Pojem aromaterapie můžeme definovat jako řízené používání esenciálních olejů k udržování, podpoře a zlepšení fyzické, psychologické a duchovní pohody.
Existuje celá řada chorob, které se dají účinně léčit tím nejpřirozenějším, co nám planeta dává - neškodnými zbraněmi, jimiž nás příroda obdarovala v rostlinách. Léčivé účinky rostlin a bylin jsou známy již po tisíciletí a v životě člověka hrály významnou úlohu. Jejich využití je nejstarší metodou léčby nemocí i bolestí a četné mýty, jež se k rostlinám pojí i lékařské a kouzelné vlastnosti, které jim jsou připisovány, jsou zaznamenávány už v těch nejstarších dochovaných písemnostech. Využití a aplikace aromatických látek dokládají záznamy na egyptských papyrech už před více než 5000 lety. Po olejích vyráběných vyluhováním ve starém Egyptě přišly destilované esenciální oleje používané v 10.století v Persii. Do té doby údajně neexistují žádné záznamy dokládající používání esenciálních olejů a jejich destilaci.
Pojem aromaterapie můžeme definovat jako řízené používání esenciálních olejů k udržování, podpoře a zlepšení fyzické, psychologické a duchovní pohody a jako první jej razil francouzský chemik René Gattefossé, který se zabýval využitím esenciálních olejů v medicíně pro léčbu kožních problémů. Nejvíce však k vědecké hodnotě aromaterapie přispěl francouzský lékař a armádní chirurg dr. Jean Valnet. Ten hojně používal esenciálních olejů k léčbě popálenin a zranění za druhé světové války. Jeho kniha, Aromatická praxe, patří k základům aromaterapie.
Aromaterapie je zvláště účinná, pokud si chceme pomoci sami, protože nabízí formy léčby, které náš organismus nijak nestresují. Působí v souladu s našimi vlastními silami a slabostmi a podporují relaxaci a pevné zdraví. Stále častější výskyt alergií, neblahé vedlejší účinky a závislost na chemických preparátech jsou zvláště znepokojivé v těhotenství a u dětí. Za své zdraví neseme odpovědnost my sami. V těhotenství a v době rodičovství se k ní pojí ještě odpovědnost za zdraví jiných.
Spolu s blahodárným působením na ducha, tělo a mysl je aromaterapie atraktivní také širokou škálou uplatňovaných zásad a dostupných metod užití. K léčbě se dají používat inhalace, koupele, obklady a krémy, nejtrvalejšího účinku však dosáhneme, aplikujeme-li oleje na pokožku masáží. Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a před užitím je musíme naředit. Vstřebání olejů pokožkou a jejich přechod do krevního oběhu trvá asi 30 minut, takže účinky nejsou okamžité, jako je tomu u inhalace. Aplikujeme-li však oleje na kůži, dosáhneme maximálního efektu, protože v organismu působí několik hodin, než je vyloučíme plícemi, pokožkou a močí.
Pokud aromaterapii používáme s dostatečným pochopením, znalostmi a pečlivostí, může se tato metoda stát velmi účinnou alternativou či doplňkem ortodoxní léčby řady problémů postihujících kohokoli, neboť esenciální oleje léčí komplexně, nikoli pouze specifické symptomy. Za určitých okolností, například při léčbě pacientů trpících rakovinou, se však masáž nedoporučuje, pokud není prováděna pod přísným lékařským dohledem a podle instrukcí specialisty. Ale i zde lze aromaterapii využívat - a také je s velmi pozitivními výsledky užívána - jako pomocná léčba a pro snižování stresu. Vzhledem ke své vysoké prchavosti mohou esenciální oleje prospívat zvláště v nemocnicích, kde pomáhají zabránit šíření infekcí způsobených bakteriemi odolnými vůči antibiotikům, antiseptikům a desinfekčním prostředkům, jež jsou přítomny ve vzduchu a šíření plísní a hub, jimž se daří v teplé a vlhké atmosféře klimatizačního systému. Důsledkem je i pokles výskytu chorob dýchacího systému.
Existují tři základní druhy aromaterapie:
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle knihy Jane ´Dyeové "Aromaterapie pro ženu a dítě".