9415444
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Cesta ke zdraví jako cesta uvědomění a změny

Pojem „zdravá výživa“ vyvolává u různých lidí rozdílné představy.

Zdravý způsob života není jen zdravá výživa, ale i zdravé myšlení. Je o rovnováze, jak na duševní, tak na fyzické úrovni. O prioritách, jestli se nechat strhávat mořskými vlnami a nebo dát přednost klidné plavbě, kterou si můžete plně vychutnat. Každý z nás je jedinečný. A každý žije po svém. Jestli je jeho způsob ten správný, pozná také jen on sám.

A změnit ho?… Co myslíte?

Pojem „zdravá výživa“ vyvolává u různých lidí rozdílné představy. Na jednu stranu se za ním skrývá něco, co je prospěšné pro zdraví, na stranu druhou je to představa jakéhosi omezování a odříkání, zdánlivé ztráty potěšení z dobrého jídla (a ze života?). Neuvědomujeme si však, že naše tělo toto potěšení již dávno ztratilo. Jediný kousek těla, který se z vydatného pokrmu, sladkosti či jiné dobroty raduje, je náš jazyk. Díky němu podléháme chuti, ne hladu či potřebě doplnit živiny. V současné době se všude vyskytuje spousta informací o tom, co je zdravé a co ne. Je jich tolik, že si navzájem protiřečí. Nakonec nám z toho vychází, že zdravé není vlastně nic, takže je nakonec jedno, co člověk jí. Záleží ovšem na pochopení, co vlastně zdravá výživa je. Já bych zdravou výživu definovala takto:

"Výživa, která tělu dodá dostatek živin, jež potřebuje pro svůj vývin a „bezporuchovou“ funkci. Výživa, která upevňuje odolnost těla proti každodenním „nástrahám“ (bakteriím, smogu, stresu,…). Výživa, která nám poskytne dostatek fyzické i psychické energie".

Neboť naše tělo funguje podle toho, co mu dodáváme. Bylo by scestné si myslet, že pokud budeme jíst zdravou stravu, nikdy neonemocníme. Především v dnešní uspěchané době je stále více patrné, jak velký vliv na zdraví člověka má psychickáÚroda srpen 2006 rovnováha, příp. nerovnováha. Je již známo, že výživou můžeme pozitivně ovlivnit nebo ještě lépe předcházet řadě onemocnění jako je vysoký nebo nízký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, srdeční onemocnění a onemocnění oběhového systému, cukrovce, kožním problémům, alergii, nadváze, zažívacím problémům, žaludečním vředům, žlučovým kamenům, nemocem imunitního systému - nachlazení, ale také např. rakovině. Pokud se však staráme pouze o své tělo a zanedbáváme psychiku, dochází stále k nerovnováze.

I když se už hodně mluví o hledání příčin nemocí, stále se ještě příliš mnoho spoléháme na odstraňování příznaků onemocnění. A tak místo toho, abychom naslouchali tělu a jeho signálům a pomohli odstranit jeho problém, mu jeho úsilí ztěžujeme. Nasazujeme chemické přípravky, které příčinu potlačují a zdánlivě vše uvádí do pořádku. Ignorujeme „nouzová hlášení“ našeho organismu a razíme dál svůj dosavadní životní styl, aniž bychom vzali na vědomí, že právě on „poruchu“ vyvolal. Odmítáme převzít za sebe zodpovědnost a stále spoléháme na léky či jiné prostředky, které nás vyléčí, aniž bychom pro to museli cokoli udělat. A tak vydáváme peníze nejdříve za nekvalitní potravu a v návaznosti na to i za nekvalitní léčbu. A přitom neustále toužíme po kvalitním životě. To ovšem závisí pouze na nás, na naší každodenní volbě (zdravé či nezdravé potraviny, pozitivní či negativní pohled na svět). A tu bychom měli provádět vědomě.

Jen my sami jsme zodpovědní za svůj život, za své zdraví. Je toho hodně, co pro sebe můžeme udělat, pokud nám na sobě záleží. A to alespoň tak, jako na lidech, které milujeme. Mohou to být drobnosti, ale i zásadní zásahy do našeho dosavadního způsobu života, ke kterým se většinou uchylujeme, až když dochází ke krizi. Ale pro vykročení správným směrem nikdy není pozdě. Stačí jen najít cestu a přijmout jasný a logická závěr, že nesprávná výživa způsobuje nemoci a správná výživa je léčí.

"Nemoc, není nic jiného, než snaha těla zbavit se látek, které nemoc způsobují". Hippokratés

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Květa Šimková

Vytvořeno 10.2.2008 11:56:40 | přečteno 2139x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load