Flotační tank je vodoléčebné zařízení imitující beztížný stav.
Slovo floating (float) znamená v překladu „vznášet se“. Představa je to velice příjemná, ovšem v praxi těžce dosažitelná. Vznášíme se spíše v metaforách umění nás povznáší. Pocit štěstí také povznáší, ovšem nikdy ne tak, že bychom se skutečně vznesli nad zem. Brání nám v tom jeden ze základních fyzikálních zákonů - zákon gravitace, který vše přitahuje ke středu Země, a kvůli němuž spadlo Isaacu Newtonovi jablko na hlavu a neodletělo kamsi vzhůru. Čím vším nás tedy gravitace ve skrytu ovlivňuje? Umožňuje nám pohodlně chodit po Zemi, ale také např. tím, že když člověk spí, síly zemské přitažlivosti způsobují zpomalení přítoku krve do kůže a svalů částí těla, které jsou ve styku s podložkou. Pocit „přeleželé“ ruky vás nutí se ve spánku pootočit, jinými slovy řečeno reagovat na vnější podnět - gravitační sílu Země. Neumožňuje nám však vznášet se...
Zemskou tíži lze překonat ve stavu beztíže, ale i když si každý přál být v mládí kosmonautem, málokomu se to povedlo. Ovšem vznášet se dá i jinak. Jistě znáte snímky jedinců, co si v Mrtvém moři čtou v klidu noviny a končetiny jim ční nad hladinu, aniž by museli vynaložit sebemenší energii k udržení se na hladině. A to je princip floatingu - přesycený solný roztok který má tak vysokou hustotu, že vás nadnáší a eliminuje zemskou gravitaci na minimum. Je to stav, který se blíží stavu beztíže. Stav, při kterém se opravdu vznášíte a zažíváte něco jedinečného a překvapivého. Základem je rychlé a důkladné uvolnění veškerého svalstva. Člověka nic netlačí, necítí tíhu a je mu lehce. Stav beztíže je sám o sobě natolik příjemný, že navozuje pocity vnitřní pohody, harmonie a relaxace...
Po několika letech vědeckého bádání na téma izolace mozku od vnějších podnětů přišel J. Lilly na myšlenku vznášení ve vodě, kde je vliv zemské přitažlivosti snížen pod úroveň, na jakou jej lze vnímat koncovými orgány a centrálním nervovým systémem těla. Zrodila se myšlenka floating, který dává možnost prožít stav nezatížený gravitací a pozorovat, jak se při něm chová naše mysl. J. Lilly správně předpokládal, a ve svých pokusech prokázal, že i mozek a mysl se budou chovat naprosto jedinečně. Začal s floatingem experimentovat. Trávil ve floatační nádrži hodiny a hodiny. Zjistil, že tělo i mysl ve stavu izolace od vnějších podnětů upadá do stavu hluboké relaxace, klidu a odpočinku, že je to stav velice příjemný, tělo je uvolněné, ovšem vědomí zůstává bdělé a tvůrčí. Objevil mnoho dosud nepoznaných stavů vědomí mezi bdělým vědomím a nevědomým stavem hlubokého spánku. Základním principem je skutečnost, že tělo nemusí tolik bojovat s gravitační silou. A tím pádem se může daleko snadněji uvolnit. Celý život nás zemská tíže táhne k zemi ovšem když ležíte ve floatační vaně, nadnášeni měkkou a poddajnou vodou, bez zatnutých svalů, aniž byste se potopili pod hladinu, tak na vás gravitační síla Země platí jen minimálně. Je to zcela jedinečný stav. Protože je tělo jakoby lehčí a rychle se uvolní, pomáhá rychleji uvolnit oblast psychickou, a psychické uvolnění ještě zpětně a snadněji uvolňuje tělo.
Flotační tank je vodoléčebné zařízení imitující beztížný stav. Umožňuje plavání na povrchu hladiny, uvolňuje pohybový aparát, svaly, klouby, má příznivé účinky na kožní problémy i onemocnění a relaxuje organismus po psychické stránce - pomáhá odbourávat stres, únavu a vyčerpanost. Zážitek z floatingu nelze přirovnat k ničemu, co jste dosud prožili. Zkusíme-li přirovnávat, nabízí se příjemné ranní probuzení, kdy jste plní síly a radosti, odpočatí a s chutí do nového dne. Floating je metodou relaxace, která člověku dovoluje uvolnit se a zrelaxovat velice rychle a účinně, fyzicky i psychicky.
Když si reálně představím, že budu hodinu ležet ve tmě, není to zcela lákavá představa... Vím z vlastní zkušenosti, že si člověk lehne a nejdřív si nedovede představit, co tam tu hodinu bude dělat. Ve floatačním tanku je také vířivka, perličky a hudba a ovládání světla. To vše si člověk může kdykoli v průběhu floatingu zapnout a vypnout. Tyto prvky jsou zde spíše proto, aby se člověk s novým prostředím seznámil a tak vyzkouší všechna tlačítka, zjistí, že jsou tam madla, kterých se může držet, že si může zapnout hudbu. Pro hlubší zážitek a hlubší relaxaci však doporučujeme tyto věci vypnout a jen se vznášet v tichu a tmě, protože pak člověk lépe vnímá uvolnění.
Je to fyzikálně chemický proces, kdy se od sebe oddálí svalová vlákna, zruší se určité chemické vazby, a nastává uvolnění, hlubší než jaké známe z každodenního života. Po 10 - 15 minutách nastává hlubší uvolnění svalové. Je dobré občas zkontrolovat svoje tělo, zda není někde zatnutý sval protože když jej povolíte, relaxace se opět prohloubí. Člověka přeci jen podvědomě drží obava, že se potopí, ale není třeba se bát i když z plic vypustíte všechen vzduch a povolíte i svaly krční páteře, budete potopeni jen asi do dvou třetin těla a hlava bude potopená těsně nad úroveň uší. Protože teplota vody je stejná jako teplota povrchu těla tedy asi 37 stupňů, rozhraní vody a vzduchu neruší vaše vnímání. Jakoby ani nevnímáte, kde končí voda a začíná vzduch a stav relaxace se tak prohlubuje rychleji. Díky takto nastavené teplotě se prokrví i periferie těla a teplota se udržuje stabilní. Prokrvení má dobrý efekt na výživu svalů i kůže a působením solí v dochází k rychlejšímu olupování svrchních vrstev pokožky a tím pádem zase zpětně k prokrvení a rychlejší regeneraci kůže. Floating je proto prospěšný při léčbě některých kožních problémů zejména atopického exému nebo některých typů lupénky především jejích neaktivních stavů. Kůže se při něm rychleji regeneruje. Navíc, u obou těchto zdravotních problémů je blízko k psychickým potížím, většinou úzkostným či depresivním stavům. Buď člověk prožije stres a ten se projevuje kožním onemocněním. Nebo je to opačně člověk si k onemocnění vytvoří psychický problém není spokojen se svým vzhledem atd. Floating zlepšuje jeho psychickou sféru a přitom může zlepšovat i stav kůže, protože odbourává akutní stres.
Vždycky dojde k uvolnění fyzickému. Ať už umíte nebo neumíte relaxovat. Otázka je, jak hluboké uvolnění bude a jak ta hluboká relaxace dokáže uvolnit oblast psychickou. Každý, kdo vyjde z floatingu, vypadá odpočatě, uvolněně v obličeji, vypadá mladší. Nemá obličej stažený v důsledku jakýchkoli stresů. A tím je i krásnější. Zajímavé je, jak floating působí na psychiku. V odborných publikacích se uvádí, že způsobuje změněný stav vědomí. Co se při tomto stavu v mozku odehrává? V čem se vědomí změní? Změněné stavy vědomí mají různou hloubku a spánek je změněným stavem vědomí. Mozkové vlny se při těchto stavech začnou měnit a po určitou dobu mají jinou vlnovou délku, která je zajímavá z hlediska meditací stavů, kdy se začínám koncentrovat na jednu oblast, a tím pádem polarizuji svoje myšlení. Doslova to lze přirovnat k situaci, kdy magnetizované šupinky kovu se z původního chaosu podle siločar polarizují od jednoho pólu k druhému v pravidelných liniích. Podobně by tato představa mohla vypadat v naší centrální nervové soustavě, kde se při meditaci vzruchy od kůry ke kmeni mozkovému také takto polarizují. Dochází tak ke stejné práci více struktur centrální nervové soustavy a člověk začne vnímat trochu jinak. Svoje tělo, okolí i to, co si nashromáždil jako prožitky. Ovšem dosáhnout tohoto stavu prostřednictvím meditace vyžaduje vnitřní práci a tomu se člověk musí učit.
K těmto účelům slouží tisíce let stará fyzická, dechová nebo energetizační cvičení, cvičení mysli, koncentrace, meditace... Člověk trénuje a rozvíjí tyto schopnosti, které má v sobě každý, ale ne každý je využívá a rozvíjí. Zkrátka člověk na sobě musí usilovně pracovat. Některých změněných stavů lze snadněji dosáhnout změnou vnějších podmínek. A to je právě případ floatingu. Floatační stav napomůže dostat se snadněji do meditačních stavů. Ať už s nimi člověk umí nebo neumí pracovat, nějaký změněný stav vědomí při floatingu prožije a je v tom stavu schopen setrvat déle než normálně. Protože když si sednu do nějaké meditační polohy, začne mě tuhle bolet v zádech a objeví se další rušivé aspekty, které floating odbourává. Člověk se lépe uvolní, a tak „ochutná“ zážitky, které by jinak nebyl schopen dosáhnout bez výcviku meditace, koncentrace a dalších technik, jež vyžadují velkou sebekontrolu a vysoké soustředění.
Co se fyzických problémů týká floating má řadu terapeutických využití. Prospívá při hojení jizev po operaci, skvěle uvolňuje namožené svaly, pomáhá při vertebrogenních potížích a svalových blokádách atd. Třeba při poúrazových stavech je výborným prostředkem. Člověk, který začal s výrobou floatačních van u nás, tvrdí, že když byl po autonehodě a měl řadu úrazů, chodil do floatační vany spát, protože na lůžku měl bolesti. Nelze jej doporučit snad jen na akutní revmatické stavy, zejména kde teplo nedělá člověku dobře. Floating také výborně odbourává stres, přepracovanost všeho druhu i takovou, kterou sice nevnímáme, ale začínáme být nervózní, po příchodu z práce nadáváme, věci nás vyvádějí z míry. To vše jsou indikace, se kterými člověku jen prospěje jednou za měsíc na floating zajít. Dá se říci, že floating učí člověka relaxovat i mimo floating, protože se naučí relaxovat snadněji, ví jak tento stav vypadá, k čemu směřuje a naučí se jej i přivodit. Samozřejmě není každý den stejný i když budete cvičit meditaci nebo relaxaci, ne vždy to jde snadno. Abyste tento stav převzali za svůj vlastní a dovedli ho dosahovat pravidelně, chce to nějaké úsilí a nějaký čas. A floating je pomůckou na cestě relaxace.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, zdroj www.penzionbystre.unet.cz