Arteterapie - je léčebný postup, který využívá výtvarného projevu jako hlavního prostředku poznání a ovlivnění lidské psychiky a mezilidských vztahů. Metoda je velmi vhodná např. pro lidi trpící závislostmi, jako jsou alkoholizmus, bulimie, anirexie nebo jinými fyzickými a duševními problémy ztěžujícími verbální komunikaci. U nás dosud nemá jasně vyhraněný profesní statut, zřetelné vymezení ani pravidla. Můžeme ji klasifikovat jako formu psychoterapie, kdy prostřednictvím grafické, malířské a sochařské činnosti působí jako prostředek výchovy, sociální integrace a komunikace. Je založena především na vytváření obrazů, modelů a pod. vlastní, aktivní tvorbou. Přitom není vždy cílem vytvořit přesnou reprodukci předmětů nebo zhotovovat umělecké předměty. Jde o to, aby lidé se mohli vyjádřit způsobem, který je pro ně snazší, nežli slovní vyjádření, aby vyjádření tímto způsobem ukázalo, co se odehrává v jejich podvědomí. Jedná se tedy o léčení pomocí sebevyjádření. Druhou možností je pasivní působení uměleckých děl na člověka, na jeho psychiku. Jde tedy o užití umění jako prostředku komunikace jak u osob zdravých, tak i osob s duševními poruchami a nemocemi. Samostatnou formou arteterapie je i tvorba fotografií - fototerapie, která má shodný název s terapií světlem, a proto často dochází k jejich záměně.
Ve skutečnosti může tuto zajímavou formu relaxace a odreagování od každodenních problémů vyzkoušet každý, kdo z jakéhokoliv důvodu touží po sebepoznávání a má k výtvarné tvorbě kladný vztah, protože malování či modelování - výtvarná činnost, je základem arteterapie - "léčby uměním".
Jak lze arteterapii použít v praxi jako psychoterapeutickou prevenci, jako účinnou relaxaci i únik před každodenními problémy.