9403705
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Byliny pro zdraví

Byliny jsou rostliny, které nám slouží a těší nás; nabízejí nám stále těsnější sepětí s přírodou. Naše měnící se chápání slova "bylina" odráží i náš měnící se vztah k říši rostlin. Bývaly doby, kdy všechny rostliny byly pro lidstvo důležité: bývaly považovány za děti Matky Přírody a každá představovala jiné božstvo, hodné úcty. S rozvojem vědy a techniky se však naše spojení s přírodou zmenšilo. Tato změna vedla k omezenějšímu významu termínu "bylina" a i dnes je za byliny považováno mnoha lidmi jen asi tucet sezonních rostlin.

Již od počátku se lidé snaží využívat léčivých vlastností rostlin. Je poněkud ironické, že tato forma medicíny, nejstarší a stále ještě nejdůležitější v mnoha částech světa, by určitým způsobem měla být považována za alternativní, zatímco relativně nová věda syntetických léčiv by se měla nazývat ortodoxní. Důležité je, aby bylo z každého systému vybráno to nejlepší, a aby zvláštní pozornost byla věnována rizikům pocházejícím z obou metod. V případě ohrožení, neštěstí či náhlých infekcí jsou pro záchranu života důležitá antibiotikBylinková zahradaa, operace a silná léčiva. V případě menších či chronických potíží mohou mít jiné formy léčení lepší výsledky. Je třebe uznat, že rostliny jsou účinnými léčivy.
Kdykoli máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, či závažné opakující se potíže, měli byste konzultovat zkušeného lékaře - fytoterapeuta. Většina bylinářských odborníků se drží holistického přístupu k medicíně. Stejně jako je rostlina považována za více než jen pouhý součet jejích částí, jsou životní styl člověka a jeho tělesná, mentální a duchovní existence prošetřeny dříve, než je podniknuta jakákoli léčba. Bylinář bude přihlížet k Vaší stravě, práci, všeobecnému zatížení, domácímu životu a prostředí, stejně jako k celkové rovnováze vašich tělních systémů. Běžné potíže lze léčit doma škálou jednoduchých bylinných léčiv a některé návody na přípravu receptů a rady jsou součástí naší poradny dědka kořenáře B. Nového. Svému zdraví můžete rovněž přispět zařazením bylin do vašeho každodenního jídelníčku. V minulosti bylo tradicí brát bylinková tonika na jaře k obnovení tělesné vitality po zimě, kdy chyběla čerstvá zelenina. Mezi byliny užívané jako tonika patřil řebříček, pampeliška, šalvěj, máta peprná a šípky, které pomáhaly čistit organismus a ostatní byliny, o kterých se myslelo, že posilují celé tělo, dodávají sílu a povzbuzují jeho systémy. Protože se ve výzkumu aktivních složek bylin pokračuje, potvrzuje se stále větší počet starých léčebných postupů a tonik, které se začínají znovu běžně užívat. Obnovený zájem o byliny má mnoho zdrojů. Oživení kuchařského umění vyvolalo vážné úsilí o pěstování a nákup čerstvých bylin. Kuchyně a pokrmy jiných kultur a národů probudily zájem o neobvyklé druhy rostlin. Hnutí za zdravou výživu, alternativní madicíny a různá ekologická hnutí rizšířily hranice poznání. Strach z vedlejších účinků moderních chemikálií vedl k návratu přírodní kosmetiky, znovuobjevení přírodních barviv a přírodních čistících prostředků. Naše náklonnost k příjemným vůním objevila a ocenila vůně čerstvých bylin snad ve všech oblastech života.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle knihy "Bylinář " od Lesley Bremnessové

Vytvořeno 8.3.2005 10:41:50 | přečteno 2708x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load