9429007
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Colorterapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Chromoterapie

Barvy léčí nespavost i ekzémy.

Rozložíme-li filtrem přirozené světlo na jednotlivé složky, vnímá oko každou z nich jako určitou barvu. Anglický vědec Sir Isaac Newton ve svém zkoumání v roce 1666 objevil fenomén, že když světlo projde přes skleněný hranol, tento pouhý bezbarvý paprsek, který jinak nevidíme, se rozdělí do všech nám známých viditelných barev. Další experimenty pak ukázaly, že tyto světelné efekty a barvy se můžou vzájemně kombinovat. Například červené světlo dohromady se žlutým vytváří oranžový odstín.

Psychologické efekty barev na člověka se odrážejí především ve vnímání určité barvy. Takovéto vnímání je do určité míry subjektivní (pro někoho může třeba meruňková barva být velice příjemná, jinému navozuje spíše Barevné spektrumnelibé pocity), avšak některé efekty barev mají univerzální význam, čili jsou pro nás všechny relativně podobné. Kupříkladu barvy v červeném spektru a jejich odstíny - čili rudá, oranžová a žlutá - na nás působí jako varování, upozornění, nebezpečí. Taky v přírodě jsou nebezpečná zvířata obvykle výrazně zbarvená těmito barvami se snahou říct "Nesněz mě, jsem jedovatá". Příkladem jsou různé amazonské žáby, hmyz, ještěrky, ryby apod. Proto i všechny výstražné signalizace v dopravě, nebo i třeba pouhé vyznačení v textu těmito barvami nejvíce upoutá naši pozornost. Vliv barev na lidskou psychiku a celý organismus zkoumali již naši předkové, zejména staří Řekové, Římané a Egypťané. Už oni věděli, že barvy dokáží ovlivnit agresivitu člověka, jeho schopnost koncentrace, dokonce i jeho fyzický výkon. Některé účinky barev podle těchto starobylých metod pomáhaly třeba zklidňovat, zmírňovat nemoci, pomáhaly při léčbě bolesti, nebo naopak, stimulovaly tělo a mysl, zvyšovaly energii apod. I když nikdy nebylo spolehlivě prokázáno, že barvy mají specifické účinky na choroby, dnes už ani klasické lékařství nepochybuje o tom, že mohou do značné míry ovlivnit náladu i chování lidí. Chromoterapie (coloterapie) tedy znamená v nejširším slova smyslu léčení barvami.

Psychologie  a vliv barev

Černá barva absorbuje všechny ostatné barvy barevního spektra. Často se používá jako symbol hrozby či zla, ale je taky velmi populární jako ukazovatel moci. Kdysi se spojoval především s postavami, které jsou záludné, zákerné či negativní - či už ve filmech (př. Dracula, postavy zlodějů, vrahů či jiných filmových postav) nebo přímo s čarodějnictvím. Černá je taky barvou smutku a smrti v mnoha kulturách (ne všech). Spojuje se s neštěstím, ale taky třeba se sofistikovaností, formalitou či sexualitou. V starém Egyptu černá barva reprezentuje život a znovuzrození. V módním průmyslu se černá barva často používá na optickou iluzi zeštíhlení. Tehdy pak účel předčí význam.

Bílá barva představuje čistotu a nevinost. Navozuje iluzi prostoru, chladu, sterility či neutrálnosti. Místnosti vymalované nebo dominující bílou se zdají prostranné, avšak prázdné a nepřátelské. Bílé pláště personálu v nemocnicích navozují pocit sterility. Naše tělo se pod vlivem bílé rychleji uzdravuje, pomáhá organismu udržovat rovnováhu. Také se doporučuje lidem, kteří zrovna potřebují o něčem přemýšlet a nebo o něčem rozhodují.

Červená barva je jasná a teplá barva, která evokuje silné emoce. Spojuje se s pocity lásky a tepla. Je barvou intenzivních emocí na obou extrémech - od lásky až po hněv či agresi. Zvedá tlak, zvyšuje energii, dokáže povzbudit ambice. Může léčit nemoci spojené s krví, zvyšuje chuť k jídlu. Obecně se doporučuje lidem, kteří trpí depresemi nebo mají pesimistický pohled na svět.

Modrá barva má nejširší rozsah využití v chromoterapii. Podobně jako zelená má silné zklidňující až uspávající účinky.je opisována jako oblíbená pro mnoho lidí, častěji pro muže než ženy. Navozuje pocity klidu a vyrovnanosti. tiší bolesti a poskytuje uvolnění.Je barvou uspořádanosti, systematičnosti, míru a poklidu, často ale taky smutku či lhostejnosti a odstupu. Často se využívá v pracovní oblasti jako dekorace či barva v kancelářích, kdy podněcuje k produktivitě. Tato barva nejméně podněcuje k chuti k jídlu. Modrá kuchyně, jídelna či prostírání a talíře se používají tehdy, kdy chce člověk zhubnout nebo přinejmenším nemít chuť k jídlu. Naopak, osvědčuje se pro lidi s vysokým tlakem, protože modrá barva snižuje jak pulz, tak i třeba tělesnou teplotu (samozřejmě ne o mnoho stupňů či hodnot). Je protizánětlivá, má pozitivní vliv na krevní oběh a srdce.

Zelená barva je spjatá s přírodou, reprezentuje poklid, štěstí a zdraví, ale taky žárlivost. Podle výzkumů může zelená barva zlepšit u dětí schopnost číst. Je barvou plodnosti - v 15. století měli z tohoto důvodu nevěsty šaty zelené. Upokojující efekt místnosti natřené zelenou barvou se například dostavuje v čekárnách lépe, je osvěžující, dává naději a relaxuje. Je obecně známá svým kladným vlivem na naše oči. Doporučuje se lidem se srdečními problémy a také těm, které často bolí v kříži nebo mají artritidu.

Žlutá barva je barvou k navození veselosti a tepla. Avšak je barvou, která je nejvíce únavná pro oči kvůli velkému množství světla, které odráží. Tato barva na pozadí počítače či papíru vede k oční únavě a v extrémních případech k horšímu vidění či zhoršení zraku. Žlutá barva taky evokuje pocity frustrace a hněvu. Podle některých výzkumů, malé děti více pláčou v místnostech natřených žlutou. Tato barva zvyšuje metabolismus. Je to barva, která poutá pozornost. Používá se proto často v dopravě, zvýraznění v textu při učení, reklamě či dopravním značení. Podporuje myšlení, dokáže inspirovat a také zvyšuje pozornost. Pomáhá zvyšovat odolnost vůči stresu. Tato barva bývá užitečná pro ženy, které prožívají těžší menopauzu. Má pozitivní vliv na svaly.

Oranžová barva povzbuzuje aktivitu, přidává energii, odvahu a zvyšuje sebejistotu. Nošení oranžových barev se doporučuje lidem, kteří právě mají smutnější náladu. Také by měly mít pozitivní vliv na astmatiky a revmatiky. Podle chromoterapie má oranžová také pozitivní vliv na trávení.

Purpurová barva je symbolem bohatství, důstojnosti, hodnosti a (královského) původu. Představuje moudrost a spiritualitu. Tím, že se v přírodě moc nevyskytuje, spojuje se s exotičností či nepřirozeností. uklidňuje nervy a je užitečná,  pokud nás něco trápí. Pomáhá uvolnit a má také jistý vliv na omezení bolesti. Působí na migrény a může urychlit léčení různých kožních chorob.

Hnědá barva je barvou přírody, která evokuje pocity síly a spolehlivosti. Může navozovat pocity smutku a izolace. V člověku může navozovat taky pocity tepla, pohody a bezpečí. Spojuje se s přírodou a Zemí, konvenčností. Je taky barvou sofistikovanosti, inteligence.

Růžová barva je světlou barvou a obvykle se spojuje s láskou a vztahy. Méně výrazné odstíny růžové mají uklidňující efekt. Umí nás rozveselit a obecně zvyšuje optimismus. Přináší uvolnění a dokáže zklidnit rozbouřené emoce. Může pomoci při léčbě srdečních nemocí. Růžová se také doporučuje osobám trpícím na nechutenství.

Lidé od nepaměti ztotožňovali světlo se životem a tmu se smrtí. V přírodě byla symbolem smrti zima. Spojení tmy a zimy proto působí člověku potíže. S dnešními poznatky tedy můžeme těmto nepříznivým vlivům čelit. Chromoterapeuti se domnívají, že tělo nemocného člověka vysílá nevyvážené vibrace. A právě použitím určitých světel a barev, by se měla narušená rovnováha obnovit. Každá barva, jak známo, má jinou vlnovou délku, každá proto na nás působí rozdílně. Tvrdí, že tělo vystavené světelnému záření absorbuje některé jeho složky a vyzařuje neviditelné paprsky stejné povahy. Pomocí této metody je možné podporovat jiné léčebné postupy u nejrůznějších chorob a zdravotních potíží - můžeme jmenovat třeba astma, ekzémy, migrény, nespavost, vysoký krevní tlak, deprese a podobně. Proto se v některých nemocnicích pro duševně nemocné používá i colorterapie (chromoterapie) - léčba pomocí barev. Aplikace chromoterapie je jednoduchá: na pacienta je různě dlouhou dobu zaměřeno světlo barvy odpovídající jeho potížím.

Chromoterapie se tedy využívá převážně k léčbě, k relaxaci, ale také k dekoraci. Nemáte příliš velký být nebo prostě jen nejraději trávíte čas v obýváku? Pak by v něm zcela jistě neměla chybět alespoň jedna malá lampička, nebo svícen.   Na trhu najdete nepřeberné množství typů a modelů. Mezi nejvhodnější, z hlediska chromoterapie, patří solné svícny, barevné lávové lampy a interiérová LED svítidla. Určitě najdete takový, který bez problémů sladíte s celkovým designem místnosti. Tím hlavním vodítkem by však pro vás určitě měla být barva.Původně se chromoterapie využívala v relaxačních centrech, v psychiatrických léčebnách, v kancelářích nebo ve vězeňských celách. Dnes, mnohdy aniž bychom si to sami uvědomovali, se jejímu působení vystavujeme i doma. A nemám tím na mysli pouze barvy stěn, podlah a nábytku, ale například večerní siesty u svíček. Jedna zapálená čajová svíčka stačí k tomu, aby pokoj získal zcela jiný nádech, než má při běžném denním osvětlení. Můžeme se podle ní řídit při malování bytu a zbavit se tak fádních bílých stěn. Barvy je třeba dobře rozvážit a použít inteligentně. Obecně platí, že v místnostech, jako chodby, by měly dominovat barvy teplé a příjemné, v ložnicích naopak barvy studené. Kuchyně by měla být kombinací teplých a studených barev, ani jedna z těchto barev by neměla být dominující. S jídelnou je to stejné jako s kuchyní, nikdy by však neměla být atmosféra zničena přílišným množstvím použitých barev. Výzkumy ukazují, že v mnoha případech účinek barvy naši náladu může být pouze dočasný. Modře vymalovaný pokoj může zpočátku navozovat pocity klidu, avšak tento efekt se později v relativně krátkém času rozptýlí. Je to taky o jistém přivyknutí si, kdy již ona barva na nás nemá po určitém čase taký vliv, jako když jsme do onoho pokoje vstupovali v prvních dnech či týdnech. Podstatné jsou také doplňky v kontrastní barvě. Kontrast totiž zvýrazňuje celkový dojem a konečný výsledek chromoterapie ve vašem bytě.  Zejména je-li umístěna v pestrém svícnu. Ještě intenzivnější účinky na člověka pak mají lampy. Kontrastní barvy, které se doplňují, jsou např. žlutá a modrá, oranžová a modrá, červená a smaragdově zelená, či fialová a přírodně zelená.

Barevná terapie ve vodě

Chromoterapie ve vaněTrendem poslední doby je domácí barevná lázeň. Chromoterapie se stala doplňkovou součástí hydromasážních van a bazénů. Umocňuje totiž pozitivní účinky hydromasáží na lidský organismus. Pochopitelně každé těla na jednotlivé barvy reaguje různě. Důležitou roli v chromoterapii hraje jak samotná intenzita barvy, tak momentální nálada, rozpoložení člověka a rovněž i rozdílnost v pohlaví. Zdrojem barevného spektra jsou diody. Ty prosvětlují vodu a naším vnímáním její barvy ovlivňují naše tělesné funkce. Světlo diod nesmí oslňovat, to zajišťuje čočka na diodě, která paprsky rozptyluje.

Léčivé účinky paprsků

Červený léčivý paprsek je účinnou energií při chudokrevnosti, hubenosti, projevech ochrnutí, oslabení svalů, odumírání končetin, u čerstvých ran, kožních potíží v důsledku špatného prokrvení, chybějící periody, chronického kašle, onemocnění hrtanu a u omrzlin. Uvolňuje křeče, dodává energii, zvyšuje tlak. Už samotný pohled na ní rozproudí člověku krev v žilách. Podporuje činnost trávicího traktu, zrychluje látkovou výměnu, pomáhá proti zácpě, kožním, dýchacím a revmatickým potížím a při slabosti ledvin. Taky uvolňuje křeče. Dá se ho však s úspěchem použít (jak dokázal dánský lékař a nositel Nobelovy ceny Niel Finsen) i při léčení jizev po spalničkách a planých neštovicích.

Oranžový léčivý paprsek je účinnou energií při anémii, časté únavě, oslabení krevního oběhu, oslabení ledvin, skleróze (např. arterioskleróze, cerebrální skleróze a koronární skleróze), odtučňování, alergiích a nedostatku energie, při psychózách, trudnomyslnosti a úzkostných stavech, přičemž je vhodné střídat zde oranžovou s modrou.

Žlutý léčivý paprsek je účinnou energií u onemocnění jater, močového měchýře, ledvin a žaludku, trávicího traktu, poruch látkové výměny jater, které jsou často příčinou akné a celulitidy, u nečistot pleti, alergií i při častých oslabení mysli, paměti a problémů s učením. Dokáže povzbudit nejen oči, ale i mysl. Probouzí organismus stejně jako slunce. Má antidepresivní účinky. Rozptyluje negativní náladu u melancholiků, stimuluje nervy a podporuje růst svalové energie.

Zelený léčivý paprsek je účinnou energií u srdeční insuficience, nervového zatížení, onemocnění průdušek, astmatu, kašle, vysokému krevnímu tlaku, diabetes, onemocnění látkové výměny, zánětů kloubů, otoků, nádorů, chronických zánětů, revma, ucpání v tkáních, křečí, napětí svalů, projevů otrav, artrózy, onemocnění trávicího traktu (léčení ve spojení se žlutou), u poruch očí a zraku. Na rozdíl od červené organismus zklidňuje, pomáhá při nespavosti, snižuje krevní tlak a zpevňuje svaly. Přináší harmonii, rovnováhu, má blahodárný vliv na lidskou psychiku i na srdce. Pomáhá při neurotických potížích a nespavosti. Modrozelená působí na tvoření svalů a tkání, posiluje kůži, regeneruje a uvolňuje, čímž má silný omlazující účinek na kůži.

Modrý léčivý paprsek je účinnou energií při hnisavých zánětech, vnitřních krváceních, bolestech v krku, bolestech šíje a ramen, zánětech vedlejších dutin, rýmě, bolestech hlavy, zánětech čelistí, bolestech zubů v důsledku zánětlivých procesů, bolestech uší, poruchách zraku, horečce, mokvavých onemocněních kůže, abscesech, vředech, ekzéChromoterapie sprchoumech, bradavicích a popáleninách, při kolikách, průjmu a nadměrné aktivitě. Podporuje koncentraci a kreativitu, tlumí bolest i chuť k jídlu. Pomáhá v boji s celulitidou a nadbytečnými kily. Snižuje horečku, protože chladí, a zároveň působí antisepticky a proti nadýmání. Modré světlo uklidňuje a tak nachází své využití při léčení psychické lability, nespavosti a úzkosti.

V Indigově modrém léčivém paprsku se sjednocují energie všech šesti ostatních spektrálních barev v jednu ohromnou sílu se zesíleným účinkem podporujícím léčení, tišícím a zklidňujícím bolesti, který se používá zvláště při onemocněních v oblasti hlavy (oči, uši, nos), poruchách růstu a při duchovně-duševních stavech vyčerpání.

Fialový léčivý paprsek dává duchovní sílu, posiluje meditační účinek a vede k vyšším stavům vědomí. Působí příznivě na slezinu, dodává energii, povzbuzuje lymfu a pomáhá při migréně, problémech ledvin a stavech rozrušení. Fialová je vhodná i při vypadávání vlasů a tvorbě lupů.

Zpracoval S. Flanderka, zdroj Internet a Magazin 2000


 
  
Vytvořeno 6.11.2013 11:46:40 | přečteno 4916x | S.Flanderka
 
load