9392746
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Canisterapie v CANTESu

CANTES je Canisterapeutický svaz, který má své skupiny na několika místech v ČR. Na přelomu roku 2004 - 2005 odešlo mnoho členů, když účast na školení a doškolování psovodů canisterapie bylo zakotveno do podmínek svazu jako povinné. Bohužel odešly celé skupinky a tak se snížila členská základna na polovinu. Noví zájemci o členství s podmínkami souhlasí a nyní se členská základna rozrostla téměř o 150% a přesto je poptávka vyšší než možnost požadavky obsadit.

Canisterapie 2Na snímku je skupinka účastníků o přestávce mezi přednáškami. V tomto campu se již pět let koná školení a doškolování členů svazu a testování jejích psů. Špatné počasí akci nezruší, pouze znepříjemní. Také letos zde proběhne školení. Poprvé zde budou přednášet právníci na různá témata, která zasílali členové CANTESu a opět se vrací přednáška veterinárního lékaře. Účastníci dostali kostru jeho přednášky, aby si mohli připravit otázky. I ostatní lektoři se, mimo základní témata, zaměří na otázky členů, které jim byly předem zaslány a umožnily jim tak kvalitní přípravu. Tito lektoři mají VŠ se zaměřením pro potřeby canisterapie a zároveň jsou aktivními psovody canisterapie.

Na programu je teoretická i praktická práce se psem pro výkony canisterapie. Testování povah psů - canisterapeutické zkoušky probíhají u pěti rozhodčích. Zkoušky jsou schváleny ÚKOZ, tedy i zkouška mladých psů, kdy se ukazuje pravdivá povaha nezkreslená tolik výcvikem a naopak i pokažením psa. Je pravdou, že program je nabitý, ale skupiny mají možnost dále s členy pracovat i po stránce doškolování. Jelikož se to týká malých skupin (největší 32 a nejmenší 6 členů), tak vedoucí skupin o činnosti a výsledcích své skupiny vědí. Také zařízení, ve kterých CANTES výkony provádí, píši po půl roce souhrnné hodnocení - činnost + výsledky. Je to taková zpětná vazba k naší činnosti, která je zaměřená na výkon canisterapie v okruhu 40 km a to umožňuje využívat canisterapii i v zařízeních, kde nejsou canisterapeutické týmy.

CANTES se snaží pomáhat i jinde. Shání psy, které dříve otestuje, než je předá do rodiny s postiženým. Rodině vysvětlí a poradí. Nejedná se o psy asistenční, ani canisterapeutické. Jsou to zatím psi „kamarádi“. Ve většině případech se některý z rodičů do canisterapie začlení a pomoc přinese dalším postiženým. Také se snažíme zjišťovat vliv psa v rodině s postiženým a případně poradit. Bohužel se často tyto rodiny uzavírají a nekomunikují.

Příklad 1:

Canisterapie 4


Silně hyperaktivní a nemluvící autista několik týdnů po příchodu feny Kery do rodiny.

Příklad 2:

Canisterapie 3

Fenku využívá i zdravá sestřička Tomíka, Nikolka. Zde se rozvíjí pocit bezpečí, citová vazba a celkový poměr k dobré kamarádce Kery. Další rodina, kde pes přináší radost a pohodu. Maminka dětí se rozhodla pomáhat stejně postiženým a přihlásila se do CANTESu. Po splnění podmínek svazu (školení, zkoušky a další) posílí s fenou Kery další canisterapeutické týmy ve Speciální škole.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Zdeněk Tauer

Vytvořeno 30.7.2007 12:30:42 | přečteno 2130x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load