Parní lázně s ohništi a palandami byly známé a vyhledávané i v našich zemích.
Banja má prastará tradice. Zprávy o ní se objevují v Nestorových letopisech z roku 1206. Údaje o pobytu v Novgorodu výstižně charakterizují poměry v 10. nebo 11. století:
"Divnou věc jsme viděl v zemi Slovanské, viděl jsem lázně dřevěné, a vytopí se náramně, a svlekou se do naha, i oblejí se kvasem louhovým a vezmou na sebe metly nebo proutí slabé, bijí se sami a toho se dobijí, že sotva živí vylezou, i oblejí se vodou studenou a to dělají po všecky dny, nejsouce nikým mučeni, ale sami se mučí a to dělají sobě lázeň, a ne kázeň" /překlad z roku 1867).
Ve staré Rusi patřily očistné koupele k běžnému životnímu standardu. Kníže Oleg v roce 907 v Cařihradu žádal pro ruské kupce … "ať dostanou měsíčné na šest měsíců a ať jim udělají lázeň, kdykoliv žádají.." Další zmínka je z roku 945, kdy kněžna Olga, jako projev msty za vraždu její manžela Igora, nechala dřevanské posly zavřít ve vytopené láznici a tu pak poručila zapálit. Příhoda je rovněž popsána v Nestorově letopise a vyobrazena ve slavném Radzilově rukopise.
Nejstarší potní lázně byly umístěny větším dílem v zemi, to byly tzv. zemnice, později ve střední Rusi vznikaly lázně v samostatných dřevěných domcích z modřínových kmenů. Stávaly odděleně od obytných objektů, protože při vytápění hrozilo nebezpečí požáru. Existuje nepřeberné množství zkazek, básní i písni o lázni pohřební, o lázni svatební apod. Špatná finanční situace Petra I . vedla k tomu, že lázně bojarů, obchodníků i sedláků byly zdaněny a v roce 1706 byla zřízena zvláštní kancelář na vymáhání těchto daní. Carevna Kateřina II. později vydala příkaz, který ukládal vlastníkům veřejných lázní, aby zřizovali lázně zvlášť pro ženy a pro muže. Do koupelí pro ženy mohli muži pouze jako obsluha a dále malíři a lékaři, aby je mohli studovat (joj, to bylo v té době malířů!) Ruská lázeň byla známa i na západě Evropy. Petr Veliký ji dal v roce 1718 zbudovat v Paříži na břehu Seiny pro své granátníky. Po Napoleonově tažení do Ruska se lázně rozšířily do Pruska, Francie a do Anglie. Na začátku 19. století pruský král zřídil ruskou parní lázeň v Postupimi a pravil: " …ruský národ je zdravý a silný a parní lázeň na tom může míti svůj podíl.."
Léčebné parní lázně podobné sauně - zvané temaxcales, existovaly již v předkolumbovské době na území dnešní Guatemaly a Mexika. Lidé se potili v kulatých nebo hranatých chatrčích s klenbou, s úzkým vchodem a vnějším topeništěm. Pocení se kombinovalo s masážemi, u žen sloužilo jako příprava k porodu. Potní lázně obdobného typu jsou u jihoamerických i středoamerických indiánů běžné dodnes. U severoamerických Indiánů od Aljašky a Labradoru až po jih se potní chýše budovaly v kožených stanech s dřevěnou kostrou a s ohništěm nebo v chýších z kůry. Mnohde se užívalo bičování metlami a procedura se končila koupelí ve studené nebo naopak termální vodě. Procedury složily k otužování a byly namnoze doménou šamanů a lidových léčitelů. V Kalifornii měli Indiáni své potní domky zapuštěné v zemi a vlézali do nich střešním otvorem. Po rozpaření vyšli ven a naskákali do moře. U Eskymáků na Aljašce se potní kůry rády spojovaly s koupáním v přírodních horkých pramenech, které v těchto končinách přitahovaly zájemce i ze vzdálenosti mnoha set mil.
Obdobou parních a horkovzdušných lázní byla i zařízení k aplikacím tepla na jednotlivé končetiny nebo na celé tělo. nejprve se začínalo v sudech, později se přešlo na zvláštní dřevěné skříně, ve kterých nemocný seděl na stoličce a z bedny mu vyčnívala jen hlava. Krk byl pečlivě obalen, aby utěsňoval otvor skříně. Horký vzduch nebo pára byly často s příměsí bylinných extraktů nebo aromatických přísad. Potní lázně se podávaly také přímo na lůžku tak, že se přes nemocného položila dřevěná kostra, a ta se překryla pokrývkami. Přístroje na vyvíjení páry se pak přinášely do ložnice. Naštěstí se do dnešního dne zachovalo dostatek vyobrazení těchto skříní. ve své době se převážně používaly pro lékařské účely. Ve francouzských lázních Aix-les-Bains se dosud používají typické parní skříně pro jednotlivé končetiny, nazvané na oslavu lékaře a chemika "BERTHOLLET".
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková,zdroj www.bazen-sauna.cz, autor článku Ing. J. Kouba