9421699
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Co je aromaterapie?

Pojem aromaterapie můžeme definovat jako řízené používání esenciálních olejů k udržování, podpoře a zlepšení fyzické, psychologické a duchovní pohody.

Existuje celá řada chorob, které se dají účinně léčit tím nejpřirozenějším, co nám planeta dává - neškodnými zbraněmi, jimiž nás příroda obdarovala v rostlinách. Léčivé účinky rostlin a bylin jsou známy již po tisíciletí a v životě člověka hrály významnou úlohu. Jejich využití je nejstarší metodou léčby nemocí i bolestí a četné mýty, jež se k rostlinám pojí i lékařské a kouzelné vlastnosti, které jim jsou připisovány, jsou zaznamenávány už v těch nejstarších dochovaných písemnostech. Využití a aplikace aromatických látek dokládají záznamy na egyptských papyrech už před více než 5000 lety. Po olejích vyráběných vyluhováním ve starém Egyptě přišly destilované esenciální oleje používané v 10.století v Persii. Do té doby údajně neexistují žádné záznamy dokládající používání esenciálních olejů a jejich destilaci.

aromaterapiePojem aromaterapie můžeme definovat jako řízené používání esenciálních olejů k udržování, podpoře a zlepšení fyzické, psychologické a duchovní pohody a jako první jej razil francouzský chemik René Gattefossé, který se zabýval využitím esenciálních olejů v medicíně pro léčbu kožních problémů. Nejvíce však k vědecké hodnotě aromaterapie přispěl francouzský lékař a armádní chirurg dr. Jean Valnet. Ten hojně používal esenciálních olejů k léčbě popálenin a zranění za druhé světové války. Jeho kniha, Aromatická praxe, patří k základům aromaterapie.

Aromaterapie je zvláště účinná, pokud si chceme pomoci sami, protože nabízí formy léčby, které náš organismus nijak nestresují. Působí v souladu s našimi vlastními silami a slabostmi a podporují relaxaci a pevné zdraví. Stále častější výskyt alergií, neblahé vedlejší účinky a závislost na chemických preparátech jsou zvláště znepokojivé v těhotenství a u dětí. Za své zdraví neseme odpovědnost my sami. V těhotenství a v době rodičovství se k ní pojí ještě odpovědnost za zdraví jiných.
Spolu s blahodárným působením na ducha, tělo a mysl je aromaterapie atraktivní také širokou škálou uplatňovaných zásad a dostupných metod užití. K léčbě se dají používat inhalace, koupele, obklady a krémy, nejtrvalejšího účinku však dosáhneme, aplikujeme-li oleje na pokožku masáží. Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a před užitím je musíme naředit. Vstřebání olejů pokožkou a jejich přechod do krevního oběhu trvá asi 30 minut, takže účinky nejsou okamžité, jako je tomu u inhalace. Aplikujeme-li však oleje na kůži, dosáhneme maximálního efektu, protože v organismu působí několik hodin, než je vyloučíme plícemi, pokožkou a močí.

Pokud aromaterapii používáme s dostatečným pochopením, znalostmi a pečlivostí, může se tato metoda stát velmi účinnoujojoba alternativou či doplňkem ortodoxní léčby řady problémů postihujících kohokoli, neboť esenciální oleje léčí komplexně, nikoli pouze specifické symptomy. Za určitých okolností, například při léčbě pacientů trpících rakovinou, se však masáž nedoporučuje, pokud není prováděna pod přísným lékařským dohledem a podle instrukcí specialisty. Ale i zde lze aromaterapii využívat - a také je s velmi pozitivními výsledky užívána - jako pomocná léčba a pro snižování stresu. Vzhledem ke své vysoké prchavosti mohou esenciální oleje prospívat zvláště v nemocnicích, kde pomáhají zabránit šíření infekcí způsobených bakteriemi odolnými vůči antibiotikům, antiseptikům a desinfekčním prostředkům, jež jsou přítomny ve vzduchu a šíření plísní a hub, jimž se daří v teplé a vlhké atmosféře klimatizačního systému. Důsledkem je i pokles výskytu chorob dýchacího systému.

Existují tři základní druhy aromaterapie:

  • Klinická aromaterapie se už řadu let uplatňuje ve Francii a francouzští lékaři předepisují esenciální oleje obvykle pro vnitřní užití na nesčetné infekce a choroby. Provádějí ji pouize ti, kteří mají skutečně důkladné lékařské znalosti. Také oleje musí mít nejvyšší kvalitu.
  • Estetická aromaterapie se používá jako doplněk ke kosmetické terapii a k relaxaci. Využívá základní směsi olejů, které působí povrchově. Tuto terapii obvykle provádějí lidé bez profesionálního lékařského vzdělání, kteří se léčbou chorob jinak nezabývají.
  • Holistická aromaterapie kombinuje dva nejzákladnější pocity - hmat a čich k terapeuticky prospěšné lečbě.Je to přirozená terapie a umění léčby využívající esenciálních olejů extrahovaných z aromatických rostlinných zdrojů. Obnovuje rovnováhu a léčí mysl, ducha i tělo. Protože jde především o terapii založenou na tělesném kontaktu, dokáže účinně skloubit hluboké fyziologické účinky masáže s psychologickým vlivem esenciálních olejů na mysl a emoce. Jde zcela jistě o nejpříjemnější metodu k obnovení zdraví a dobrého pocitu. Preparáty příjemně voní, jsou terapeuticky zdravé a vyvolávají maximálně příjemný pocit.

" Všechno v životě by se mělo učinit co nejprostší, zjednodušovat by se však nemělo". Einstein

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle knihy Jane ´Dyeové "Aromaterapie pro ženu a dítě".

Vytvořeno 22.3.2005 9:32:34 | přečteno 2608x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load