9436087
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Colon hydroterapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Za vším hledej střevo.

Colonhydroterapie (CHT) je terapie čištění tlustého střeva prováděná speciálním přístrojem pomocí vody ohřáté na teplotu těla.

Doklady o použití klystýrů pocházejí již ze starověké Číny, Indie, Egypta i Říma. O tom, jakou důležitost výplach střev má pro naše zdraví i dnes, určitě nikdo nepochybuje. Sliznice tlustého střeva je obranným systémem, který chrání tělo proti jedovatým látkám. Minimálně 80% imunitního systému se nalézá ve stěně tenkého a tlustého střeva. Oslabení imunity s sebou nese nejen ztrátu vitality, únavu, nedostatečnou koncentraci či deprese, alei lupénku, akné a jiné kožní onemocnění stejně jako vyšší krevní tlak, migrény, alergie, revma a mnohé další potíže. V důsledku mnohaletého nesprávného stravování se střevo postupně přestává normálně pohybovat. Nečistoty, inkrustrace a ztvrdlé substance v kapsách střevní stěny zabraňují nejen normální peristaltice, ale také pak propouští škodliviny do krevního řečiště. Současný, ovšem už i velice šetrný výplach tlustého střeva se nazývá Colonhydroterapie (CHT). Jde o čištění tlustého střeva prováděné speciálním přístrojem pomocí vody.

StřevaJak procedura probíhá?

Pacient při ní leží na lůžku, v poloze na boku a do konečníku je mu zavedena koncová trubička, která je pomocí hadice spojena se skříňkou vedle lůžka. Do střeva je trubicí pod velmi mírným tlakem vháněna voda o různé teplotě (nestejná teplota "probouzí" přirozenou peristaltiku). Při této metodě se účinným způsobem jemně rozpustí a vymyje obsah střeva včetně váznoucí stolice, toxických odpadů, kalové masy i možných patogenních mikroorganismů a parazitů usídlených na střevních stěnách. Ze střeva se postupně odplaví jeho obsah a voda postupně začne působit na ztvrdlé usazeniny nalepené na střevní stěně. Proceduru řídí a aparát obsluhuje terapeut (nebo vyškolená asistentka), který průběh vysvětluje, sděluje zkušenosti s terapií a reaguje na pacienta, ale celá procedura samozřejmě musí být garantována lékařem. Během terapie může terapeut jemnou břišní masáží ohmatat problémové zóny a zavést vtékající vodu přesně do těchto oblastí. Postupně tak v délce celého tlustého střeva (100 až 150 cm) projde 10 až 15 litrů vody. Jeden výplach trvá přibližně 40 až 45 minut. Celá terapie se skládá většinou z počátečních třech až šesti výplachů během jednoho až dvou týdnů. Pro prevenci je vhodné zákrok opakovat znovu po půl roce.

Při CHT tedy dochází díky jemné tonizaci vodou společně s masáží břicha k odstranění kalových nánosů ze střeva, rozšíření úseků s normální peristaltickou aktivitou, k maximálnímu možnému návratu střeva k jeho přirozenému tvaru umožňuje tak intenzivní a důkladné vyčištění a sanaci tlustého střeva, jak to až dosud nebylo vůbec možné. Toto vyčištění dokáže zlepšit zdravotní stav zejména u lidí, kteří jsou v otázkách stravy velmi neukáznění. Poruchy zažívání vznikají nejčastěji v místech uvedených na obrázku.

Prodělaná procedura má ještě jeden nezanedbatelný efekt: prakticky všechny orgány a systémy organismu jsou totiž s tlustým střevem spojeny velmi citlivými reflexními spojeními. Promývání tlustého střeva je stimuluje a dochází k pozitivnímu dopadu na celý organismus. CHT tak působí stimulaci reflexních spojení podobně jako reflexní terapie. Mezi běžné efekty colonhydroterapie patří:

 • pročištění záhybů tlustého střeva - při zácpě, nadýmání, průjmech
 • vzrůst obranyschopnosti organismu - při alergiích
 • vymizení hlenu v plicích
 • ustupují návaly migrén
 • zlepšení hybnosti
 • zpevnění a čištění pokožky
 • pocit omládnutí
 • zlepšení postoje
 • břišní partie jsou měkčí a menší
 • úleva od bolestí
 • menší únava a vylepšení funkcí střeva.

Většina lidí po proceduře zaznamenala pocity lehkosti a čistoty: "Jako kdybych se vysprchoval zevnitř". Vzestup energie a pocitů pohody, to jsou obvyklé odpovědi. Od colonhydroterapie však nelze očekávat, že nás zbaví zdravotních problémů, aniž bychom museli udělat něco víc, než se jen položit na lehátko k přístroji. Je to jen první krok léčby střeva. Bez změny jídelníčku, pravidelného pohybu a času věnovaného psychohygieně nemá význam žádná terapie. Se zavedením CHT patří klystýr, vtok shora nebo podvodní koupel střev minulosti, ovšem ne pro všechny.

Zpracovala  Ing. Tatiana Flanderková podle odborných materiálů.

Dodatek:

Řada lékařů - specialistů i odborníků na výživu je zásadně proti "sprchám" tlustého střeva. Podle jejich názoru lze čistoty tlustého střeva postupně dosáhnout vynecháním znečišťujících potravin a zařazením vhodně upravených, pročišťujících zeleninových pokrmů. Volba je na vás!

Vytvořeno 10.2.2008 11:06:52 | přečteno 7088x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load