Příliš si zvykáme na to být pasivní.
Také vás překvapuje, jak je někdy obtížné vysvětlit něco, co je naprosto logické a již několikrát ověřené jen proto, že je to něco nového, vybočujícího z „dosavadních informací pro širokou veřejnost“, které lidé vzali za své?
Je opravdu složité vyznat se v tom, co lidé kolem nás tvrdí, co říkají média, politici, co partner, rodiče, přátelé. Utvořit si svůj vlastní názor či postoj, není v této době plné informací lehké. Některé věci můžeme porovnat s vlastní zkušeností, jiné prostě převezmeme, protože možnost srovnání nemáme. A přiznejme si upřímně, že přejímáme většinou takové „pravdy“, které jsou pro nás pohodlnější a příjemnější. Přitom si neuvědomujeme, že je to velice krátkozraké. Není žádným tajemstvím, že náš současný životní styl není zrovna nejideálnější. Jen málokdo se cítí být opravdu spokojený, zdravý a plný energie. A také málokdo se snaží s tím něco dělat. Příliš si zvykáme na to být pasivní. Ztrácíme pravý důvod, pro který žijeme a tím se vzdalujeme možnosti vést plnohodnotný život. Možná si při čtení těchto řádků říkáte, co je vlastně jejich smysl. Shrnu to do několika slov:
Protože je naším tématem zdraví, zaměřme se na naše zdravotnictví. Stále více lidí si na něj stěžuje. A proč? Protože stojí stále více peněz a nefunguje tak, jak má. Jsme čím dál častěji nemocní a existují choroby, na které „prý“ ještě není lék. Doktoři do nás většinou cpou dle „nauky o medicíně“ stále více chemických prášků, které neodstraňují příčiny, nýbrž symptomy. Ověřit si to můžeme tím, že si promítneme kohokoliv nemocného z blízkého okolí a dobu, po kterou bere prášky na určitou nemoc a tak zvaně se léčí. Přičemž se jako vedlejší účinek léčby u něj objevují další potíže. A výsledek? Zajištění stálé klientely pro doktora a stálého příjmu pro průmysl léčiv. Takto bychom mohli s ódou na současné zdravotnictví pokračovat stále dál. Kritizovat okolí je ovšem to nejjednodušší. Zkuste se ale zamyslet nad touto teorií:
Řeč je v prvé řadě o chorobách, které souvisejí s nesprávnou výživou a negativním postojem ( viz 1. odst. článku Proč jíst zdravě). Zapátrejte ve své mysli a zkuste si říct, jak se staráte o své zdraví a svou energii. No ano, kdo jiný, než vy, by to měl dělat? Pro nikoho jiného to totiž není víc důležité! Použijte tedy svou možnost volby (být aktivní, či pasivní) a sílu své vůle a něco pro sebe udělejte. Nemusí toho být moc. Popřemýšlejte, kde děláte největší chybu, tedy na čem byste v prvé řadě měli pracovat. Možná, že už podvědomě či dokonce vědomě víte, jak na to. Pokud ne, pro „inspiraci“ nabízím pár otázek, které si můžete položit a zamyslet se nad jejich významem:
Fyzická úroveň
Psychická úroveň
Všechny tyto body se odrážejí na našem zdravotním stavu, neboť ovlivňují úroveň energie v našem těle. Každá kladná odpověď pro nás znamená velký krok směrem k nezávislosti na okolí. V pozadí těchto otázek se skrývá řada nových možností, jak si zkvalitnit život a opravdu si ho užít. Nehledejte vinu či pomoc v okolí, ale pokuste se řešení vašich problémů najít v sobě. Prostě jen začněte, nejlépe fyzickou úrovní. Vše, co budete potřebovat dál, se k vám určitě dostane. O jednotlivých otázkách bude řeč ještě v dalších článcích. Třeba vás inspirují a pomohou při vašem úsilí. Hodně štěstí!
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Květa Šimková