9302591
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Láska je vyšší stav moudrosti.

1.část rozhovoru s MUDr. Savčenkem.

MUDr.Savčenko-psychoterapeutMUDr. Vladimír Savčenko, psychoterapeut a valeolog. Je autorem unikátních vzdělávacích programů "Abeceda lidských vztahů", "Partnerské a manželské vztahy, psychologie sexuality", kurzů "Plachtění" a "Integrální metoda rozšíření vědomí". Přednášel po celém území bývalého Sovětského svazu a v zahraničí. Rozhovor s ním přinesl slovenský časopis Vitalita:

Co je největší brzdou v myšlení lidí, co jim dělá největší problémy pokud jde o tradice, kterými jsme spoutáváni a o prostředí, v kterém vyrůstáme?

Lidé mají strach ze změn. Nechtějí změnit své zaběhané stereotypy a dost na ně působí všeobecně zaběhlý názor na věci - říkám tomu OOS - obvyklý obraz světa. Tam je ta brzda. Východiskem je změna myšlení, mít odvahu, vytrvalost, disciplinu - to mnoho lidí nemá.

Jednou z největších brzd je názor na sexualitu, lásku , partnerské vztahy. Kdyby jsme na celém světě dovedli tyto věci chápat a vzdali se vlastnické lásky, pravděpodobně by zmizelo hodně násilností, ale i chorob. Člověk by neměl mít ambici druhého dirigovat, vlastnit. Jaké jsou základní myšlenky, které v tomto směru doporučujete lidem?

Lidé mají mylnou představu o lásce a mylný názor na sex. Když se ptám lidí na kurzech, aby řekli svůj názor na lásku, ví to říct jen málokdo. Většinou je to podpora, pochopení, tolerance, ale to není bohužel všechno. Vymyslel jsem pracovní definici lásky - podle mě je láska vyšší stav moudrosti. Kromě toho si myslím, že málokdo z lidí ví, co je skutečná láska a to z více důvodů. Dřív než si řekneme co je to láska, řekněme si co není. Láska není závislost, žárlivost, bolest, utrpení, očekávání, naděje. Pokud jsou přítomny tyto symptomy ve vaší "lásce", tak to láska není. Jenom když se člověk dokáže zbavit těchto symptomů, pouze tehdy má možnost zažít skutečnou lásku. A potom, např. majetnický vztah atd., okamžitě zmizí. Ale jestliže máte jen jediný uvedený symptom, tak to láska není. Proto nabízím absolutně jiný přístup. Nepocítíte bezhlavou lásku, jak lidé obvykle chtějí. Budete mít motivaci na vztahu pracovat - říkám tomu pracovní model lásky - zbavit se majetnických a ostatních uvedených symptomů. Jakmile se toho zbavíte, máte šanci prožít lásku. Myslím však, že spousta lidí na to není připravena.

Pokud jde o lásku a sexualitu, říkal jste, že není vhodné je spojovat. Nepochybně má každé pravidlo svoji vyjímku a jistě jsou na světě páry, kterým funguje i láska i sex. Z čeho se odvíjí Vaše myšlenka nespojovat lásku a sex a proč si podle Vás láska a sex navzájem překážejí?

Láska je spíš duchovní záležitost a nepatří k pozemskému životu v čase a prostoru. Láska je nadčasová, existuje mimo čas a prostor, ale když přichází do naší dimenze, je již zkreslená našemi instinkty, které máme od zvířat. Již samotný pojem lásky je zkreslený tím, že jsme v těle. Když miluješ ženu, miluješ ten obraz. Když začínáš mít fyzický kontakt, láska postupně mizí, vzniká závislost. Je to jako droga. My, zde na Zemi procházíme školou. Každý z nás se rozhodl, že na tuto Zemi vstoupí, byl seznámený s pravidly a musí tou školou projít. Jediný úkol, který se zde na Zemi máme naučit, je milovat. V těchto podmínkách. Teda zbavit se všech vzpomínaných symptomů. Proti sexu nemám nic. Fandím všem, kteří dokáží spojit lásku a sex. Ale platí zde, že čím dále máte toho milovaného člověka, tím větší je láska. A jak jsem řekl, čím je blíže, tím víc vzniká fyzická závislost, citová, sexuální, psychická, emocionální a tam už láska nemá šanci. Proto bych nedával dohromady lásku a sex. Jsou to dvě odlišné věci. Můžete klidně mít s někým sex a zároveň milovat někoho jiného.

Říkáte, že láska je největší, když jsou lidé od sebe daleko a když jsou spolu, vzniká závislost a láska mizí. Ale, když se člověk zbaví v souvislosti s láskou vzpomínané závislosti, žárlivosti, bolesti, utrpení, očekávání, nadějí, zřejmě láska nemizí. Takovíto lidé se dokáží milovat i být spolu. To je zřejmě ten cíl.

Ano. Když se zbaví závislosti, je to něco absolutně jiné. I přístup k sexu bude absolutně jiný. V porovnání s tím, jak nyní vnímáme sex, bude sex absolutně změněný. Když se zbavíme závislosti, bude to jiný stav lásky a to ovlivní i náš vztah. Protože sex je pouze reprodukční funkce. Nic jiného. Jenom proto, že je při tom příjemně a my nejsme na tak vysoké duchovní úrovni, tak jsme se toho chytili a udělali z toho obrovské tabu a byznys. Ale podívejte se kolik je lidských tragedií kvůli sexu a nikdo to neřeší. Žádná instituce. Neexistuje žádné ministerstvo, žádná vysoká škola, kam by lidé šli a před manželstvím, partnerstvím, sexuálním spolužitím se dozvěděli, o čem to je a prošli nějakým školením, aby věděli co je čeká. A to může být program na základní škole, na gymnáziu, na vysoké škole o podobně.

Máte na mysli nějakou osvětu v porozumění parnerství, lásky, ujasnění, co s čím souvisí, čeho se vyvarovat a o co zde jde?

Ano. A jsem proti tomu, aby do toho zasahovalo náboženství, vyznání, ale i ezoterika. Je to výlučně psychologická věc a je to velmi jednoduché. Partnerství je psychologie vztahu. Když poznáte tyto zákony, nemáte problém a nemusíte do toho tahat žádné náboženství. Myslím si, že náboženství zde dělá hodně problémů pokud jde o sexualitu a lásku.

Takže šlo by o to poznat nějaký algoritmus, podle kterého věci fungují a obeznámení s ním by lidé vstupovali do partnerství?

Ano. Je to technologie. Když spolu děláme obchod a něco není v pořádku, sedneme si a řekneme kde je chyba a již nám to funguje. V manželství každý druhý pár ztroskotá, v lásce je spousta tragédií a nikdo to neřeší. Máme psychology, léčitele, filozofy, ale nikdo nenabídl žádný systém. Přitom je to tak jednoduché. Udělejte centrum, vyhlašte konkurz, vyberte lidi a vypracujte systém. Lidé přijdou sami, protože chtějí. Když to bude pod hlavičkou státu, bude to důvěryhodné. Nebude to žádná partyzánština. Vždyť to, co dělám a i ostatní moji kolegové, to je partyzánština.

Pokračování příště.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor rozhovoru N. Vámošová v časopise Vitalita.

Vytvořeno 8.3.2008 12:28:18 | přečteno 3565x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load