Tea Tree (kustovnice) je malý strom dosahující výšky sedmi metrů s úzkými, měkkými, protilehlými listy a žlutavými květy tvaru kartáče na čištění lahví. Původně se mu dařilo v bahnité a často zaplavované části Nového jižního Walesu, kde jej pro svět objevil v roce 1770 kapitán James Cook. Protože z listí se posádka naučila vařit aromatický čaj, nazval jej "čajovým stromem". Latinský název Melaleuca pochází z řeckého melas (černý) a leukos (bílý), což odpovídá kontrastu mezi tmavým listovím, které se zdá být černé a uvolněnou, papírově tenkou a téměř bílou kůrou, která je vodovzdorná. Proto ji australské domorodé kmeny používaly k výrobě malých kánoí, tašek na střechy obydlí atd. Pronikavě vonící listy, které se pro výrobu oleje Tea Tree používají, domorodci máčeli v horké vodě a používali je k léčení nachlazení, kašle, bolestí hlavy. Po 1.světové válce byla uplatnění této rostliny věnována velká pozornost, protože se zjistilo, že její antiseptické a baktericidní účinky jsou dvanáckrát silnější nežli u kyseliny karbolové, do té doby standardně používané.
-
Dýchací ústrojí: angina (vhodná kombinace s cypřišem a santalem), chornická brontichida s bílým resp. čirým hlenem (možná kombinace s borovicí lesní, eukalyptem a myrhou, nebo kombinace s eukalyptem, tymiánem a yzopem), při zánětech a překrveních dýchacích dutin (možná kombinace s eukalyptem a levandulí), pro odstranění pocitů sevřenosti, dusna, pro prohloubení dýchání, při ztrátě hlasu (možná kombinace s borovicí lesní, eukalyptem a myrhou), při chřipkách spojených s vysokou teplotou a bolestmi hlavy, při chřipkách spojených se zimnicí a únavou (možná kombinace s borovicí lesní, eukalyptem a tymiánem, nebo kombinace s eukalyptem, majoránkou a zázvorem), při bolestech a zánětech krku, při laryngitidě-zápalu hrtanu (možná kombinace s benzoinem, eukalyptem a šalvějí muškátovou, nebo kombinace s levandulí a heřmánkem), při zánětu průdušek, při zápalu plic, pro čištění plic od hlenu.
-
Energie orgánů: ochranná - na posílení, k zábraně návratu infekce, k posílení imunity (možná kombinace s levandulí, nebo kombinace s gerániem, levandulí a rozmarýnou), k stimulaci plic, podpoře srdce a vyrovnání tělesné energie, k harmonizaci mysli.
-
Kůže: na akné, abcesy, bradavice, kuří oka, lupénku, ekzémy obecně, při infekcích v něhtovém lůžku (možná kombinace s citroníkem, levandulí a pačuli), na omrzliny, opary (možná kombinace s gerániem a levandulí), pásové opary (možná kombinace s heřmánkem a levandulí), při opařeninách, vhodný pro pleť citlivou, diabetiků, mastnou (možná kombinace s citroníkem a cypřišem), při plísňových onemocněních-mykózách (možná kombinace s cypřišem, nebo s levandulí), při popáleninách, řezných ranách, při svědění kůže, vyrážkách a zánětech kůže-dermatitidě, usnadňuje zajízvení.
-
Oběhový systém: podporuje produkci bílých krvinek, zlepšuje krevní oběh, zastavuje krvácení (obecně), při bušení srdce.
-
Pohlavní orgány, ledviny: při zánětech a bolestech močového měchýře a močové trubice (možná kombinace s gerániem, heřmánkem, levandulí a palmarosou), při výtocích z vaginy, při zánětech vaginy (možná kombinace s pačuli),
-
Pohybové ústrojí: při artritidě-zánětech kloubů, při bolestech kloubů, při revmatických bolestech, při bolestech svalů.
-
Smyslové orgány, hlava: neutralizace zápachu z úst, při zánětu dásní, paradentóze, aftech, při bolestech a zánětech uší, příušnicích.
-
Trávící ústrojí: při hemeroidech, červech, roupech, při průjmech virového původu, při střevní viróze.