Colonhydroterapie (CHT) je terapie čištění tlustého střeva prováděná speciálním přístrojem pomocí vody ohřáté na teplotu těla.
Doklady o použití klystýrů pocházejí již ze starověké Číny, Indie, Egypta i Říma. O tom, jakou důležitost výplach střev má pro naše zdraví i dnes, určitě nikdo nepochybuje. Sliznice tlustého střeva je obranným systémem, který chrání tělo proti jedovatým látkám. Minimálně 80% imunitního systému se nalézá ve stěně tenkého a tlustého střeva. Oslabení imunity s sebou nese nejen ztrátu vitality, únavu, nedostatečnou koncentraci či deprese, alei lupénku, akné a jiné kožní onemocnění stejně jako vyšší krevní tlak, migrény, alergie, revma a mnohé další potíže. V důsledku mnohaletého nesprávného stravování se střevo postupně přestává normálně pohybovat. Nečistoty, inkrustrace a ztvrdlé substance v kapsách střevní stěny zabraňují nejen normální peristaltice, ale také pak propouští škodliviny do krevního řečiště. Současný, ovšem už i velice šetrný výplach tlustého střeva se nazývá Colonhydroterapie (CHT). Jde o čištění tlustého střeva prováděné speciálním přístrojem pomocí vody.
Pacient při ní leží na lůžku, v poloze na boku a do konečníku je mu zavedena koncová trubička, která je pomocí hadice spojena se skříňkou vedle lůžka. Do střeva je trubicí pod velmi mírným tlakem vháněna voda o různé teplotě (nestejná teplota "probouzí" přirozenou peristaltiku). Při této metodě se účinným způsobem jemně rozpustí a vymyje obsah střeva včetně váznoucí stolice, toxických odpadů, kalové masy i možných patogenních mikroorganismů a parazitů usídlených na střevních stěnách. Ze střeva se postupně odplaví jeho obsah a voda postupně začne působit na ztvrdlé usazeniny nalepené na střevní stěně. Proceduru řídí a aparát obsluhuje terapeut (nebo vyškolená asistentka), který průběh vysvětluje, sděluje zkušenosti s terapií a reaguje na pacienta, ale celá procedura samozřejmě musí být garantována lékařem. Během terapie může terapeut jemnou břišní masáží ohmatat problémové zóny a zavést vtékající vodu přesně do těchto oblastí. Postupně tak v délce celého tlustého střeva (100 až 150 cm) projde 10 až 15 litrů vody. Jeden výplach trvá přibližně 40 až 45 minut. Celá terapie se skládá většinou z počátečních třech až šesti výplachů během jednoho až dvou týdnů. Pro prevenci je vhodné zákrok opakovat znovu po půl roce.
Při CHT tedy dochází díky jemné tonizaci vodou společně s masáží břicha k odstranění kalových nánosů ze střeva, rozšíření úseků s normální peristaltickou aktivitou, k maximálnímu možnému návratu střeva k jeho přirozenému tvaru umožňuje tak intenzivní a důkladné vyčištění a sanaci tlustého střeva, jak to až dosud nebylo vůbec možné. Toto vyčištění dokáže zlepšit zdravotní stav zejména u lidí, kteří jsou v otázkách stravy velmi neukáznění. Poruchy zažívání vznikají nejčastěji v místech uvedených na obrázku.
Prodělaná procedura má ještě jeden nezanedbatelný efekt: prakticky všechny orgány a systémy organismu jsou totiž s tlustým střevem spojeny velmi citlivými reflexními spojeními. Promývání tlustého střeva je stimuluje a dochází k pozitivnímu dopadu na celý organismus. CHT tak působí stimulaci reflexních spojení podobně jako reflexní terapie. Mezi běžné efekty colonhydroterapie patří:
Většina lidí po proceduře zaznamenala pocity lehkosti a čistoty: "Jako kdybych se vysprchoval zevnitř". Vzestup energie a pocitů pohody, to jsou obvyklé odpovědi. Od colonhydroterapie však nelze očekávat, že nás zbaví zdravotních problémů, aniž bychom museli udělat něco víc, než se jen položit na lehátko k přístroji. Je to jen první krok léčby střeva. Bez změny jídelníčku, pravidelného pohybu a času věnovaného psychohygieně nemá význam žádná terapie. Se zavedením CHT patří klystýr, vtok shora nebo podvodní koupel střev minulosti, ovšem ne pro všechny.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle odborných materiálů.