9344744
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Krizová esence (First Aid Remedy)

Krizová esence je nejznámější a nejrozšířenější kombinací květových esencí.

Komu je určena?

Stejně jako ostatní Bachovy esence je Krizová esence vyrobena z nejedovatých, planě rostoucích rostlin, je přírodní, zcela bezpečná, nevyvolává závislost, nežádoucí účinky ani alergie a nelze se jí předávkovat. Bez jakýchkoli kontraindikací se dá kombinovat se všemi ostatními formami léčení (alopatické léky, homeopatie, fytoterapie, tradiční čínská medicína, …). Jak už z jejího názvu vyplývá, má se použít ve všech krizových a šokových situacích, přičemž pod pojmem šok, nebo krize rozumíme všechno, co narušuje náš energetický systém. Od stavu rozčilení, vnitřního strachu a napětí, příjmu špatné zprávy, až po těžkou nehodu či ztrátu vědomí. Možností kdy Krizovou esenci použít je mnoho, proto je nejlepší mít ji vždy po ruce a neměla by chybět v žádné domácí lékárničce. Krizová esence stejně jako ostatní Bachovy esence nenahrazuje lékařskou péči, ale může ji velmi dobře doplnit a podpořit. V zahraničí, kde má metoda velmi dlouhou tradici, je Krizová esence velmi oblíbená nejen mezi širokou laickou, ale i odbornou veřejností. Kromě vyškolených terapeutů ji často používají:

 • Porodníci, porodní asistentky, duly

  V těhotenství: 
  Pomáhá pokud budoucí maminku obtěžuje nejistota, různé strachy (z nepříjemných vyšetření jako odběr plodové vody, z porodu, z císařského řezu, o miminko, …), úzkosti, pocit, že není „ve své kůži“, nevolnosti, motání hlavy, výkyvy nálad, stres, přetížení nebo nespavost. V praxi se mi také opakovaně potvrdilo, že budoucí maminky, které braly Krizovou esenci v těhotenství, mívají minimum porodních a poporodních komplikací. Při užívání během těhotenství se její účinky přenášejí na plod; při kojení spolu s mateřským mlékem, miminka pak bývají klidnější, méně pláčou, lépe spí, nejsou u nich obvyklé problémy s kojením a maminky je často označují jako „miminka-pohodáře“.
Při porodu:
Celkově zklidňuje, harmonizuje a uvolňuje svalové napětí způsobené strachem, úzkostí a stresem, pomáhá budoucí mamince dostat se do svého středu a lépe se naladit na proces porodu. Pokud neprobíhá vše, jak má, je schopna uvolnit zásoby energie v případě dlouhých vyčerpávajících porodů, podaná včas může pomoci nastartovat porod po termínu, znovu rozběhnoutzastavený porod, předejít epidurální anestezii nebo císařskému řezu. V praxi se také osvědčila jako účinný prostředek pro partnera nebo jiný doprovod rodičky, který se během porodu necítí ve své kůži.

Po porodu:
Pokud došlo při porodu k jakýmkoli komplikacím, je dobré ji podat co nejdříve a ve velkých dávkách během krátké doby; osvědčila se kromě jiného po epidurální anestezii, císařském řezu (pomáhá mj. rychleji vyloučit z těla anestetika) i po vyvolávaném porodu. V případě porodu s komplikacemi je dobré ji podat také novorozencům (nedostatek kyslíku, předčasně narozená miminka apod.) Poznámka: Pokud se podává novorozencům, je třeba ji z originálního balení naředit, neužívá se vnitřně a dávkování v tomto případě určuje zkušený terapeut. Protože porod je pro tělo ženy fyzicky i psychicky náročná záležitost, doporučuje se několik dávek Krizové esence i po porodu, který proběhl bez jakýchkoli komplikací, urychlí se tím její stabilizace a návrat těla zpět do normálu (zavinování dělohy, hojení).

V šestinedělí:
Osvědčila se na únavu, vyčerpání, pocit přetížení, hormonální nerovnováhu, potíže s kojením, také jako prevence poporodních depresí i laktační psychóz (pokud už má žena diagnostikovanou laktační psychózu a je v péči odborníků, tak může užívat krizovou esenci jako doplněk léčby, v praxi se mnohokrát potvrdilo, že zkracuje dobuKrizová esence návratu do běžného života a pomáhá snadněji zvládat proces vysazování léků).

Porodní a poporodní traumata, potraty:
Díky obsahu Snědku okoličnatého (na šoky, traumata a jejich následky) a celkovému harmonizačnímu účinku pomáhá zpracovávat porodní a poporodní traumata matky i dítěte a veškerá fyzická a psychická traumata způsobená potratem. I v případě terapií pracujících s porodním traumatem (a s traumaty obecně) jako je Somatic Experiencing (práce s traumatem podle P. Levina), rodinné konstelace, psychoterapie a další metody, se dá Krizová esence použít jako účinný doplňkový prostředek při stabilizaci klienta.

Měřítkem akutnosti a závažnosti je vždy subjektivní stav těhotné, rodičky, nebo ženy po porodu, pokud ona sama určitou situaci vnímá jako traumatizující, tak pro ni traumatizující také je, bez ohledu na to, že je z medicínského hlediska vše v naprostém pořádku.

Neplodnost:
V praxi údajně pomohla Krizová esence u neplodnosti bez zjevných příčin. Jakmile se žena "srovnala" psychicky, došlo k početí během poměrně krátké doby.

 • Psychoterapeuti
 • Personál záchranné služby
 • Někteří lékaři
Lze ji použít i u zvířat např. před návštěvou veterináře, před výstavou, zkouškou, po rvačce, autonehodě, pádu a zranění (i v případě, že zvíře nejeví známky zranění), před i po operaci, porodu atd.

A její složení?

Devaterník penízkovitý (Rock Rose) – uvolňuje napětí, extrémní strachy, hrůzu a paniku provázené fyzickými symptomy stresu jako bušení srdce, silné pocení a vlhké dlaně, pomáhá i v situacích, kdy je člověk doslova ztuhlý hrůzou, takže není schopen se uklidnit a reagovat přiměřeně situaci.

Netýkavka žlázonosná (Impatiens) – na silné vnitřní napětí, extrémní podrážděnost a přecitlivělost, netrpělivost, neschopnost klidně sedět, neklid spojený se silnou potřebou úniku (např. z místnosti), která je obvyklá u panických záchvatů.

Bílá lesní réva (Clematis) – osvědčila se při závratích, poruchách rovnováhy a při pocitech na omdlení, pomáhá lépe zpracovat následky narkózy (narkóza se kromě jiného řadí k možným spouštěčům traumatu a může být také příčinou posttraumatického stresu).

Snědek okoličnatý (Star of Bethlehem) – na všechny šoky, traumata a jejich následky a to jak na fyzické, tak na psychické, pomáhá je zpracovat hluboko do minulosti vč. prenatálních traumat.

Slíva třešňová (Cherry Plum) – na extrémní vnitřní napětí, hysterii a strach ze ztráty kontroly, pocit, že se mysl zblázní a člověk ztratí kontrolu a udělá něco hrozného (časté u laktačních psychóz), pocit, jako když sedím na sudu střelného prachu, ve kterém narůstá tlak a hrozí exploze, kterou nemám pod kontrolou, slíva pomáhá vnitřně odpustit „páru“ a uvolnit tlak a napětí.

Formy Krizové esence:

Krizová esence je k dostání v několika formách, nejznámější jsou Krizové kapky a sprej. Kapky se dávkují v jedné dávce po 4 kapkách, kapou se buď přímo pod jazyk, nebo do nápoje, u spreje se jedna dávka rovná 2 stříknutím pod jazyk. U dávkování při akutních, závažných a traumatických stavech je důležité vědět, že pokud má Krizová esence plně rozvinout svůj harmonizační potenciál, je třeba dávkování opakovat v co nejkratších intervalech za sebou tak dlouho, dokud se nedostaví subjektivní pocit zlepšení, potom se intervaly prodlužují až do úplného vysazení. Dalšími Krizovými produkty jsou Krizový krém a gel - masti na krémovém a gelovém homeopatickém základě, který obsahuje stejně jako Krizová esence 5 Bachových květů, navíc je tam přidaná ještě 6. esence - Plané jablko (Crab Apple), která má výrazné čistící účinky na všech úrovních. Krém i gel jsou bez parfemace, neobsahují parabeny ani lanolin (lze jimi bez obav mazat kojence i malé děti), nejsou testované na zvířatech a jsou vhodné i pro vegany. Jsou určeny především k ošetření traumat kůže, působí hluboko do tkáně, uvolňují napětí a bolest, eliminují svědění a výrazně urychlují hojení ran, jsou proto vhodné po všech operačních zákrocích (mým klientkám se osvědčily po nástřihu hráze i po císařském řezu), také při hemoroidech, opruzeninách, plenkové dermatitidě, ekzémech a jiných kožních problémech miminek a při potížích s kojením jako jsou zduřelé, zanícené nebo popraskané bradavky. Krém i gel se nanáší dle potřeby na postižené místo dvakrát nebo vícekrát denně, v akutních případech je dobré nanášet opakovaně za sebou v kratších časových intervalech až do odeznění nejsilnějších příznaků. Krizová esence se vyrábí i ve formě pastilek. V tomto provedení je především vhodná pro děti. Při jakékoliv kolizi, vztekání, nočních můrách atd. Výborná je také pro řidiče do auta.

Co dodává?

Krizová esence není samospasitelný zázračný prostředek, který zachrání a vyřeší všechno (jak se možná může zdát někomu, kdo s ní nemá žádnou osobní zkušenost, po přečtení tohoto článku), ale je ve většině případů hodně účinná. Jejím hlavním přínosem je, že harmonizuje emoce a tím nás stabilizuje, zklidňuje, uvolňuje napětí, stres, strachy, úzkost, paniku, zabraňuje šoku, traumatu, hysterii, neadekvátním reakcím a také pomáhá nastartovat samoléčící síly organismu, které se snižují právě prožívaným traumatem, vnitřním neklidem, strachem a úzkostí. a urychluje uzdravování a rekonvalescenci.  Skutečně může zachránit život nebo pomoci dlouhodobým užíváním lidem od návykových léků na spaní, nebo mohou pomoci postupně odbourat i antidepresivní léky. Přináší úlevu, vnitřní klid a harmonii v následujících situacích :

 • šok, panika, nervové zhroucení, hádka, stres, zoufalství, duševní zmatek
 • strach ze zkoušek, nepříjemného rozhovoru, z cestování, z návštěvy lékaře, z uzavřeného prostoru, z výšek 
 • při těžkém vnitřním i vnějším zranění, při nehodách 
 • při akutních bolestech, např. bolestech zubů 
 • před i po operaci, při porodu 
 • při nespavosti, nočních děsivých snech, také u dětí
 • jako stabilizační a podpůrný prostředek při různých terapiích

Krizová esence není však jen na tyto závažné události. Můžeme ji použít vždy v období krize a traumatu např.:

 • Při návštěvě lékaře, které se obáváme
 • Při hádce s partnerem, po rozchodu, při nočních můrách
 • V době zkoušek, pohovorů do nového zaměstnání,
 • Při nervovém zhroucení
 • Při šoku ze špatné zprávy, ve stavech zoufalství
 • Když ztratíme někoho ze svých blízkých

Zpracoval S. Flanderka, zdroj internet

Vytvořeno 12.10.2012 11:37:36 | přečteno 1615x | S.Flanderka
 
load