"Masáž je vyjádřením lásky pečujícím, láskyplným dotykem". Amelia D. Auckettová
Další oblíbenou skupinou olejů vhodných pro děti jsou silice působící blahodárně na dýchací ústrojí. Jejich užití je vhodné zejména v období jara a podzimu při hojnějších výskytech chřipkových onemocnění a laryngitid, ale i pro preventivní užití.
Borové jehličí obsahuje pinosolvin - látku hubící různé bakterie a zastavující růst TBC bacilů. Olej napomáhá koncentraci, má antiseptický účinek. Je vhodný při nachlazení, chřipce, zápalu plic, astmatu. Účinkuje na revmatické a svalové únavové bolesti - koupel.
Je dobrý na veškeré plicní problémy, pro vykašlávání, při zánětu dutin, bolestech v krku, je antiseptický na rány a pořezání. 2% emulze ve spreji zahubí 70% satafylokoků v místnosti. Je antivirální (spalničky, spála, herpes) a antispasmatický. Snižuje horečku. Posiluje při vyčerpání, podporuje koncentraci, snižuje bolesti hlavy, působí proti průjmu i zácpě, vypuzuje střevní parazity. Hojí popáleniny, poranění, jizvy, krvácení, léčí revmatismus. Dobrý repelent. Není vhodný pro kojence.
Má jemnější vůni než Euklyptus globulus a díky tomu je vhodnější zejména pro malé děti. Je také antivirální, dezinfekční, rozpouští hleny. Užívá se při rýmě a brontichidě (masáž prsou, ramen a chodidel).
Je to silný olej, který je potřeba používat velmi opatrně (u dětí starších 5 let). Velmi účinně posiluje žaludek (nevolnost při cestování, průjem, špatné trávení). Pročišťuje a osvěžuje mysl. Používá se při nachlazení, bronchitidě, kašli, chřipce, ucpání a zánětech dutin, vyvolává pocení. Celkově osvěžuje a stimuluje.
Má velmi podobné účinky jako peprná, ale je jemnější a vhodnější pro menší (od dvou let) nebo hodně citlivé děti.
Stimuluje činnost mozkové kůry, zklidňuje, pomáhá v případě nemocí horních i dolních cest dýchacích (nachlazení, bronchitida, chřipka, zápal pli, podporuje vylučování potu, prokrvuje. Používá se na masáže při revmatismu a svalové únavě, zlepšuje činnost vlasové pokožky.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Mgr. Jana Hašplová v časopise Listy aromaterapie a fytoterapie