Zvláštní těžkou vůni a posléze i hlavu při celodenních pochodech šalvějí si mohou vyzkoušet údajně cestovatelé po pláních severoamerického kontinentu. U nás je šalvěj poněkud vzácnější bylinou a pro potřeby zdraví se pěstuje. Je to celkem odolný malý dometrový keřík dodávající žádaný, leč snadno se zapařující list až 4x do roka, který se sbírá obvykle před květem a v odpolednách, kdy je v něm nejvíce silic. Modrá kvítka jsou oblíbená včelami a čmeláky. Zvířata se šalvěji v krmivu pro její nahořklost spíše vyhýbají. Faktem je, že chuťově tedy není nic moc, ale dá se to vylepšit dalšími bylinami. Ovšem anglicky mluvící lidská populace často využívá list šalvěje pro nahořkle zajímavé aroma a pro povzbuzení trávení do masných i zeleninových nádivek.
Šalvěj je bylina s významným podílem ve vodě špatně rozpustné silice, v níž je ale bohužel až polovina thujonu, který ve vyšších dávkách poškozuje mozek. Nicméně má tato silice i antibiotické účinky a zřejmě i účinky proti chvění (třesu) končetin a depresím u žen v klimakteriu, kdy údajně vyrovnává hormonální výkyvy. Také snižuje potivost a rovněž produkci mléka, čímž v podstatě ukončuje laktaci, a dle některých autorů snižuje i produkci ostatních žláz s vnější sekrecí. Takže se to musí se šalvějí umět. Chcete-li s pomocí thujonu zblbnouti, doporučuji spíše extrakt z pelyňku, kde je thujonu mnohem více a který byl u nás svého času pod názvem absint zakázán. Rychleji to ale jde sledováním mozkomycích odpoledních seriálů. Při dlouhodobém užívání thujonových produktů dochází ke střevním poruchám a při krátkodobém údajně k pseudoepileptickému záchvatu. Thujon se dobře rozpouští v lihu, špatně ve vodě.
Když budete chtít dělat ze šalvěje protizánětlivý čaj, tak ji nejprve minutu vařte a potom deset minut spařujte. A to zvláště když ji připravujete svým, či kterým, mláďatům buď právě nastydlým, nebo teprve se v chladnu nedostatečně oblečeně hemžícím za skrytým účelem získání ukašlané choroby a užití si zpoceného nebo podobně zchváceného rádobypohodlí v posteli, jak jsem si druhdy sám ověřil na vlastním potomstvu. Vzpomínám, že když jsem je viděl vybíhat do sychrava jen tak na lehko a nezareagoval ihned protizánětlivými a protikašlavými bylinkami, tak vedla druhý den naše společná cesta k lékaři. Když je totiž potomek pod vlivem pochodů doprovázejících aktivizované imunitní procesy, tak je mu fakticky hic, protože tělíčko již tvoří více tepla jako předzvěst budoucí horečky. Když se díťátko hrne do nepohody, vlhka a třeba si navíc hraje s vodou nebo v louži a nevadí mu, že je mokré, je již pod vlivem aktivní imunoobrany a pro znalého rodiče to je nekompromisní signál k vaření bylinných čajů a včasnému zastrčení protestujícího a v tu chvíli silně (díky imunitou akcelerovaného adrenalinu) aktivního dítka do postele za účelem návratu právě odcházejícího zdraví. Když rodič zaváhá a neustojí výchovnou krizi, obdrží možnost si o tom moci týden mimo pracovní proces přemýšlet při opečovávání malého pacientíka.
A budete vonět po bytě šalvějí, kterou, jak opakuji, necháte nejdříve vařit minutu, než odstavíte hrnec z ohně nebo elektriky a na deset minut až čtvrt hodiny pod pokličku případně přihodíte další vhodné bylinky jako například tymián, heřmánek, lípu, diviznu, řepík, květ černého bezu, měsíček (který musí být plně oranžový, jinak není k ničemu), třapatku, mateřídoušku, řepík, zlatobýl, podběl a chuťově to můžete zkazit levandulí nebo vylepšit mátou. Od všeho dávejte špetku a výsledek bude vynikající. Vaří-li se šalvěj déle, tak se její účinek vytrácí. Jak jste pochopili, tak šalvěj je vhodno píti jen krátkodobě po dobu potřeby přežít bakteriální infekci a krátce i potom - pro jistotu. V prevenci a v těsném úvodu do bakteriálních chorob z nastydnutí udělá výborné služby. Uplatnění šalvějového čaje je také při zánětech dýchacích cest, angínách, zánětech močových cest, nežádoucích kvasných procesech ve střevech, bakteriálních nákazách tamtéž, zánětech v trávení, v krku a tak vůbec, kam se čaj dostane. Můžete čaj i aplikovat na hlavu, je-li dámská a má-li vlasů poméně, za účelem zvýšení jejich počtu. V pánském případě jen přibude jedna umytá hlava a bylo-li čaje dost, objeví se na prchavou chvíli zajímavá šalvějová vůně nad mužem střídajíc obvyklý odér kuřiva, vyjetého oleje a zvětralého piva. Šalvěj se dříve dávala i do vína a kořalky dávkována po lžíci až třech za den a údajně posilovala psychiku. Já si ale myslím, že to nebylo šalvějí...
Pro zevní uplatnění šalvěj nepotřebuje povaření (stačí čtvrt hodiny spařovat) a tím se její protizánětlivý efekt ještě zvyšuje. Například je to výborné kloktadlo při angínách, zánětech dásní a bolestech zubů. Doporučuji zápar i k omývání hnisavých a mokvavých ran, ekzémů, aknózní pleti a také se uplatní jako vyplachovadlo a oplachovadlo u lidiček často střídajících erotické partnery a nebo s málo častým (nepříliš, sporadickým, vzácně, ohúúú) stykem, kdy promíchání tamní mikroflóry vede k pupínkům a vyrážkám na oněch choulostivých místech. Výborně protizánětlivě působí i krátká teplejší koupel s přídavkem 2 l šalvějového čaje.
Zpracoval S. Flanderka, autor článku dědek kořenář Břetislav Nový