9445405
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Využití canisterapie u autismu.

Canisterapie je činnost citu, lásky a porozumění.

O canisterapii se v dnešní době již více hovoří, protože pomáhá a má výsledky. Ale ty se často nedostávají na veřejnost a když, tak se nejedná o opravdové výsledky, ale spíše o všeobecné vyjádření. Je to jako když se řekne: pomeranč je ovoce, dobré ovoce. Co to však přináší čtenáři, zájemci o canisterapii?Člověk, který opravdu potřebuje pomoc pro člena rodiny potom snadno, na základě takovýchto vyjádření, naběhne na někoho, kdo si dělá z canisterapie živnost:

Příklad:

Rodina s autistickým dítětem se dozví, že pes je výborná pomoc pro dítě. Nejedná se o asistenčního psa! Hledá a hledá, až narazí na člověka, který se neštítí využít neznalosti rodiny a prodává fenku labradora s canisterapeutickým testem (zkouškou) za 30 000,- Kč. Dítě se již dříve setkávalo se psy, kteří prováděli canisterapii ve škole a co by rodiče neudělali pro dítě, když viděli jeho veliký zájem o psy. Pes však přinesl do rodiny mnoho dobrého, ale.... Paní, která takto prodává psy na výdělek, zneužívá postižení ostatních a využívá canisterapii k vlastnímu obohacení. Takoví lide se pro výkony canisterapie nehodí!

Jiný příklad:

Opět u autistického dítěte. Rodina kupuje štěně i když se jedná o značně agresivní formu autismu s kombinací schizofrenie. Agresivita dítěte se ke psovi neprojevuje a dítě si po krátkém čase začíná s pejskem hrát a mazlit se. Časem dochází ke snadnějšímu výkonu se psem, jako jsou procházky a postarání se o psa (vodu a krmení). Mladý pejsek jako mnoho štěňat okusuje ostatní z rodiny, ale postižené dítě olizuje. Z toho je vidět, jak záleží na povaze psa a jeho pozorovacích schopnostech. Není proto většinou pravda, když se majitel psa vymlouvá na neschopnost psa provádět canisterapii. Psa si bere jako „zástěrku“ své pohodlnosti, neochotu pro druhé něco udělat a hlavně: "bez peněz bolí ruce".

Testování psů pro canisterapii se nikde nezaměřuje na autisty a dokonce ve všech canisterapeutických organizacích mají Fyzioterapeutka s těžce postiženým klientemjednotnou zkoušku bez zaměření. Pouze Canisterapeutický svaz CANTES má zkoušek šest, již s konkrétním zaměřením a to od šestí měsíců stáří psa, kdy ještě není upravená jeho povaha, ať kladně, nebo záporně. Aby byl přehled o výkonech a výsledcích, tak se testování psů spojené s vydáním certifikátů provádí pouze členům svazu. O výkonech a výsledcích podávají zprávu určení pracovníci zařízení, kde členové CANTESu činnost vykonávají. Povinností členů svazu je zúčastňovat se školení a doškolování z činnosti canisterapie, kde si předávají zkušenosti a dávají návrhy na zlepšení práce. Dále se mohou členové se svými problémy v canisterapii obracet na skupinu lektorů CANTES. Jedná se o aktivní psovody canisterapie vystudované v různých oborech, např. v psychologii, sociologii, pedagogice atd.

Podmínky pro členy svazu jsou náročnější, jak je od různých zařízení i rodin požadováno a jsou proto i příčinou nižšího stavu členů, protože se někteří z nich rozhodnou odejít a vytvořit si vlastní OS, nebo pracují samostatně. Odchodem z CANTESu však končí i platnost certifikátů a jejich další užívání je zneužití tohoto dokladu. CANTES má své skupiny ve velkých i malýchFyzioterapeutka s klientem po operaci městech a odtud dojíždí do různých i vzdálených zařízení vykonávat canisterapii. V loňském roce vydal také canisterapeutickou brožurku, kde jsou, vedle poznatků jeho členů, popsány některé výkony i pro jemnou a hrubou motoriku, fotografie z provádění canisterapie, dále určitý směr canisterapie jako je „polohování“ atd. Je to informativní i metodická příručka. Zájemci si mohou stáhnout brožurku, nebo některé její části ze stránek CANTESu - www.cantes.info -včetně mnoha dalších poznatků.

Svaz se snaží psovodům pomáhat, ale z 90% narážíme na nezájem sponzorů a tak i malá částka pomůže vytvářet podmínky. Všichni členové CANTESu vykonávají canisterapii bez nároku na mzdu a ve svém volném čase. Pokud si domluví úhradu za dopravu, nebo malý příspěvek na krmení, např. pamlsky využívané při výkonu, tak to není mzda za práci. Canisterapie je činnost citu, lásky a porozumění. Samozřejmě s nutnými znalostmi. Také je možné pomoci svazu, jeho členům a tedy i klientům i malou částkou, nebo navázat kontakt na e-mail: canisterapie@cantes.info, tel.777 609 063

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Zdeněk Tauer

Vytvořeno 30.7.2007 12:30:54 | přečteno 2939x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load