9446755
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Podběl

Podběl lékařský

Květ podbělu je v čajových směsích nejen okrasou, ale i znakem kvality.

Jdete si takhle klidně po cestě a říkáte si, že už je jaro a najednou kuk a hle a kde se vzal, tu se vzal, koukáte jak „i“ na nenápadný, ale krásně žlutý květ podbělu. Skromná rostlinka jen obtížně konkuruje ostatním plevelům a tak si musí po zimě přispíšit, aby nám potěšila oko, včelám sosák, bacilům cestu do jícnu, sběračům práci na čerstvém vzduchu a výkupnám bylin obrat. Zajímavá rostlinka v tento čas žije ze zásob, které si ve vegetační aktivitě nasyslovala díky velikým plochým listům, které jsou zvláštně opatřeny k šetření vodou. Snížení odparu je ovlivněno kožovitým povrchem listu a na spodu listu bílým oplstěním, podobným králi sýrů plesniváků. Podběl to má dobře vymyšlené, protože list i květní stvol jsou poměrně nízké a konkurenční rostliny by ho snadno přerostly. Vybírá si tedy nehostinná místa, kde jiné rostliny záhy končí. Drží se hlavně v chudých půdách, které jsou dobře vlhké jen s dostatkem dešťů, avšak bez nich půda s minimem humusu není schopna dlouho vodu udržet. Někdy zase využívá zastíněných vlhkých míst, kde se uplatní vysoká efektivita jeho listů, podobně jako u devětsilu.

Podběl je zvláštní tím, že list má poněkud více účinných látek než květ a lze ho využít na kde co. Tím myslím nejen vynikající účinky na kdejaké kašlání, ale i na zažívání, oběh a zvláště revmatizmus, kde se tradičně přikládá na noc čerstvý list vrchní zelenou stranou na bolící klouby. Tak se činívalo hlavně k prostřídání jiných prostředků, například tvarohu, odvaru z kořene kostivalu, dušené cibule nebo vařené brambory. Pokud vím, tak se z listu průmyslově vyrábí vynikající kapky proti kašli Tussilen. V bylinném čaji je ale lepší květ, který obsahuje i trochu silice. Květ je v čajových směsích nejen okrasou, ale i znakem kvality. Žlutá kvítka snadno ve směsích poznáte. Jsou-li ovšem hnědá, byla špatně nasušená, zřejmě v tlusté vrstvě a příliš pomalu, což dalo šanci enzymům a plísním, aby pozměnily flavonoidní barviva, a pro nás to znamená stop. Přinejmenším je vhodné si tyto květy pinzetou ze směsi vybrat a odevzdat obchodníkům k reklamaci nebo žížalám na kompost.

Je vhodné se také v takové směsi porozhlédnout, zdali se tam již nerozhlížel někdo před vámi a nezanechal za sebou typickou larvální pavučinu, protože v kladném případě by se již nejednalo o thé, ale o masovobylinný vývar, který se dochucuje jinak. Osobně bych přidal staré fazole, v nichž se již někdo vrtal a často přestal až po vytvoření otvoru v pytlíku za nadšeného potlesku hospodyně ve spižírně s nutkavou otázkou v mysli a někdy i na rtu (je-li v blízkosti vstřícné ucho) odžekud ty brouci vylétají nebo neméně odbornou, kdeže se tu vzali. - Oni se tu však nevzali, ale narodili a chovají se u vás doma jako u sebe doma a jsou na rozdíl od vás v pohodě. Nicméně já bych opět doporučil předchozí po zmíněné tepelné úpravě o5 (nemračte se, to je budoucnost v podobě mobilslovníku SMS, znamená to: opět) jako krmivo pro žížaly, které se vám pak odmění svojí impozantností. Imprdelizací problému jsem ale poněkud odbočil od kontroly obsahu směsi bylinné, podbělův květ obsahující. Sbírání již poněkud dříve vykvetlých květů i při rychlém a účinném sušení vede do roka k přeměně žlutých kvítků v bílé chmíří. Účinnost má absenci, ale je-li vám to líto vyhodit, nijak neškodí. Tak to holt vyhodíte až napřesrok…

Podběl obsahuje mnoho slizů, které se podílejí na ochraně a čištění sliznic, především v průduškách. V zažívacím traktu je ochranou před leptáním trávicími šťávami, což lze dobře využít jako vedlejší účinek při vředech a zánětech v zažívání. Trávení pak napomáhají i obsažené hořčiny. Ukašlaný člověk většinou moc nejí, aby potravu opět nevyzvrátil a statečně slábne. Šikovný podběl mu ale perfektně pomáhá. Tlumí kašel podle mne ředěním plicního hlenu, který potom nedráždí tolik kašloreceptory a snadněji vychytává patogenní potvory pochodující a množící se v průduškách. V podstatě je odmývá a vy mírným odchrchláváním tuto směs dopravujete do jícnu, spolknete a uděláte si z mikrobestií potravu. Ochránce mikrobů je ovšem nepolyká, ale vykašlává ven z těla, aby si užily světa za nadšeného opovržení bližních. V Japónii si zodpovědnější majitelé mikrobů nosí na sobě před obličejem roušku, hadr atd. Tady to nosí ale jen stydlíni, házející po policistech dlažební kostky, rabující a ničící majetky úspěšnějších nebo je to akční dres osob přepadávajících pošty, pumpy, banky, i těch, kteří jim v tom brání. Nicméně se obávám, že tyto jejich choroby vycházejí z toho, že kašlou na ostatní a tvrdě prosazují sebe. Myslím si, že to lze dělat mnohem elegantněji a dát se na politiku.

Opět se nám okolnosti s aplikací podbělu poněkud komprdelují a naznačují, že podběl je rostlina velmi rozporuplná. Podběl totiž obsahuje asi 0,02 % pyrolizidinových alkaloidů, u kterých se obecně předpokládá rakovinotvorné působení na játra a proto je v EU zapovězen jako ostatně mnohé další protistátní byliny jako například kostival, vlčí mák, andělika, kozlík… ostatně i naše zemědělské plodiny budou zřejmě diskriminovány alespoň výkupními cenami antidotační protekční politikou. Osobně si ale myslím, že naše účinné byliny jsou trnem v konkurenčním oku někoho, kdo nám bude chtít prodávat něco podobného. Vždyť už nyní je tady tolik exotických a zaručeně spolehlivých přípravků, že nevíte, co si ze svého důchodu koupit. Ovšem většinou váháte, jestli si k nájemnému můžete dopřát rohlík, elektriku - nebo raději plyn? Nicméně vzhledem ke spotřební dani je pro stát výhodnější, když se uchlastáte. Čajem z podbělu to ale nebude ono díky jeho určité močopudnosti. Ostatně ještě nikdo nepopsal případ poškození zdraví podbělem. Snad kromě toho, že roste poblíž silnice a účastník tamního provozu, dezorientovaný bilboardy, narazí na podběl, který je čirou náhodou opřen o patník, strom nebo tak nějak. Přítomností podbělu v silničním provozu je výrazně snižována olovem a aromatickými uhlovodíky jeho kvalita, což poznáte nejen podle vůně, ale i pigmentových jaterních znaků, vyčerpanosti a hrůzy ve vaší vizáži. (Pro detailisty a jazykové pedanty: to platí kupodivu v obou smyslech této věty. Pro ty co to nepochopili - kvalita podbělu / silničního provozu.) Nechte podběl být ozdobou cest, ale sbírejte si ho jinde - ovšem s laskavým svolením správce nebo majitele pozemku… (... to je skrytá narážka na budoucí tvrdé poměry v návaznosti na zkušenost, kdy jsem se chtěl v jedné nejmenované EU zemi pod alpou vymočit v lese.)

U podbělu se obvykle doporučuje přidávat do čaje med, který zesiluje účinek slizů, slábnoucímu kašlalovi dodává energii do života i do dalšího úspěšně se umírňujícího kašlání a zároveň šetří játra, což se projevuje kratší rekonvalescencí, obzvláště byly-li absolvovány i horečky. Podběl je účinná avšak politická kytka. A z toho plyne poučení - nenechte se odradit od podbělu a naučte se ho sbírat sami na začátku kvetení, protože ho už asi nekoupíte, anebo nejisté kvality.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku dědek kořenář Břetislav Nový


Vytvořeno 30.4.2008 10:00:18 | přečteno 2271x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load