Rostliny mají nezastupitelné místo v životě člověka. Člověk je používá jako potravu ( obiloviny, luštěniny, ovoce, zelenina, semena, ořechy, houby...), jako kořeniny ( skořice, vanilka, muškátový oříšek, černý pepř...), pro povzbuzení ( čajovník, kávovník, kakaovník...), pro aroma na výrobu parfémů ( levandule, jasmín, citrusy...), na výrobu barviv ( indigo...), pro vlákna na výrobu textílií ( len, bavlna, juta, sisal...), na stavební a pokrývačské materiály ( dřevo, korek, třtina...)... ale taky pro jejich krásu a léčivé účinky...
Využití léčivých rostlin je nejstarší metodou léčby. Jejich léčivé účinky jsou známé už po tisíciletí ( Mezopotámie, Egypt, Indie, Čína...). Současná "západní medicína" využívá k léčbě především synteticky vyrobené látky, které na jedné straně sice léčí konkrétní nemoci, ale na straně druhé mají mnoho nežádoucích vedlejších účinků. Proto mnoho lékařů "západní" medicíny využívá léčivé byliny především na doplňkovou léčbu.
Předností léčivých rostlin je nízká koncentrace účinných látek. Kromě nich se však v rostlině nacházejí i vedlejší látky. Jejich vzájemný poměr je biologický vyrovnaný, a proto se v organizmu zbytečně nehromadí a nemají škodlivé vedlejší účinky.