9429780
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

1. a 2. dohoda

Pravda je nejdůležitější částí toho, abychom slovem nehřešili. Neočekávejte od lidí, že nám budou říkat pravdu, protože sami sobě lžou. 

1. Dohoda - Nehřešte slovem!

Slovo je nejmocnějším nástrojem, který jako lidé máme. Pozitivní slovo je bílou magií, jeho zneužití je černou magií. Proto je tato dohoda nejdůležithádkaější, ale je rovněž nejtěžší. Bohužel ne vždy se mě osobně daří ji dodržovat. Nehřešit slovem je správné využívání energie, tzn. využívání energie ve směru pravdy a lásky k sobě. Proto když se rozzlobím a zneužiji slovo, tzn. že vyšlu emocionální jed vůči někomu, používám slovo proti sobě. Přes veškerou snahu občas totiž hřeším slovem ve chvíli nezvládnutých emocí (hněv, klení, obviňování...) i když vím, že tím ubližuji nejvíce sám sobě...

Nejhorší podobou černé magie je pomluva. Lidé kolem nás neustále někoho pomlouvají, otevřeně vyjadřují názory o druhých lidech. a považují to za normální způsob komunikace. I lidé, kteří nás milují v průběhu našeho "ochočování" vyslovují své názory na nás aniž by o nich přemýšleli. Aplikují tímto způsobem na nás tak černou magii, ale nevědí o tom. Proto jim to musíme prominout; nevědí co činí. Pomlouvání se totiž stalo v lidské společnosti hlavní formou komunikace. Stalo se způsobem, který lidi navzájem sbližuje, protože jim dělá dobře, když vidí, že se někdo jiný cítí stejně špatně jako oni. Zavádějící informace, polopravdy, lži, hlavně cíleně prezentované, mohou zničit komunikaci nejen mezi blízkými lidmi, ale i mezi rasami, národy, státy...vyvolat nenávist na dlouhou dobu, resp. navždy a výsledkem pak může být okruh lidí, společenství, národůDrbny..., kteří mají, nebo mohou dostávat informace jen z okruhu, který je nakažen takovýmto jedovatým virem a potom je pro ně snadné přijmout, resp. ospravedlnit jakékoli chování i to nejkrutější jednání, války.... Jediná věc, kterou můžeme sami udělat, je uzavřít novou dohodu založenou na pravdě. Pravda je nejdůležitější částí toho, abychom slovem nehřešili. Proto se snažím  zásadně  nelhat sám sobě ani jiným lidem. Říkám nahlas své stanovisko, svůj názor, který nemusí být vždy nutně pravdivý, protože může být jen mým hlediskem, který je někdy i pro některé lidi nepopulární a ne všichni ho chtějí slyšet. Záleží ovšem také na způsobu jeho podání. Pokud ale porozumíme první dohodě "Nehřeš slovem" a budeme ji co nejvíce dodržovat, začneme si uvědomovat, jak se v našem životě řada věcí mění, jak se mění i lidé kolem nás, jak přibývají lidé, kterých si vážíme z určitého důvodu, osobnosti... Nehřešit slovem nás také přivede k osobní svobodě, dokáže nás zbavit některých forem strachu a závislosti na nedůležitých věcech. 

2. Dohoda - Neberte si nic osobně!

I když se nějaká životní situace jeví jako osobní i když nás jiní přímo urážejí, nemá to s námi nic společného. To, co říkají, co dělají a názory, které vyjadřují, je pouze v souladu s dohodami v jejich mysli. Pokouší se nám často poslat jed a budeme-li to brát osobně, pak se k nám jed dostane a stane se naším. Pojímání věcí osobním způsobem z nás činí snadnou kořist těchto predátorů, černých mágů. Když si bereme věci osobně, cítíme se uražení a naší reakcí je obrana našich názorů, což vede ke konfliktům. Z něčeho nepatrného potom uděláme velkou aféru, protože cítíme potřebu mít pravdu a dát ostatním najevo, že se mýlí. Pokud to však nebereme osobně, jsme imunní vůči takovýmto jedům a  není pro nás důležité co si o nás někdo myslí. Ať si již myslí nebo cítí cokoliv, vím že je to jeho problém, ne můj. Je to způsob, kterým vidí svět a je v souladu s dohodaNeber si nic osobněmi, které uzavřel se životem. Jeho hledisko je pro něj něčím osobním. Není to ničí pravda, jen jeho. Mně se to proto netýká, protože vím co jsem a necítím potřebu být přijímán za každou cenu.

Neočekávejte od lidí, že nám budou říkat pravdu, protože sami sobě lžou. Musíme důvěřovat sami sobě a vybrat si, jestli budeme věřit či nevěřit tomu, co nám někdo říká. A lidé lžou, protože mají strach. Mají strach z toho, abychom neobjevili, že nejsou dokonalí, že se jedná pouze o pózu. Je pro ně bolestivé sejmout takovouto společenskou masku. Pokud s námi někdo nezachází s láskou a úctou, můžeme proto pokládat za dar, když se vzdálí. Když odejde, bude to chvíli bolet, ale naše srdce se  nakonec zahojí a dostane se nám obrovského množství svobody. Nebrat si nic osobně vám tak pomůže rozbít mnoho návyků a rutin, které způsobují zbytečné utrpení. K zodpovědné volbě potřebujeme jen důvěru v sebe sama. Nemáme nikdy odpovědnost za činy druhých. Neseme odpovědnost jen za ty své. Potom nás nebudou zraňovat lehkomyslné komentáře nebo skutky druhých, včetně příbuzných a můžeme si dovolit řídit se svým srdcem. A z vlastní zkušenosti vím, že to jde, ale měl jsem začít používat tuto dohodu již mnohem dříve a neporušoval bych zbytečně první dohodu při vypjatých emocích! Bohužel! Člověk se musí stále učit a pracovat na  sobě!

Zpracoval S. Flanderka s pomocí knihy Dona M.Ruize "Čtyři dohody".

Vytvořeno 29.11.2014 11:52:52 | přečteno 1400x | S.Flanderka
 
load