9311390
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Podstata Bachových květových esencí

Bachovy květové esence nepůsobí přímo na naše fyzické tělo, ale na naše psychické stavy.

Anglický lékař, doktor Edward Bach (1886-1936), získal po mnoha letech své lékařské praxe v Londýně poznatek, že všechny nemoci jsou psychosomatického původu. Věřil, že onemocnění je výsledkem emocionální nerovnováhy. Koncem 20.let 20.století odešel z Londýna do Walesu kde prohledával pole, louky a hledal květy, které dokáží zklidnit lidskouRostliny pro Bachovu esneci rozháranost. Během sedmi let vybral a na sobě vyzkoušel 38 květů. Květové esence jsou připravené z výhradně divoce rostoucích květin ve Walesu (krom dvou esencí - oliva a vinná réva) a představují velice jednoduchý a přitom velice účinný systém, který navrací harmonii našim emocím. Bachovou terapii ale není možné nějakým způsobem kategorizovat. Na první pohled ji můžeme přirovnat ke klasické Hahnemannově homeopatii, má ale blízko i k antroposofii. Pracuje na subtilních energetických úrovních, a proto se snadno kombinuje s jakoukoliv jinou léčebnou metodou, klasické lékařství nevyjímaje.

Bachovy esence ovlivňují emocionální stavy pacienta, které nemoc doprovázejí. Odstraněním bloků a negativních pocitů tak napomáhají konečnému uzdravení se. Nepůsobí tedy přímo na fyzické tělo, ale na naše psychické stavy, které jsou odrazem nesouladu a disharmonie v nás. Pomáhají člověku zvládat nejrůznejší záporné emoce, s nimiž je denně konfrontován. Neléčí nemoc jako takovou, ale její příčiny - naše strachy, napětí, chtivost, tvrdost, nerozhodnost, slabost a povrchnost. Dr.Bach objevil, že přechodné i dlouhodobé negativní stavy mysli - jako nedostatek sebedůvěry, nejistota, žárlivost, malomyslnost, podrážděnost, zoufalství, vyčerpanost, zbrzďují tok tělesných energií, což vede k duševním poruchám a posléze k fyzickým nemocem. Navíc Bachovy esence dodávají naší duši nové pozitivní impulsy, sílu a duševní očistu a upevňují lidskou osobnost. Jsou vhodné nejen k podpoře odborného ošetření, ale i jako prevence proti tělesným nemocem. Filozofií tohoto systému je jednoduchost, úplnost a uzdravování sebe samého. Bachova květová terapie se počátkem 30.let rozšířila nejdříve v Anglii a pak postupně i v jiných zemích a dnes tuto jednoduchou a účinnou metodu léčení zná téměř celý svět. Bach napsal v roce 1934 o účinku květových esencí:

Materiál pro Bachovy esence"Určité divoce rostoucí květiny, keře a stromy vyššího řádu mají sílu zvýšit svým vyšším chvěním lidské chvění a otevřít naše kanály pro poselství spirituálního Já. Mohou zaplavit osobnost všemi ctnostmi, které potřebuje, a vyplavit tím charakterové nedostatky, které jsou příčinou naší bolesti. Jako krásná hudba nebo jako cokoliv jiného velkorysého a inspirujícího, jsou i tyto květiny schopné povznést celou osobnost a zavést nás blíž k duši. Tím nám dají mír a sprostí nás bolesti. Neléčí tak, že by přímo napadly nemoc, ale tak, že zaplaví tělo krásným chvěním našeho vyššího Já, v jehož přítomnosti se nemoc rozpustí jako sníh na slunci. Pravé léčení nemůže existovat beze změny životního stanoviska, bez duševního míru a bez vnitřního pocitu štěstí."

Dr. Bach doufal, že k jeho esencím bude mít přístup každá domácnost a návody k přípravě odkázal veřejnosti, aby si esence podle nich mohl připravit každý. I když z časových důvodů jistě nepřipadá v úvahu připravit si celý soubor esencí, již příprava jediné z nich je jedinečnou příležitostí, jak vstoupit ve spojení s přírodou a posloužit vlastnímu zdraví. Veškeré tinktury připravené ať už varnou či sluneční metodou, jsou podle bachovské literatury prokazatelně bezpečné a nejedovaté.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková

Vytvořeno 7.4.2008 13:06:08 | přečteno 1964x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load