9429758
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Pomůcky k přípravě Bachových květových esencí

Prosíme živly, aby nám byly při přípravě esence nápomocny.

Pomůcky k přípravě květových esencí:

1. Sluneční metodou:

  • Tři hodiny bezoblačného slunečného počasí Horké slunce
  • Čerstvá pramenitá voda
  • Čerstvě rozevřené květiny
  • Pálenka
  • Tenkostěnná skleněná miska
  • Nůžky (nemusí být)
  • Nebělený filtrační papír
  • Odměrná skleněná nádoba
  • Láhev se zabroušenou zátkou
  • Nálepka k označení lahve
  • Tužka nebo pero
  • Košík vhodný na přinesení věcí, aby se něco nerozbilo

2. Varnou metodou:

  • Musíte si vybrat suchý den, kdy bude aspoň chvílemi svítit slunceBarvy slunce
  • Čerstvá voda
  • Čerstvě rozkvetlé větvičky
  • Pálenka
  • Zahradnické nůžky nebo nůžky na zastřihování živého plotu
  • Zahnutá vycházková hůl
  • Přenosný vařič (je-li nutno)
  • Odměrná skleněná nádoba
  • Nebělený filtrační papír
  • Lahve se zabroušenou zátkou
  • Nálepky k označení lahví
  • Tužka nebo pero

Požadavky pro přípravu květových esencí

Sterilizace pomůcek:

Je nesmírně důležité, aby veškeré pomůcky k přípravě květových esencí byly sterilní. Tím se zajistí úplná eliminace zbytkových energií starších esencí. Je vhodné užít sterilizátor na kojenecké lahve. Hrnce či rendlíky používané na varnou metodu sterilizujeme tak, že je naplníme stolní vodou v lahvích a dvacet minut je vyvařujeme nebo jimi přiklopíme sterilizační pánvičku a necháme je 20 minut propařit. Odebereme je ještě zhorka a necháme na plastovém odkapávacím roštu oschnout. Pak je zabalíme do čisté textilie a uložíme do suché skříňky. Veškeré pomůcky k přípravě esencí musejí být uloženy odděleně a nesmějí být používány v domácnosti k dalším účelům. Lahvičky na esence vyvaříme ve vodě ve skleněném nebo smaltovaném rendlíku.

Skleněné misky:

Je důležité obstarat si vhodné tenkostěnné misky. Pokud možno by neměly mít ozdobné vrypy a stěny by měly být velmi tenké. Sklo musí být bez defektů a tvar misky dokonalý, užší u dna a širší nahoře. Dají se získat různé vhodné skleněné misky, ovšem za nejlepší se považují křišťálové stolní misky na omývání prstů. Bohužel někdy bývají dosti drahé.

Sbírání květů:

Při sbírání květů se velice osvědčily nůžky z lékárničky, malé a špičaté. Pokud vám nepřipadá vhodné květy odstřihovat, můžete je místo toho trhat ručně, jak to ostatně mnoho výrobců také dělá. Na stonku rovněž lze udělat smyčku a květ pak od něj odtrhnout jemným tahem.

Voda:

Velice důležitá je při přípravě květové esence voda - látka v níž jsou květy ponořeny a která zachycuje jejiPramenitá vodach energii. Ideální je čerstvá čistá voda z pramene nedaleko stanoviště, kde květy rostou, nabraná těsně před přípravou esence. V některých oblastech to možné je, ale jinde, kde je intenzivní zemědělská výroba, nebo znečistěné prostředí, by to mohlo být dost problematické. Někteří výrobci navrhují použít kvalitní stolní vodu v lahvích, ale ta může být "mrtvá", protože byla v lahvi nekonečně dlouho a výsledná esence by byla méně kvalitní. Vyplatí se prozkoumat okolí a vyhledat čistý pramen předem. Vodu můžeme nabrat ráno před tím, než esenci budeme připravovat, ale někdy to musíme udělat už večer předchozího dne - podle toho, jak je to daleko. Vodu uskladníme v čistých skleněných láhvích a přes noc ji necháme venku a třeba ještě pod keřem, abychom ji uchovali co nejstudenější. I když to není ideální, můžeme přece jen získat ještě velmi kvalitní esenci.

Pálenka:

Pálenka se v mateřské tinktuře používá jen jako konzervační prostředek. Aby esence zůstala stabilní, je nutný obsah alkoholu aspoň 16%. Na značce nezáleží. Pálenka může mít jen 36% alkoholu, což je levnější, ale přece jen se doporučuje 40%. Varnou metodou připravené esence mohou i po přefiltrování obsahovat rostlinou hmotu a mnoho esencí připravených sluneční metodou obsahuje pyl. Pokud by obsah organické hmoty byl z nějakého důvodu příliš vysoký, mohla by nastat fermentace, která by esenci znehodnotila. Použití 40% pálenky vytvoří o něco vyšší obsah alkoholu a zajistí, že esence zůstanou stabilní po neomezenou dobu.

Příprava květových esencí

Několik dní předem:

Není vhodné připravovat několik esencí najednou. Proto se při návštěvě určité lokality snažíme vycítit, která rostlina se právě "ozývá". Jakmile si vybereme, obejdeme společenství rostlin, abychom zjistili jeho rozlohu a rozmístění jednotlivých shluků. Několik chvil strávíme u květů v meditaci. Také kreslení a fotografování květin může pomoci rozvinout spojení s nimi, kterého je zapotřebí k tomu, aby vznikla vysoce kvalitní esence. Velmi zajímavé také může být zkoumání historie květin a jejich růstu, ale i bližší pohled na jejich povahu založený na učení o signaturách. Jestliže je naleziště daleko od domova, uvažujte o přípravě mateřské tinktury přímo na místě. Na některých přenosných vařičích ovšem dlouho trvá, než se voda uvede do varu a musíte mít jistotu, že budete mít dost plynu. Přefiltrování tinktury do lahví vyžaduje trpělivost, protože v ní bývá pěna a rostlinné tkáně.

Den předem:

Den před tím, než budeme připravovat esenci si vyjasníme třeba to, kde na více než čtyři hodiny zaparkujeme. Ověříme si, zda máme dost pohonných hmot, vezmeme s sebou něco vhodného k pití a k jídlu a podložku na sezení. Připravíme si něco na psaní nebo magnetofon, abychom zaznamenali myšlenky, které nás o květinách třeba napadnou a pokud chceme, také fotoaparát či kreslící potřeby, abychom zachytili samotné květiny. Je-li nutno, připravíme si večer také vodu. Zkontrolujeme, zda je všechno základní vybavení sterilizováno a zabaleno včetně vody na mytí rukou. Spát jdeme časně, protože budeme-li druhý den unaveni, utrpí tím kvalita esence. Zajímavý pokus byl proveden při výpravě věnované získání tinktury Devaterníku. Po časném odjezdu a dlouhé cestě byl řidič unavený a nebylo mu dobře. Bylo rozhodnuto připravit oddělené misky a pomocí virgule ověřit zvlášť potenci hotových esencí. Ačkoliv všichni tři účastníci postupovali při přípravě naprosto stejně, byla nakonec potence řidičovi misky výrazně nejnižší.

V den přípravy:

Vybereme si jasný slunečný den, protože mateřská tinktura vyžaduje 3-4 hodiny plného slunce, aby se řádně "uvařila". Ráno při koupeli či sprchování použijeme neparfemované mýdlo. Oblékneme si šaty světlých barev, zejména volíme-li sluneční metodu. Na místě jsme co nejdříve, protože květy se musí odebírat nejpozději v 9 hodin. Posadíme se ke květinám a hezky požádáme o svolení, abychom nejlepší květy na esenci dokázali najít a směli utrhnout. Nakonec prosíme živly, aby nám byly při přípravě této esence nápomocny.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle knihy Léčivá síla přírody - Bachovy květové esence od Vivien Williamsonové,


Vytvořeno 7.4.2008 13:06:15 | přečteno 2080x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load