9436032
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Co je to focusing?

Praxe focusing vede k tomu, že člověk více přijímá sám sebe.

Existují určitá ohniska na somatické úrovni, vyznačující se konkrétními tělesnými pocity. Těmto somatickým ohniskům významově odpovídají určité jevy na úrovni psychické, které se mohou mimovolně vynořovat ve formě jak představy či obrazu, tak konkrétního pojmu. To je princip focusingu.

Příklady:

  • Přijdete z práce domů a padne na vás divná tíseň. Nemá žádný zjevný důvod, všechno se zdá být v pořádku. Ale ten pocit se občas objevuje už delší dobu.
  • Jste učitelka a jednoho žáka poslední dobou dost špatně snášíte. Dává vám najevo, že ho váš výklad nezajímá Focusinga vůbec že o vás nemá žádné velké mínění. Hrozně vás to dráždí a nevíte, jak na to reagovat.
  • Nabídli vám vedoucí funkci s patřičně vyššim platem. Máte radost, ale zároveň cítíte, že ji něco brzdí. Všichni vám blahopřejí, ale vy sám se radujete ze všech nejmíň. Není v tom žádná Iogika.
  • Poslední dobou jste hrozně unavená. Je pravda, že hodně pracujete, ale když jste ještě před pár lety několikrát za noc vstávala k dětem, tak to bývala mnohem větši únava. A přece jste jí tenkrát snášela nějak líp než tu současnou. Není únava jako únava.
  • Zjišťujete, že Vás začaly přitahovat tváře starých lidí. Shrbená postava a šedivé vlasy navozují nepříjemný pocit v žaludku. Co se to děje?

Podobně tisnivé pocity zná každý. Jak s nimi nakládáme? Některý muž zajde na pivo. Některá žena vypoví vše kamarádce. Někdo zapomene na problémy při drhnutí podlahy nebo u počítače. Někdo se jde proběhnout někdo si zapne televizi, jiný se podívá do ledničky nebo si vezme prášek. Některé z těchto způsobů jsou zdravé nebo prospěšné, jiné naopak. Společné mají to, že znamenají únik od špatného pocitu. Je to řešení pro danou chvíli často praktické, nicméné je to něco jako záplata. Chceme li trhliny v našem prožívání zacelit, pak je zapotřebí jiný přístup - přiblížit se k tomu pocitu, kontaktovat ho a nechat ho, aby dostal tvar, význam, souvislosti. Právě to je účelem metody zvané focusing. Při focusing vezmeme obtížný pocit, jaký jsme zmínili ve výše uvedených příkladech, do centra pozornosti. Nepřemýšlíme o něm, nýbrž vnímáme, jaký je. Učíme se být s ním v plném, otevřeném, přijímajícím kontaktu, abycham zachytili všechny jedinečné odstíny prožitku. Zároveň čekáme na slovo, obraz či vzpomínku, které by nám k tomuto proitku něco nového řekly. Pak se někdy stane, že se nám dostane nějakého důležitého pojmenování a my v tu chvíli cítíme, že pocit se tím posunul. To, že se nám vyjevila část jeho významu, znamená kvalitativní změnu prožívání.

Co focusing není?

  • Focusing není psychoterapie (i když ji v tomto oddílu máme zařazenou). Ačkoliv metoda focusing vznikla v souvislosti s výzkumem psychoterapie a ačkoliv nepochybně má psychoterapeutický potenciál, sama psychoterapií není. Nikdo by neměl očekávat, že pomoci focusing vyléči sebe sama z vážných neurotických potíží.
  • Focusing není relaxace. Při relaxaci člověk také věnuje pozornost pocitům v těle. Přes tuto podobnost je focusing v jistém smyslu opakem relaxace. Při relaxaci se člověk snaží o odstranění rušivých pocitů. Při focusing se k nim naopak přibližuje, chce jim naslouchat.
  • Focusing není metoda sebekontroly. Existuje množství návodů, jak se měnit za pomoci tréninku a autosugesce. Mohou být užitečné v určitých praktických situacích. U focusing však neni na prvním místě záměr rušivý pocit zvládnout, odstranit, nýbrž na prvním místě je záměr ho poznat.


K čemu focusing slouží?

Tomu, kdo se focusing naučil, pomáhá tato metoda především v jeho vnitřním životě. Při focusing se rozpouštěji některé tísnivéFocusing pocity a vyvíjejí se v něco dalšího. Máme-li před sebou důležité rozhodnutí, můžeme se pomocí focusing poradit se svým tělem, co pro nás ta která alternativa řešení znamená. Praxe focusing vede k tomu, že člověk více přijímá sám sebe. Focusing také pomáhá zlepšovat vztahy k blízkým lidem. Zkušenost s focusing se často přenáší zejména do vztahu k vlastním dětem. Rodič si uvědomuje, že nežádouci dětské pocity ještě neznamenají nežádoucí jednání. Lépe dětem pomáhá unést jejich úzkosti, napětí a zklamání. Příslušníci tzv. pomáhajících profesí (sociální pracovníci, zdravotní sestry, lékaři, učitelé, psychologové, vychovatelé apod.) využijí focusing ve své každodenní prácí se svými klienty, pacienty a žáky. Zkušenost s focusing jim umožňuje lépe snášet a více chápat těžké životní situace těch, kterým pomáhají. Navíc se jim focusing nabízí jako možnost, jak pracovat na vlastních rušivých pocitech vůči určitému klientovi, které potkávaji každého pomáhajícího.

Na co je možné focusing využít?

  • na vyjadření toho, co cítime, ale co neumíme vyjádřit slovy
  • na myšlení srdcem
  • na práci na obtížnych pocitech
  • na prežití malých i velkých rizik života
  • na plánování a rozhodovaní se
  • na preměnu vágních tušení na dobré nápady
  • na nasledovaní tvořivého impulzu k jeho završení
  • na pomoc sobě samému, na terapii, na práci se sny i na meditaci
  • atd.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, zdroj www.focusing.cz a www.dreamingwolf.sk


Vytvořeno 2.11.2008 13:21:21 | přečteno 4430x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load