9436033
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Historie saunování - 2.část

Finsko dalo potní lázni jméno sauna.

Finská sauna

V době před 300 lety, kdRoubená finská saunay v Evropě církev z důvodu uvolněných mravů v lazebnách a lázních tyto provozy likvidovala (důvodem bylo též šíření chorob), potní lázně ve Finsku z důvodu geografické odlehlosti zůstaly nadále v provozu. V této době je tradice sauny ve Finsku již více jak 1000 let stará. Finsko dalo potní lázni i jméno „sauna“, které znamená „dům s lázní, pro kterou je vzduch ohříván pecí“. Úřední statistika ve Finsku uvádí, že v roce 1960 zde bylo 342 931 rodinných saun. V roce 1975 uvedl profesor Harald Teir, předseda Společnosti přátel sauny, že na 4,7 milionu Finů připadá celý milion saun. V roce 1937 byla založena finská společnosti pro studium a propagaci sauny SAUNA SEURA.

Tradiční finská sauna byla téměř u každého domku ve staveních z otesaných klád, s velkým ohništěm, plným balvanů. Nemívala okna a původně ani komín, takže kouř a pára odcházely dveřmi nebo jen úzkými průduchy. Stěny byly černé od sazí. Topilo se březovými poleny a celouNorská sauna ze 16. století prostorou sauny pronikalo aroma páleného dřeva. Uvnitř byly stupňovité lavice, dřevěné palandy, na které potící vylézali, čím výše, tím do většího horka (ve výši hlavy zde bývalo až 120 - 140°C!). Koupající často lehávali s vyvýšenýma nohama, aby lepším prokrvením mozku zabránili kolapsu. V sauně převažovalo suché teplo a jen nakrátko se zde vyvíjela pára tím, že se na kameny rozpálené v ohništi vylila sběračka vody. Přitom si koupající třeli celé tělo a šlehali se březovými metlami, čímž ještě dále stupňovali prokrvení kůže. Metly se finsky nazývaly „vasta“ nebo „vihta“ a jsou dokonalou obdobou věníků a chvoščišť, používaných ve středověku. Všichni se přitom převelice potili, ale pot se v suchém prostředí ihned odpařoval. Poté vybíhali rozpařeni do volné přírody, kde se polévali nebo schlazovali ponořováním do studených vod jezer, v bazéncích nebo se dokonce i při hlubokých mrazech váleli nazí ve sněhu. Jak vidíte, postup lázně v sauně se lety nijak nezměnil, jen ochlazovat se dnes lidé běhají do auta s klimatizací.

Sauna na Slovensku

Díky dostupným publikacím máme dostatek informací i o historii saunování na Slovensku. V obci Šumiac pod KráloSauna ve slovenské obci Šumiacvou Hoľou stojí pravděpodobně nejstarší sauna. Na konci 1. světové války si mlynář Michal Demo přivedl ze zajetí v Rusku ženu Máriu. U potoka postavili dřevěný domek s tzv. ruskou koupelnou. V předsíni bylo okno, věšák na odložení oděvů. Lavice a dřevěná káď s vodou spolu se svazkem březového proutí, dřevěná podlaha. V potírně byla dřevěná lavice pro 2 osoby, kamna s akumulační náplní a betonová podlaha. Teplota v sauně dosahovala až 120°C (pod stropem).
Současní majitelé saunu, která stojí více jak 80 let, obezdili, zrušili okno v potírně, zvedli střechu celé stavby a tím i světlost jednotlivých místností. Zavedli elektřinu a starou rozeschlou káď vyměnili za plechovou vanu. Takto je stavba připravena sloužit v obci i dalším generacím.

Sauna Historické foto sauny v K.Studáncev lázeňství

V roce 1948 byla otevřena první sauna k léčebným účelům - a to v Karlově Studánce, v zákoutí lázeňského parku. Sauna bohužel vyhořela, ale redakci se podařilo získat dobovou fotografii, kterou v tomto článku přetiskujeme.

Sauna a sport

Již dnes víme, že sport a regenerace patří k sobě. Proto i sauna má své nezastupitelné místo v tréninkovém procesu nejen vrcholových sportovců, ale i rekreačních nadšenců. V roce 1924 na olympijských hrách v Paříži si postavili finští sportovci saunu ještě jen pro sebe, ale již v roce 1936 na olympijských hrách v Berlíně využívali saunu sportovci řady dalších zemí. Tuto saunu již postavili pořadatelé olympiády dle technické dokumentace z Finska. V roce 1948 na olympiádě v Londýně se v sauně o velikosti 84m2 saunovali sportovci ze 70 zemí, na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 ji pak vyzkoušelo i 1200 novinářů a 400 rozhlasových reportérů. V Čechách byla první sauna pro sportovce postavena v roce 1938 v tělovýchovném středisku v Třeboni. V roce 1980 bylo již v 60% z celkového počtu 75 středisek vrcholového sportu tehdejšího Československa vybaveno saunou. Dnes se základní informace o saunování přednášejí na FTVS UK v Praze a na FTK v Olomouci.

Sauna v Čechách

Není pochyb, že v Čechách se nacházejí sauny, jejichž vzorem je právě finská sauna. Pojem „sauna“ v Čechách rychle zdomácněl.První veřejná sauna v tehdejším Československu v Brně-Pisárkách 1946 Přestože přišly ze zahraničí i termíny banja (rusifikovaný výraz pro „balneum“), jizba, istba, stuba či slovanské laznja (připomínající naši lázeň), vyhrálo finské slovo „sauna“ na celé čáře. V roce 1936 postavil v letním táboře v Borovci u Štěpánova doc. František Vojta pravděpodobně první saunu u nás. První veřejná sauna vznikla již v roce 1946 v Brně-Pisárkách. Tato sauna později vyhořela a na jejím místě stojí tzv. „Stará sauna“ se dvěmi potírnami pro 2 x10 návštěvníků, vedle ní pak „Nová sauna“, také pro 2x10 návštěvníků.

Saunování v Čechách má dobrou tradici a o její propagaci se starala a stará řada spolků. V roce 1966 byl založen Klub přátel sauny v Bruntále ( v roce 1968 proběhla konference Klubu přátel sauny v Ostravě) a v 70. letech byla založena na při ČÚV ČSTV subkomise pro sauny. V Brně se o propagaci saunování i stavby saun aktivně přičinil brněnský BS-klub Svazarmu, v roce 1976 pak v Praze proběhla celostátní konference věnovaná sauně, v roce 1982 byl v Piešťanech uspořádán VIII. mezinárodní kongres sauny. V roce 1996 byl založen Cech saunařů, který se vzápětí spojil s Asociací masérů a regeneračních pracovníků (AMARP) a společně s ním založil dnešní Asociaci pracovníků v regeneraci (APR), která kromě saunařů sdružuje i bazénáře, maséry a lázně. Velkou práci odvedla v Československu i v Česku Společnost pro saunu Dr. Mikoláška a přestože dnes již tato společnost neexistuje, MUDr. Mikolášek spolupracuje s redakcí našeho časopisu dodnes.

Tímto článkem jsem chtěl připomenout, že sauna a saunování má svou historii a tradici nejen u nás, ale i ve světě a poděkovat všem, kteří tuto regenerační proceduru podporují. Otázkám kolem sauny se dokonce věnuje celý vědní obor - saunologie. Bohužel ve zdravotnictví je zatím tato procedura nedoceňována, přestože řada vědeckých prací u nás i v zahraničí dokládá příznivý účinek na zdravé lidi i oslabené jedince. Nicméně věřím, stejně jako všichni, kteří se saunou zabývají, že i zde dojde k pozitivní změně.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, zdroj www.bazen-sauna.cz , autor článku Ing. J. Kouba

Vytvořeno 10.2.2008 11:07:49 | přečteno 3241x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load