9436243
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Praktické recepty na léčení medem

„Med je příjemná potravina, která vyjasňuje mysl a prodlužuje život.“ Askepides - ; starořecký lékař

Praktické recepty

  • 500g kefíru smícháme s 1 polévkovou lžící medu, 2 lžičkami ovesných vloček a jedním žloutkem. Za stálého míchání doléváme šťávu z 1 citronu, až se vločky rozplynou. Tento nápoj se pije tehdy, když se cítíme vyčerpáni a oslabeni po překonané nemoci, ale též tehdy, když se připravujeme na psychickou zátěž, nebo když se po stresu potřebujeme urychleně zregenerovat.
  • 2 kapky rybího tuku smícháme s půl lžičkou medu. Mast, která vznikla tímto způsobem, natřeme na gázu, kterou přes noc přikládáme na ránu. Už druhého dne si všimneme ustupujícího zápalu. Mast použijeme do úplného vyhojení.
  • Do sklenice teplého mléka přidáme 2 lžičky medu a na špičku nože másla. Tento nápoj se používá několikrát denně proti chřipce.
  • Velmi dobrým prostředkem na kloktání zapáleného hrdla, při bolestivém polykání a jiných útrapách je tekutina z 1 l vody a 1 lžičky medu, vařená asi 5 minut. Roztok se může použít též na výplachy očí 3x denně.
  • Na posílení vnitřních orgánů starších lidí se doporučuje pít denně 1-2 sklenice medové vody. Ta se připravuje z 0,25 l vody a 1 lžičky medu, vařené 5 minut.
  • Na uklidnění nervů se doporučuje jíst před spaním 1 lžičku medu.
  • Osobám s oslabeným srdcem, které netolerují samotný med, se podává ochlazené převeřené mléko s libovolným množstvím medu.
  • Výborným nápojem na látkovou výměnu, který oživuje barvu pleti, zlepšuje vzhled pokožky, především u pacientů s nemocnými játry, je nápoj s medem a citronem. Na polovinu sklenice vody dáme 2 lžičky medu a 1 citron.
  • Med smíchaný s glycerinem výborně hojí omrzlou a rozpukanou pokožku. Popraskané ruce též dobře hojí mast připravená ze 125g medu a 2 žloutků, do níž přidáme mandlový olej.
  • Kosmetický krém se připraví smícháním 40g medu a 10g tekutého včelího vosku.
  • Posilující nápoj pro nemocné :

    • Suroviny pro 4 - 6 osob: 14 čajových lžiček rooibosu, 1/2 l horkého mléka, 2 čerstvé vaječné žloutky, 2 polévkové lžíce medu, 1/4 l sladké smetany, mletá skořice podle chuti.

    • Rooibos zalijemMedové zátišíe vroucím mlékem, necháme 4 minuty luhovat a ocedíme. V misce zatím ušleháme žloutky s medem metlou nebo šlehačem do pěny. Postupně přidáváme smetanu po lžičkách a stále šleháme. Do této pěny poté zašleháváme po částech horké rooibosové mléko. Když je hotový nápoj pěkně napěněný, ihned jej servírujeme. Můžeme jej na povrchu ozdobit špetkou skořice. Tento recept znají obyvatelé Jižní Afriky již téměř jedno století. Pravidelné popíjení uvedeného nápoje údajně činí zázraky při léčení nemocí z nachlazení.

Medová masáž

Med se již po tisíciletí používá jako přírodní prostředek a to nejenom vnitřně, ale i ve formě masáží. Tuto speciální techniku využívají k léčení i k prevenci různých onemocnění především odborní maséři a terapeuti z Východu. Medová masáž silně oživuje celý organismus. Je vhodná při vyčerpání a slabosti v důsledku stresu, stáří nebo onemocnění, při napětích, nervových poruchách a stavech neklidu. Medová masáž odstraňuje tzv. pumpováním z organismi toxiny, jedy, které se ukládají hluboko v tělesných tkáních kolem páteře po celou dobu našeho života. Toxiny způsobují oslabování organismu, což má za důsledek vznik různých nemocí. V oblasti páteře se také nacházejí nejdůležitější nervová zakončení, která ovlivňují většinu orgánů v těle. Při onemocnění orgánů se může medová masáž podílet na jejich vyléčení. Právě intenzita podráždění pokožky a množství vyloučených toxinů nám umožňuje rozpoznat začátky některých nemocí. A jaké jsou indikace pro medovou masáž? Srdečně cévní onemocnění, poruchy slinivky, střevní a žaludeční potíže, jaterní nemoci, slabost ledvin, revmatické onemocnění svalů a počátečního stadia celulitidy, detoxikace organismu atd.

Med k masáži se používá zásadně přírodní, nezcukernatělý, bez chemických přísad, škrobů a třtinového cukru. Kvalita medu je velmi důležitá, a proto jej skladujeme v temném a chladném prostředí, nejlépe ve skleněných nebo nerezových nádobách. Správně namíchaný med se nanáší na různé části těla a vhodnými masážními technikami se oblast zpracovává. Během masáže se konzistence medu mění, jelikož se do něj vylučují škodlivé láítky z těla a podkoží, a proto také masáž u každého jednotlivce trvá různě dlouhou dobu. Po masáži je vhodný krátký odpočinek v teple a vypití bylinkového čaje. Preventivně stačí tyto masáže provádět jednkrát za měsíc, při potížích je vhodné masírovat jednou až dvakrát týdně.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, zdroj časopis Phoenix a terapeutka Votrubcová

Vytvořeno 23.6.2008 17:03:35 | přečteno 2931x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load