9436056
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Arteterapie

malbaArteterapie - je léčebný postup, který využívá výtvarného projevu jako hlavního prostředku poznání a ovlivnění lidské psychiky a mezilidských vztahů. Metoda je velmi vhodná např. pro lidi trpící závislostmi, jako jsou alkoholizmus, bulimie, anirexie nebo jinými fyzickými a duševními problémy ztěžujícími verbální komunikaci. U nás dosud nemá jasně vyhraněný profesní statut, zřetelné vymezení ani pravidla. Můžeme ji klasifikovat jako formu psychoterapie, kdy prostřednictvím grafické, malířské a sochařské činnosti působí jako prostředek výchovy, sociální integrace a komunikace. Je založena především na vytváření obrazů, modelů a pod. vlastní, aktivní tvorbou. Přitom není vždy cílem vytvořit přesnou reprodukci předmětů nebo zhotovovat umělecké předměty. Jde o to, aby lidé se mohli vyjádřit způsobem, který je pro ně snazší, nežli slovní vyjádření, aby vyjádření tímto způsobem ukázalo, co se odehrává v jejich podvědomí. Jedná se tedy o léčení pomocí sebevyjádření. Druhou možností je pasivní působení uměleckých děl na člověka, na jeho psychiku. Jde tedy o užití umění jako prostředku komunikace jak u osob zdravých, tak i osob s duševními poruchami a nemocemi. Samostatnou formou arteterapie je i tvorba fotografií - fototerapie, která má shodný název s terapií světlem, a proto často dochází k jejich záměně.


Ve skutečnosti může tuto zajímavou formu relaxace a odreagování od každodenních problémů vyzkoušet každý, kdo z jakéhokoliv důvodu touží po sebepoznávání a má k výtvarné tvorbě kladný vztah, protože malování či modelování - výtvarná činnost, je základem arteterapie - "léčby uměním".

" Víc je třeba všímat si děl než autorů". Titus Livius

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková

Arteterapie v mém životě

22.1.2018 13:09:52 | přečteno 814x | S.Flanderka | Celý článek
 

Arteterapie v běžném životě.

Jak lze arteterapii použít v praxi jako psychoterapeutickou prevenci, jako účinnou relaxaci i únik před každodenními problémy.

2.3.2008 10:44:20 | přečteno 2310x | Ing. Tatiana Flanderková | Celý článek
 
Vytvořeno 2.3.2008 10:44:11 | přečteno 2980x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load