9436122
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Přírodní léčba pupeny

Gemmoterapeutika nejsou antibiotika.

Co je gemmoterapie?

Gemmoterapie je poměrně nová metoda fytoterapie využívající léčivého účinku výtažku z pupenů (latinsky gemmPupeno=pupen) a jiných zárodečných tkání rostlin a stromů. Pupeny obsahují nejkvalitnější genetickou informaci o léčivých účincích rostliny. Pupeny dodávají do organismu minerály, stopové prvky, rostlinné hormony, vitamíny, enzymy, nukleové kyseliny a působí na celkovou revitalizaci organizmu, posilují imunitní systém a zlepšují funkci centrální nervové soustavy. Při výrobě gemmopreparátů se používá výhradně čerstvý materiál, pupeny sbírané v časném předjaří těsně před rozpukem. Před samotným naložením do směsi 48% lihoglycerinu se zpracují podrcením, které zaručí uvolnění maximálního množství účinných látek. Homeopatickým zpracováním na potenci D1 se docílí toho, že v roztoku je ještě dostatek původních léčivých látek a zároveň dynamizací - protřepáváním - je vložena i homeopatická informace, čímž se účinnost léku zvýší. Počátkem 50. let začal s gemmoterapeutiky pracovat belgický lékař Paul Henry. Už tehdy tušil, že v době, kdy začíná rostlina rašit, obsahuje velké množství účinných látek, tzv. bioegenních stimulátorů. Uvědomil si to a sérií pokusů dokázal, že pupen, jako zárodek nového života, v sobě musí také skrývat to nejlepší, co si rostlina může pro svůj život připravit.

Léčba pomocí gemmoterapeutik

Detoxikace

Léčba gemmoterapeutiky probíhá tak, že se zpočátku užívají pupeny břízy, buku nebo dubu, které detoxikují organizmus a připraví nás na vlastní léčbu. U nedostatečně pročištěného organizmu je samotná léčba méně účinná. Organizmus zanesený látkami, které se nevyloučily přirozenou cestou, potřebuje pročistit. Ve věku kolem 40 let se látková výměna začíná zpomalovat. Čím starší adept na používání výtažků z pupenů, tím je větší potřeba organizmus před užíváním specifických gemmoterapeutik pročistit. Doporučená doba detoxikace je nejméně 3 - 4 dny, lépe jeden týden. Výtažky se dávkují obvykle 1 kapka na 1 kilogram hmotnosti a den, rozděleno do dvou nebo tří dávek a 15 - 30 minut před, nebo 30 a více minut po jídle. Třikrát denně znamená, že je lepší celodenní dávku rozdělit do několika dílčích. Tělo si s nimi lépe a pravidelněji poradí. Není třeba však se nechat časově omezovat. Gemmoterapeutika nejsou antibiotika. Není potřeba užívat např. prostřední dávku přesně v poledne, jestliže to z jakýchkoliv důvodů nevyhovuje. Dávku je možné si vzít třeba po příchodu z práce, ze školy, večerní dávku si vzít těsně před spaním. Může se stát, že se kapky spojí nebo zapomenete počítat. Nic se neděje. Tinktury jsou tu kvůli nám, ne my kvůli tinkturám. Po skončení základní detoxikace následuje vlastní specifická léčba.

Jak vybírat, využívat a skladovat gemmoterapeutika

Při výběru gemmoterapeutik máte několik možností. V odborné literatuře jsou informace seřazené podle onemocnění a druhou Gemmoterapeutikamožností je spolehnout se na svou intuici a sám si vybrat tinktury podle informací v letácích. V tom případě veďte v patrnosti, že se říká "dobrého pomálu" a někdy "méně je více". Není třeba využívat během týdne celý sortiment, nemuselo by to být nejlepší řešení. Lepší je rozvrhnout si terapii na delší časový úsek několika týdnů a statečně vytrvat. Tak jako každý z nás má "svou nemoc", tak každá bylina má kromě svého hlavního účinku i další účinky. Navíc, v případě déletrvající nemoci, je třaba byliny střídat, aby se nestaly pro nemocného méně účinnými.

Je možné používat jeden druh gemmoterapeutik 3x denně podle doporučeného dávkování, po jeho využívání přejít na další druh a takto pokračovat do zlepšení nebo vymizení příznaků. Druhá možnost je v kombinování 3 - 4 druhů za den. Pravidlo je takové, že u akutních stavů je dávka spíše vyšší a při doléčování a u chronických potíží se může snížit až na polovinu doporučeného dávkování. Štíhlejším s vahou 50 - 60 kg obvykle stačí 1 - 2 lahvičky od jednoho druhu. Silnější jedinci budou mít přiměřeně vyšší spotřebu 2 - 4 lahvičky. Záleží také samozřejmě na rozsahu potíží. V případě akutních potíží užíváme vyšší denní dávky kratší dobu, tj. 2 - 3 týdny. Ve složitějších případech bude i doba užívání výtažků z pupenů delší - až 12 týdnů.

Lahvičky uchovávejte v chladnu a temnu. Ty, které užíváte, stačí uskladnit ve spižírně. Ty, které vám zbyly z předchozí léčby, dejte do spodní části lednice. V případě, že uskladníte lahvičky, které právě užíváte v lednici, může se stát, že glycerin mírně zhoustne a tinktura se bude špatně kapat a ještě hůře stříkat.

Použití gemmoterapeutik

Nejlepších a nejvýraznějších výsledků se dosahuje v doléčení velice urputných nemocí jako je borrelióza a EB viróza, tedy nemocí, se kterými si klasická medicína v podstatě neví rady. Pacient přeléčený antibiotiky má buď okamžitě nebo i po několika letech problémy s bolestmi kloubů a svalů, bolestmi hlavy, únavovým syndromem nebo závažné psychické potíže. Léčba napomáhá ke zlepšení funkcí organizmu. Stimuluje jaterní funkce, zlepšuje osteoporózu a příznivě působí i na činnosti prostaty a slinivky. Diabetici mohou gemmoterapií dokonce příznivě ovlivnit svůj zdravotní stav. Některé tinktury mohou snížit hladinu cukru v krvi až téměř k normálu. Přo dodržení doporučeného dávkování a omezení uvedených na štítku každého přípravku, mohou gemmoterapii užívat i mladší děti, těhotné a kojící ženy. V těchto případech je však vhodná domluva s ošetřujícím lékařem.

Nesmírnou výhodou léčení výtažky z pupenů je ten fakt, že nejsou v kontraindikaci s jiným druhem léčby. Naopak ji zdárně doplňují. V mnoha případech pod odborným dohledem lékaře je možno dávky chemických léků zmírnit a někde docela vysadit. V případě užívání homeopatik se doporučuje ponechat mezi různými druhy léčby časový odstup 15 - 30 minut nebo něco užívat před jídlem a něco po jídle. Každý z vybraných způsobů potřebuje svůj čas, aby mohl zabrat. Bylinné čaje mohou dokonce umocnit účinek při užívání pupenů.

Při užívání gemmoterapie může nastat i mírné zhoršení zdravotního stavu a zvláště u aktuálních potíží se dá dokonce předpokládat. Zvláště během detoxikace, během čištění těla při ekzémech, lupence, akné a v mnoha případech při doléčování borreliózy se potíže mohou dočasně zhoršit. Jedná se o přirozený jev, který ale nenastane u všech uživatelů gemmoterapeutik. Platí zde pravidlo, že co je uvnitř, tak jde ven a jaká potíž se objevila poslední, tak se jako první bude hlásit. Může se dokonce stát, že během užívání např. antibakteriální lichořeřišnice se ozvou i staré úrazy z dětství. Obvykle zhoršení zmizí během několika dnů až dvou týdnů. V případě, že se po užití detoxikační břízy objeví průjem, tak snižte na několik dní doporučené dávky. Na potíže, které se mohou objevit, se radostně dívejte z hlediska účinnosti metody. Stejné je to i s homeopatiky a reakcí na jejich používání. Aspoň víme, že to funguje.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle časopisu Listy aromaterapie a fytoterapie

Vytvořeno 2.3.2008 10:30:26 | přečteno 6196x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load