9524459
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Jak aromaterapie působí?

Aromaterapie působí psychoterapeuticky a patří k nejpříjemnějším léčebným metodám.

Ať už nesčetné léčivé účinky aplikování esenciálních olejů využijeme při masáži či jinak, samotné čichání olejů ovlivňuje náš psychický stav, má přímý vliv na náladu a pocity a vyvolává odezvu v našem centrálním nervovém systému. Existuje řada vědeckých důkazů, které dokládají blahodárnost a účinek doteku i hluboký vliv, jaký má vůně na naši mysl a city. Dotek a vůně jsou našimi základními pocity, které nepůsobí nutně sexuálně, rozhodně však působí senzuálně. Aromaterapie účinně kombinuje terapeutické výhody obojího a vyvolává hlubokou odezvu v celém těle. vůněVůně na nás působí přímo prostřednictvím psychiky. Jde o zvlášť emotivní pocit s přímou vazbou na mozek a centrální nervový systém. Vůně stimuluje nervové buňky a vysílá elektronické signály olfaktorickými čidly do limbického systému mozku. To je složitá oblast mozku, která formuje projevy instinktu, sebezáchovy (včetně pudu reprodukčního a péče o potomstvo), dále projevy nálad a paměť. Limbický systém je rovněž považován za emocionální centrum mozku. Je známo, že vůně má hluboký účinek na dlouhodobou i krátkodobou paměť a city a ovlivňuje nás i v době, kdy si tento účinek nutně neuvědomujeme.

Za nejvýznamnější vůně a pachy bychom měli považovat takové, které pro nás vynalezla příroda. Ty jsou vylučovány pachovými žlázami a soustředěny v oblastech, jako je podpaží, slabiny a prsa (jakýkoli nepříjemný pach je způsoben kontaktem s bakteriemi!). Tento feromonální účinek ovlivňuje např. reakci dítěte při rozpoznávání matky a vytvoří přímou asociaci s dobrými či špatnými událostmi. Reakce na vůně je zvláště intenzivní v době těhotenství, kdy se ženy některých vůní nemohou nabažit, zatímco jiné vůbec nesnášejí a vyvolávají v nich fyziologickou odezvu, jako je nevolnost až zvracení. Když se narodíme, začíná komunikace tím nejprostším - dotekem a vůní matky. S přibývajícím věkem ustupuje tělesný kontakt jako forma komunikace do pozadí a začíná převládat komunikace slovní, stresy a tlaky každodenního života se však stupňují. Pokud dovolíme, aby nás ovládly, nastane nerovnováha, klesne imunita a naše zdraví se zhorší. Zde by měla nastoupit aromaterapie.

Každý člověk je jedinečný a má proto i specifické a vyjímečné symptomy chorob a špatného zdraví. Protože aromaterapie i používání esenciálních olejů je psychoterapeutickou metodou, která působí na psychickou stejně jako na fyzickou stránku, je tato terapie univerzální pro léčbu jakéhokoliv problému. Aromaterapie může také pomoci zvýšit imunitu svým působením na žlázy vylučující adrenalin a na nervový systém, a protože esenciální oleje mají antiseptické a antibakteriální vlastnosti, působí proti infekcím. Pokud se tyto oleje používají ve sprejích nebo v difuzórech, jejich molekuly se uvolní do atmosféry a účinně ničí bakterie ve vzduchu. Aromaterapie je zvlášť prospěšná pro běžné dětské choroby a v době těhotenství, kdy se nedoporučuje užívání antibiotik, ovšem při dodržení určitých pravidel a omezení. Při použití aromatických látek širšího okruhu je však nebezpečí, že nežádoucím způsobem ovlivníme nebo utlumíme jiné oblasti v organismu a tím i okruh jejich funkcí. Proto při aplikaci mimo základní řadu nedoporučujeme vlastní "výběr" jen podle nepřeberné řady příruček a knih. I zde platí pravidlo, že někdy je lépe méně nežli více!

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle knihy Jane ´Dyeové "Aromaterapie pro ženu a dítě".

Vytvořeno 23.3.2005 18:25:24 | přečteno 2131x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load