Aplikací esenciálních olejů jak pro terapeutický účinek, tak pro potěšení, existuje celá řada.
Aplikací esenciálních olejů jak pro terapeutický účinek, tak pro potěšení, existuje celá řada. Ať zvolíte jakoukoli metodu, její účinek je vždy jak fyzický, tak i psychický. Esenciální oleje by se však nikdy neměly dostat do organizmu, pokud nebyly předepsány odborným nebo kvalifikovaným pracovníkem - lékařem, aromaterapeutem a pod.
Aplikace esenciálních olejů aromaterapeutickou masáží má nejtrvalejší účinky, protože trvá několik hodin, než se oleje opět vyloučí z organismu plícemi, močí a pokožkou. Navíc je její účinnost zvýšena psychologickým přínosem samotné masáže jako takové. Ta podporuje krevní a lymfatický oběh, zlepšuje vodivost nervů a tak zklidňuje napětí a zvyšuje životní energii. K využití při masážích se esenciální oleje míchají s rostlinnými neboli základními oleji, max. v 3% roztoku, v praxi je používána metoda jedné kapky do 2ml základního oleje. Tím získáme 2,5 % roztok. Pro případy, kdy je nutné použít méně než jednu kapku esenciálního oleje a slabší roztoky 0,5 - 2,5% (např. pro nemluvňata, malé děti, jedince s hypersenzitivní nebo alergickou pokožkou), používáme pipetu, nebo zvětšíme množství základního oleje. Takováto směs vydrží 2 -3 měsíce. Vhodné je uvedení datumu a využití směsi na lahvičce. Aromaterapeutická masáž je vhodná pro zmenšení fyzických a duševních problémů, při únavě a bolestech svalů, nervovém napětí a úzkosti.
Aromatické masti se připravují přidáním esenciálních olejů do krémového nebo gelového základu v poměru 0,5 - 2%, nejlépe z rostlinných olejů připravených lisováním za studena. Kromě nich se přidává 10 - 20% specifických rostlinných olejů jako je měsíček a třezalka, pro posílení terapeutických vlastností mastí. Při vyšším dávkování mohou být použity na podlitiny, podvrtnutí, bolesti kloubů a na hruď a záda při onemocnění dýchacích cest. Nižší dávkování se používá při citlivé a zapálené pokožce.
Masti jako obklady jsou také výborným způsobem aplikace esenciálních olejů na určitá místa. Běžně se ale pro obklady používá roztok 3 - 5 kapek v 600ml horké nebo studené vody, podle druhu léčby, v roztoku namočíme savý materiál (bavlněná látka, flanel, vata), vyždímeme ho a přiložíme na 5 - 10 minut na postižené místo. Opakujeme 2 - 4krát. Teplé obklady jsou zvláště učinné při chronických bolestech v zádech, revmatických bolestech a ostreoartritidě. Účinek můžeme zvýšit ještě přiložením ohřívací láhve s horkou vodou nahoru na obklad. Studené obklady jsou prospěšné při otocích a bolestech zánětlivého původu. Pro zvýšení účinku můžeme použít gumovou láhev s ledem, ale i např. sáček mraženého hrášku, protože dobře přilne.
Metoda inhalace účinkuje okamžitě a je zvlášť nenásilná. Do misky s horkou vodou přidáme potřebné esence, asi 2 - 3 kapky do 600ml vařící vody, přes hlavu si dáme ručník, nakloníme se nad misku a inhalujeme páry. Oči máme zavřené jako ochranu před podrážděním a zhluboka vdechujeme nosem po dobu 1 - 2 minuty, opakovaně 2 - 4krát. Metoda je účinná při potížích s dýchacími cestami, včetně zahlenění průdušek a dutin, při kašli, zánětu průdušek, zánětu krku, nachlazení a chřipce. Jiným způsobem je kápnutí 1 - 2 kapek vhodného oleje na kapesník a čichání v případě potřeby. Metoda je vhodná např. jako vzpruha u zkoušek, ve škole, různých životních situacích atd.
Jedním z nejpříjemnějších způsobů užití esenciálních olejů je lázeň. Napustíme si vanu s vodou žádané teploty, zavřeme dveře i okna koupelny, do vody přidáme esenci a pečlivě, intenzivně ji promícháme, aby se do přímého kontaktu s pokožkou nedostal čistý koncentrát olejů. Množství dávkování je závislé na věku: děti do tří let - 1 kapka, 4-6 let - 1-2 kapky, 7-9 let - 1-3 kapky, 10 -12 let - 2-4 kapky, 13 -16 let - 3-5 kapek, dospělí - 4-6 kapek. V lázni vydržíme co nejdéle, minimálně 10 minut a zhluboka dýcháme. Samozřejmostí by mělo být maximální uvolnění, vypnutí telefonu, intimní osvětlení, oblíbená hudba a relaxace. Lázeň je prospěšná především pro nervózní a napjaté osoby, unavené a bolavé svaly. Při nespavosti je před spaním vhodná lázeň s olejem z levandule, pomeranče nebo heřmánku.
Dalším způsobem, vhodným především pro psychoterapeutické účely k povznesení nálady, je odpařování. Oleje se zahřejí a jejich páry se uvolňují do atmosféry. Odpařovače jsou obvykle z hlíny, kovu nebo skla a v nich dochází k odpařování olejů z ohřívané vody elektřinou, plamenem svíčky, radiátorem. Dáváme asi 5 - 20 kapek do vody.
Všechny esenciální oleje mají antibakteriální účinky, některé více, některé méně. Terapeuticky nejúčinnějším způsobem rozptýlení esenciálních olejů do vzduchu je aromatické rozprašování. Při něm není potřeba oleje ohřívat, a proto jejich chemické složení zůstává beze změny. Používáme je pro desinfekci vzduchu, pro zlepšení dýchání, jako osvěžovače vzduchu v množství 20 - 200 kapek do elektrických rozprašovačů, v domácím prostředí stačí několik kapek např. do sáčku vysavače atd.
Vnitřní použití esenciálních olejů, jak již bylo řečeno v úvodu článku, by mělo být konzultováno vždy s odborným pracovníkem, což platí např. i při vaginálních potížích. Doporučené je kloktání tea-tree v množství 2 - 3 kapky do sklenice s vodou při bolestech v krku a nosohltanu.
Blahodárné účinky aromaterapeutické léčby jsou nepochybné, reakce na ní se však mohou značně lišit. Platí určité zásady, které je nutné respektovat a dodržovat. Bez konzultace a bez dohledu odborného lékaře není vhodné její používání např. u pacientů s rakovinou, srdečními problémy, smrtelnými potížemi atd. Nikdy se nesmí používat esenciální oleje v koncentrované formě přímo na pokožku, s vyjímkou levandule a tee trea, nesmí se dostat do očí a existuje celá řada dalších případů, které jsou závislé na formě a intenzitě použití esenciálních olejů, ať již se jedná o infekce, čerstvé zlomeniny, horečky, nebo nevhodnosti používání některých olejů v těhotenství, při léčbě novorozenců a malých dětí atd.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková