Několik tipů, jak pracovat s hudbou a zvukem.
Naši předkové používali hudbu jak k rituálním účelům, tak i k pobavení. Obojí však mělo určitý řád a také vyžadovalo určité soustředění. Dnešní doba zcela opomíjí posvátný účel hudby a degradovala ji na pouhou zvukovou kulisu. Kamkoliv se hneme, tam na nás doslova útočí povrchní melodické hity: když pracujeme, jedeme autem, sedíme v kavárně, nakupujeme v supermárketu...Díky tomu jsme tak trochu otupělí, odnaučili jsme se vnímat, jak na nás hudba působí. Pokud tedy chceme s hudbou pracovat, musíme se naučit ji znovu soustředěně poslouchat. Základem je začít co nejčastěji pobývat v tichu. Samozřejmě, že to není možné pořád, hluk je jedním z prvotních jevů civilizace, ale určitě ve svém životě najdete zvuky, které tam být nemusejí.
Kdykoliv se ve vašem okolí objeví nějaký zvuk, ať už je to hudba nebo třeba rámus sbíječky na ulici, věnujte mu soustředěnou pozornost a vnímejte, jak na vás působí.
Některé druhy hudby mají výrazně pozitivní vliv na náš zdravotní stav, rozhodně však nelze řící, že ta a ta skladba odstraňuje úzkost a tahle zase léčí srdce. Každý z nás je jedinečná individualita, a proto jedna skladba může mít na různé lidi různý účinek. Při výběru hudby pro určitý účel je proto třeba zapojit především intuici. V zásadě lze ale říci, že příznivý účinek na nás může mít pouze hudba, která se nám líbí.
Každý nástroj má na naše tělo a mysl trochu jiný účinek. Jaký, to můžete zjistit podle následujícího cvičení:
Připravte si nahrávky, na kterých výrazně převládá jeden nástroj. Jednu z nich si pusťte, pohodlně si lehněte a uvolněte se. Představujte si, že vaše tělo je úplně duté a prázdné a nechte zvuk, aby jej zcela zaplnil. Záhy zjistíte, že většina nástrojů působí pouze na určitou část vašeho těla. Například bubny a basové nástroje příznivě ovlivňují především první dvě čakry, - proto poslech rytmické hudby příznivě ovlivňuje životní sílu, sexuální energii, oběhové potíže apod. Naopak nástroje, jako klavír, varhany, flétny, tibetské mísy apod. většinou působí od srdeční čakry výše.
Rytmus hudby dokáže ovlivňovat všechny rytmické procesy v našem těle, například dech, srdeční tep, ale i mozkové vlny. Stejně, jako jsme v předchozím cvičení vnímali účinky jednotlivých nástrojů, je třeba sledovat i účinky jednotlivých rytmů. V zásadě ale platí, že největší kladné účinky na mysl i tělo má pomalejší hudba s rytmem asi 60 dob za minutu (tj. o něco pomalejší, než je tep našeho srdce). Ta totiž zpomaluje naše tělesné pochody i mozkové vlny, čímž nás uvádí do stavu relaxace a usnadňuje dosažení meditativních stavů. Hudba, která je o něco rychlejší než srdeční tep, nás zase může uvést do transu.
Z rytmů našeho těla vychází i následující cvičení:
Potřebujete k němu bubínek nebo jiný rytmický nástroj, ale úplně vám postačí i obyčejná deska stolu. Ukazováček a prostředníček jedné ruky si položte na krční tepnu (zlehka, netlačte na ni), abyste cítili svůj tep. Druhou rukou pak začněte vyťukávat stejný rytmus, jakým tepe vaše srdce (nenechte se znejistit tím, že vaše srdce o něco zpomalí, když jej začnete "pozorovat" - to je normální jev). Tímto způsobem chvíli bubnujte, dokud si rytmus bezpečně nezapamatujete. Pak sundejte ruku z tepny a také ji zapojte do bubnování. Zachovejte při tom rytmus srdce a vnímejte, jak to na vás působí. Poté můžete zkusit rytmus mírně zpomalit, nebo naopak zrychlit a opět vnímejte účinky.
Relaxační účinek zpěvu je známý. Znásobit jej můžete následujícím cvičením:
Lehněte si na záda a dokonale se uvolněte. Zhluboka se nadechněte a s výdechem začněte zpívat hluboký tón na slabiku "úúú" tak dlouho, dokud vám bude stačit dech (poté ještě opakujte minimálně 8x). Vnímejte, jak zvuk proniká celým vaším tělem. Jste-li dobře uvolnění, měli byste cítit jemné vibrace především v podbříšku. Pak posaďte hlas o něco výš a začněte zpívat slabiku "ááá". Tentokrát byste měli cítit vibrace v oblasti břicha. Následuje zase o něco vyšší "óóó", které by mělo rozechvět především váš hrudník, ještě vyšší "éééů pro oblast krku a nakonec vysoké "ííí" pro oblast hlavy. V této chvíli by už vaše tělo (ale i mysl) mělo být dokonale uvolněné. Celé cvičení vám zabere maximálně deset minut.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku B. Pacovská v časopise Phoenix