9429758
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Aromaterapie

Aromaterapie je přirozená léčba, která používá esenciální oleje k udržování, podpoře a zlepšení fyzické, psychologické a duchovní pohody. Účinky aromatických látek byly známé už ve starověku, i když nebyly využívané jen k léčebným účelům (náboženské rituály, balzamování těl...).
Lahvička s olejemEsenciální oleje jsou prchavé látky, které působí na celou osobu, nikoli pouze na chorobu, či symptom. Jejich vůně působí na člověka přímo, prostřednictvím psychiky. Získavají se z aromatických rostlinných zdrojů v době, kdy je produkce oleje v rostlině nejvyšší ( např. levandule se zpracovává v srpnu, kdy obsahuje největší množství oleje). Jsou extrahovány z různých částí rostliny: Květů (růže, levandule, heřmánek...), listů ( bazalka, rozmarýn, šalvěj lékařská...), plodů (citrón, pomeranč, grapefruit, bergamot, muškátový oříšek, jalovec...), semen (kmín, celer...), trav (citrónová tráva...), kořenů (zázvor...), dřeva ( santalové dřevo, cédrové dřevo...), kůry ( skořice...), pryskyřic (olibanum-kadidlo...) řadou způsobů např. parní destilací, lisováním za studena atd.

Esenciální oleje se mohou používat různymi způsoby:

Nejúčinnější a nejtrvalejší účinky má masáž, která sama o sobě je přínosem pro psychiku člověka. Při masáži se oleje vstřebávají pokožkou a trvá asi 30 minut, než se plně absorbují do organizmu, který mohou ovlivnit na několik hodin a dnů podle zdraví a stavu člověka. Esenciální olej se před masáži rozpustí v nosném oleji. Nejvhodnějšími nosnými oleji jsou oleje rostlinné, které lidská pokožka velmi dobře snáší. Nejvyšší kvalitu mají rostlinné oleje získané lisovaním za studena. Je to historicky nejstarší technologie, při které se rostliny mechanicky lisují a získá se jen malé množství oleje, ale vysoké kvality. Nejpoužívanější oleje při masážích jsou mandlový, jojobový, olivový, slunečnicový, z pšeničných klíčků, pupalkový atd.
Další aplikací esenciálních olejů jsou inhalace, při kterých se do misky s horkou vodou přidávají 2-3 kapky esenciálního oleje, přesRůže damašská hlavu se dá ručník a inhalují se páry. Používá se při nachlazení, kašli, při potížích s dýcháním. Je to taky nenásilná a rychlá psychická vzpruha.
Odpařování se používá k osvěžení vzduchu. Oleje dezinfikují ovzduší, protože mají antibakteriální účinky. Olej se dává do aromalamp, nebo se může nastříkat několik kapek na radiátor, koberec, sáček vysavače atd. Tento způsob zlepšuje dýchání i náladu. Při koupelích se do vany s teplou vodou přidává asi 10 kapek esenciálního oleje na běžnou koupel. Aromakoupel působí uvolňujícně, zmírňuje zdravotní potíže a zlepšuje náladu. Esenciální oleje se ještě dají využít při obkladech, nebo se přidávají do mastí a krémů.

" Každý má nikoli právo, ale povinnost zasloužit si své zdraví".

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková

 
load