9308556
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Esenciální a základní oleje.

Esenciální oleje jsou těkavé, snadno se odpařující látky, přirozeně se vyskytující v mnoha druzích rostlin rostoucích na zeměkouli.

Esenciální oleje jsou těkavé, snadno se odpařující látky, přirozeně se vyskytující v mnoha druzích rostlin rostoucích na zeměkouli. Již Znakve středověku např. existoval symbol alchymistického označení pro esenciální olej. Rostlinný materiál se sklízí a olej se z něj extrahuje v době, kdy je produkce oleje v rostlině nejvyšší a kvalita aroma esenciálního oleje je určena stavem zdraví rostliny, z níž bylo získáno. Není úplně jasné, proč rostliny produkují esenciální oleje, ale nepochybně tak plní nějaké důležité ekologické funkce. Existují například důkazy, že esence některých rostlin přitahují opylující hmyzí druhy, zatímco jiné plní odpuzující funkci. A právě tak jako esenciální oleje mají na terapeutické úrovni silné antimikrobiální účinky, i v přírodě často fungují jako potenciální ochrana k zabránění útoku plísní a bakterií.

Existuje mnoho metod, jimiž mohou být těkavé složky aromatických rostlin extrahovány pro průmyslové účely. Podle toho, z které části rostliny se esenciální olej získává, se esence extrahují destilováním, v páře, lisováním, loužením a macerací. Ale ne všechny těkavé látky mohou být považovány za skutečné esenciální oleje vhodné pro terapeutické účely, pokud nebyly získány destilací nebo lisováním za studena. Pokud jsou správně vydestilovány a správně se s nimi zachází, esenciální oleje z divoce rostoucích nebo pěstovaných rostlin vždy skýtají vůni, vitalitu a životní sílu - čchi. Esenciální oleje však pocházejí z mnoha částí světa, kde se rostliny pěstují v odlišných podmínkách a zpracovávají se i různými způsoby,takže se relativně stejné oleje mohou lišit nejenom v kvalitě, ale i v ceně. Vedle přírodních surovin existuje také celá řada čistě syntetických nebo míchaných náhražek, které jsou však pro terapeutické potřeby nevhodné.

Každý olej má stupeň odpařování, který je nutný vzít v úvahu, když se rozhodujeme pro vhodnou směs a její aroma. Rychlost odpařování jednotlivých olejů můžeme charakterizovat jako:

 • horní - vysokou, odpařující se během půl hodiny. Tyto oleje jsou do aroma lehké a svěží, nos je rozezná jako první.
 • střední, odpařující se během 2 - 3 hodin. Tyto oleje obstarávají srdce i hlavní objem vůně a vyskytují se téměř ve všech esenciálních olejích.
 • základní - nízkou, odpařující se během 6 - 12 hodin. Tyto oleje jsou svým charakterem těžké a bohaté a vystoupí z vůně jako poslední.

Vhodná směs má zaručovat přítomnost esencí s horním, středním i nízkým "tónem" tak, aby vyhovovaly potřebám každého jednotlivce. Působí totiž na celou osobu jak po stránce fyzické, tak i emoční, nikoli pouze na určitou chorobu či symptom. Vedle pochopení mechanizmu, jakým esenciální oleje účinkují, na jaké úrovni a jak se chovají ve směsi, by si každý terapeut měl proto vyvinout svůj vlastní cit a intuici pro jejich použití, a protože prostřednictvím čichových nervů působí i na limbický systém, měl by spojit jejich účinky i s jejich příjemnou vůní zasahující do psychiky člověka. Také trvanlivost olejů se může nesmírně lišit. Všeobecně platí, že čím více citrusových esencí olej obsahuje, tím menší má trvanlivost. Horko, světlo, vlhko a kyslík vesměs působí na esenciální oleje negativně.

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a laik by je neměl používat přímo na pokožku s vyjímkou tea tree a levandule a i ty pouze ve specifických případech. Používají se proto ve směsi se základními oleji rostlinného původu. K nejběžněji používaným základním olejům patří:

 • Mandlový olej ze sladkých mandlí není ve srovnání s jinými oleji drahý, je lehký, téměř bez vůně a je ideální pro masáže. Má regenerační a uklidňující účinky.
 • Avokádový olej je těžký, zelený, obsahuje vitaminy A a E. Používá se jako alternativa k oleji z obilných klíčků u lidí alergických na klíčkový olej. Protože je těžký, používá se jako přídavek k základnímu oleji v 10% roztoku. Má regenerační účinky, uvolňuje svalstvo.
 • Jojobový olej patří k nejcennějším přírodním olejům s vyváženým poměrem pěstících a hojivých látek. Proniká dobře pokožkou a má na ni blahodárné účinky (ošetřuje, regeneruje, vyhlazuje). Je proto vhodný pro jakýkoliv typ pokožky. Je vazký, v chladu tuhne. Používá se jako přídavek k základnímu oleji v 10% roztoku. Má přirozený ochranný filtr 3 až 4.
 • Brutnákový olej obsahuje velké množství biostimulátorů a vícenenasycené kyseliny gama-linolenové, která zvašuje pevnost mezibuněčné stěny. Má hojivé a regenereční účinky, blahodárně působí při ekzémech, lupénce a alergii.
 • Olej z broskvových jáder je velmi lehký a je ideálním základním olejem pro masáže obličeje.
 • Olej z obilních klíčků má vysoký obsah vitaminu E a dalších bílkovin, minerálů a vitamínů. U lidí s alergií na obilí je nutné provést 24 hodin před jeho použitím zkoušku na citlivost. Používá se jako přídavek k základnímu oleji v 10% roztoku. Dobře se vstřebává.
 • Olej z meruňkových pecek svými vlastnostmi je podobný oleji mandlovému.
 • Olej z večernice. Používá se jako přídavek k základnímu oleji v 10% roztoku.
 • Olej z jader grapefruitu
 • Olej z lískových ořechů
 • Olivový olej. Používáse jako přídavek k základnímu oleji v 10% roztoku. Má výraznou vůni.
 • Olej z podzemnice
 • Sezamový olej. Používá se jako přídavek k základnímu oleji v 10% roztoku.
 • Sojový olej se lehce vstřebává, podporuje tvorbu buněk.
 • Slunečnicový olej se používá v koncentraci do 20%, ve větším množství při dlouhodobém použití může vysušovat pokožku, protože snižuje tvorbu vlastního kožního tuku.

  Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle knihy Jane ´Dyeové "Aromaterapie pro ženu a dítě".

Vytvořeno 17.5.2005 17:44:45 | přečteno 2796x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load