopatie a kineziologie. Byť jsou tyto zmíněné metody Českou lékařskou komorou přijatelné, přesto radí, aby byly využívány jako doplněk léčby klasické. Doporučují konzultaci s lékařem, než se vydáte po stopách alternativních metod. Oslovení odborníci, členové ČLK se postupně v článku vyjadřují k metodám jako akupunktura, homeopatie, bylinkářství, kineziologie, léčba kameny, vyhladovění, urinoterapie, magnetismus a mé oblíbené reiki. Ke kterým z metod mají lékaři odmítavý postoj, nevěří jim a zavrhují je? To je to, co mě zajímá nejvíce, protože chci znát názor odborníka z oblasti medicíny. Za metody nemající pozitivní výsledky a ty, které jsou považovány za bludy z pohledu medicíny, patří reiki, vyhladovění, léčba kameny a urinoterapie.
  • Současná medicína nezná a nepřipouští žádné mimosmyslové projevy, vlivy či kontakty, psychotroniku ani bioenergie. Z vědeckého pohledu toto není prokázáno, nejsou důkazy o existenci a natož o pozitivním vlivu na zdraví pacienta. Důkaz, který by mohl zvrátit názor a pohled klasické medicíny by musel být vědecky měřitelný, zachytitelný za podmínek předem určených, což vyžaduje rozsáhlé testy na vědecké úrovni, nikoli doma, nezkoušejte to. Nejlépe u všech testovaných osob v laboratorních podmínkách, aby byl dostatečně průkazný. Medicína se k některým alternativním metodám staví vyloženě negativně, neboť je přesvědčena, že pacientům škodí, zhoršuje jejich zdravotní stav a někdy má katastrofické následky. Je tu ještě další skupina alternativních metod, které klasická medicína považuje za zcela absurdní a úsměvné, které už jen z logiky věci odmítá komentovat.
  • Co lékařská komora vítá je spolupráce léčitele s lékařem, to totiž budí lepší světlo jak na konkrétního léčitele, tak na samo léčitelství jako takové. Osobně se tomu nebráním, je to ku prospěchu především zdraví pacienta. Je li Vaše diagnostika jako léčitele či terapeuta správná a doplňková léčba podpořena lékařem, tak Vám to mimo jiné přináší upevnění Vaší pozice, které se nedostane všem, protože buďme upřímní, jsou tu i ti, co škodí. Sami bychom měli chtít udělat tlustou čáru mezi těmi dobrými a šarlatány. Vždy by mělo jít o to pomáhat, ne škodit, ale dokud tu mezi námi budou ti, co to nepochopili, nikdy se nám to dost dobře nepodaří a bude to na všechny vrhat špatné světlo. Víte, mlčení a přehlížení je bráno jako tichý souhlas nebo také spoluvina. Neházejte vinu na pacienty, nemocné, ti chtějí jen jediné své zdraví a tak jsou ochotni udělat cokoli. A my bychom to měli chápat, být tu pro ně.
  • Kdo je tu pro nás? Krásná slova, činy nikde!!! Dovolíte si pranýřovat i Českou lékařskou komoru, která si na  vás udělala svůj názor a který veřejně vyjadřuje na svých stránkách, ale i v tisku? Také jsou to pomluvy nebo vám snad závidí? Opravdu si myslíte, že mají co? V to, že budeme dělat správné věci a budeme k sobě ohleduplní mohu jen doufat. Současný stav nenasvědčuje tomu, že by se naše myšlení mělo v blízké době změnit. Smysl pro spravedlnost, čest a ohleduplnost má jen málokdo a ti co jej mají, raději mlčí. Neboť ti před nimi, kteří v sobě cítili spravedlnost, co vystoupili a promluvili, byli obvinění a pranýřováni lháři, podvodníky a zloději za asistence těch, kterých se to týká.
Zpracoval S. Flanderka, zdroj novakovaeva.blog.iDNES.cz 
Vytvořeno 11.11.2014 15:26:18 | přečteno 1494x | S.Flanderka
 
load