9421699
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Rostlinné silice vhodné pro děti - ostatní

"Sytit dítě svými doteky, to je stejně důležité jako starat se o jeho žaludek". Frédérick Laboyer

V této skupině rostlinných silic pro děti jsou silice různého účinku, které jsou také vhodné pro dětskou aromaterapii a mají většinou širokou škálu účinnosti.Bedrník anýz, Pimpinella anisum

  • Anýz (bedrník anýz, Pimpinella anisum)

Tato silice výrazně ovlivňuje trávící trakt. Je účinná proti nadýmání, křečím a bolestem břicha (vhodná i v kombinaci s fenyklem). Povzbuzuje sekreci žláz. Ulevuje při kašli a zánětech horních cest dýchacích. Je potřeba jej používat velmi opatrně ve slabém roztoku. Pozor! Používat jen ve velmi nízkých koncentracích!Tea Tree

  • Tea tree (kajeput střídavolistý, Melaleuca alternifolia)

Je vysoceantiseptický a fungicidní - výborný pro potírání infekcí, zvláště houbových jako plísně na nohou a afty. Používá se na nejrůznější záněty (močových cest, vaginální, záněty v ústech), při infekcích horních i dolních cest dýchacích (v akutních případech 2-3 kapky rozpuštěné v medu a ve vodě), při bronchitídách, zevně na bolesti uší, opary, bradavice, kožní alergie, popáleniny i na dezinfekci a podporu hojení otevřených ran. Vhodný je proti lupům, svědění vlasové pokožky, akné, na bolesti zubů, štípance a žihadla, omrzliny, bolesti svalů, Fenykl obecný sladký, Foeniculum vulgare var dulceartritické bolesti, vši a klíšťata.

  • Fenykl (fenykl obecný sladký, Foeniculum vulgare var. dulce)

Má výrazné účinky na trávící soustavu. Působí dezinfenkčně, protizánětlivě, proti křečím a nadýmání i nevolnosti. Podporuje činnost sleziny a žaludku. Má diuretický účinek. Léčí dýchací potíže, usnadňuje odkašlávání (obklady). Léčí zánět spojivek (tampón namočený ve vychlazeném odvaru) i záněty v dutině ústní. Podporuje tvorbu mléka při kojení. Po psychické stránce stimuluje citové pouto v mateřství. Pozor! Používat jen ve velmi nízkých koncentracích!

  • Geranium (pelargonie vonná, Pelargonum odoratissimum)Geranium, Pelargonium odoratissimum

Tlumí zánětlivé procesy v ranách (popáleniny, všechny typy vředů, pásové opary, afty, zánět jazyka, stomatitida, oční zánět, zabraňuje tvorbě jizev). Léčí bolesti v krku (inhalace, zábaly). Velmi výrazné účinky má na nervový systém (deprese,nervové napětí). Působí mírně diureticky, proti průjmu, tuberkulóze, vnějšímu i vnitřnímu krvácení. Pomáhá při obličejové neuralgii a suchých ekzémech. Užívá se jako repelent (účinný proti vším a roupům). Má harmonizující účinky a vyrovnává emocionální extrémy. Není vhodné jej používat v prvních 3 měsících těhotenství a pak jen ve velmi nízké koncentraci pod dohledem zkušeného aromaterapeuta.

  • Heřmánek (heřmánek pravý, Matricaria chamormilla)Heřmánek, Matricaria chamomilla

Doporučuje se při nejrůznějších zánětlivých stavech, jeúčinný při astmatu, brochitidě a cystitidě. Snižuje horečku, podporuje pocení, napomáhá trávení. Pomáhá při bolestech hlavy, ucha, dolní části zad, jater, sleziny (překrvení sleziny, žloutenka, chudokrevnost), při migréně, menstruačních křečích, revmatických bolestech, léčí mokvavé ekzémy a lupénku. Doporučuje se ve všech případech nadměrné citlivosti (s vyjímkou alergie na heřmánek), působí antialergicky a jko celkově utišující prostředek. Úspěšně se užívá proti bolestem při prořezávání zoubků i při kolice. Zvyšuje imunitu podpořením tvorby bílých krvinek.Levandule lékařská, Lavandula officinalis

  • Levandule (levandule lékařská, Lavandula offinalis syn. L. angustifolia)

Jemný regenerační oloej účinný na psychiku, tělo i emoce. Levandule je vhodná jako sedativum při psychických a citových problémech, pomáhá při kožních onemocněních a poraněních. Je mimořádně účinná při popáleninách. Neutralizuje hmyzí bodnutí a popáleniny od kopřiv. Uvolňuje napětí při bolestivé či nepravidelné menstruaci, uklidňuje nervy, zmírňuje deprese.Meduňka lékařská, Melissa officinalis

  • Meduňka lékařská (meduňka lékařská, Melissa officinalis)

Velmi jemný olej vhodný k dlouhodobějšímu užívání i pro křehké osoby. Zklidňuje po fyzické i emocionální stránce, zmírňuje stres a napětí. Může pomoci při alergických reakcích, astmatu a dýchacích potížích. Zklidňuje při horečkách. Dá se s úspěchem použít při šoku a rozrušení. Má hojivé účinky (opary, výrony, otlačeniny). Nepoužívat u dětí mladších dvou let.

  • Růže (růže damascénská, Rosa damascena syn. R.centifolia)Růže, Rosa damascena

Patří k nejluxusnějším olejům, ale už velmi malé množství má vysokou účinnost. Léčí po stránce emocionální (smutek, rozmrzelost, nejistota, podráždění a nespokojenost sama se sebou). Má jemný, ale výrazný účinek na vaskulární, trávící a nervový systém. Je zvláště prospěšný pro léčbu všech problémů s pokožkou.

  • Santalové dřevo (santal bílý, Santalum album)Santalové dřevo, Santalum album

Má výrazné účinky na pohlavní, močovou a dýchací soustavu a užívá se při chronických zánětech těchto oblastí. Působí proti streptokokům a zlatému stafylokoku a jeptoto vhodný na mnoho typů bolestí v krku (laryngitida, kašel, ztráta hlasu, chrapot). Dobrý je při trávících potížích (kolika, gastritida, zánět žlučníku). Známé jsou jeho blahodárné účinky na pokožkz (suchá, dehydrovaná pleť, svědění, záněty kůže a zejména akné u dospívajících dětí).Šalvěj muškátová, Salvia sclarea

  • Šalvěj muškátová (šalvěj muškátová, Salvia sclarea)

Působí proti depresím, hysterií, nervozitě, napětí, uklidňuje hyperaktivní děti. Uvolňuje zadržovaný smutek a pocity lítosti. Léčí onemocnění dýchacích cest, kašel, dezinfikuje vzduch, reguluje pocení. Má významý harmonizační vliv na nervovou soustavu a je velmi užitečná pro normalizaci nejrůznějších pochodů a změn v ženském těle.

Existuje ještě celá řada možností použití dalších olejů podle individuálních vlastností dětí i dospělých a jejich problémů. Je však vždy potřeba zacházet s éterickými oleji velmi opatrně a u některých druhů je žádoucí vedení profesionálního aromaterapeuta.

Kontraindikace

  • Uvedené oleje jsou vhodné pro domácí léčbu. Pokud se vyskytnou nějaké pochybnosti či nejasnosti, vyhledejte pomoc odborníka. Pokud je zapotřebí rady ohleně rozpoznání symptomů, navštivte praktického lékaře.
  • Nesmíme bez porady s lékařem ošetřovat děti se srdečními problémy, zhoubným onemocněním či s jakýmikoliv problémy s potenciálním nebezpečím smrti.
  • Nikdy neaplikujeme esenciální oleje v čisté koncentrované podobě přímo na pokožku s výjimkou Tee tree a levandule (i zde opatrně). Pokud je tato terapie v některých případech vhodná, postupujeme podle rad odborníka.
  • Éterické oleje ani masážní směsi se nesmí dostat do očí. Pokud se tak stane, vytíráme zasažené místo tamponem namočeném v rostlinném oleji nebo vymýváme mateřským mlékem.
  • Nepoužíváme esenciální oleje k ošetření novorozeňat, dokud jim nebude alespoň týden a i pak je vhodná pouze levendule nebo římský heřmánek a to maximálně kapaka každého ve velkém ředění - alespoň čtxřikrát větším, než je standardně udávané množství.

V případě pochybností ohledně alergických reakcí provedeme test pokožky 24 hodin před použitím. Olej aplikujeme na ušním lalůčku nebo na malém kousku kůže předloktí a sledujeme průběžně stav kůže i celkovoureakci dítěte. A co je velmi důležité u všech olejů? Nákup kvalitních silic, které nejsou syntetické ani ředěné bez uvedení ředění. To nám zajistí nákup u známého dodavatele, který zpravidla na etiketě uvádí latinský botanický název rostliny, z níž se silice získává, místo sběru rostliny, datum výroby (případně spotřeby) a má povolení hlavního hygienika ČR k prodeji. Nyní už je potřeba jen správně vybrat, přesvědčit se, že je nám, resp. dítěti, vůně příjemná a že je skutečně ta pravá. Její účinek ještě umocníme, pokud k ní budeme přistupovat s úctou a láskou.

Zpracoval S. Flanderka, autor článku Mgr. Jana Hašplová v časopisu Listy aromaterapie a fytoterapie

Vytvořeno 26.2.2013 11:15:37 | přečteno 2279x | S.Flanderka
 
load