9436175
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Gymnastika prstů posiluje tělo

Cvičením s prsty můžeme uvolnit zábrany v proudění energie a svému zdraví blahodárně prospět.

Mudry pro tělesnou rovinu působí pomocí energetických drah - meridiánů. Nejdůležitější meridiány vedou rukama a nohama, kde mají koncové či počáteční body. Můžeme tedy každý orgán ovlivňovat masírováním, mačkáním, tlakem či dotekem příslušných prstů nebo oblastí na rukou a nohách. Mudry můžeme provádět v tzv. mudrových pozicích, kdy se jedná o pozici těla v kombinaci muder rukou a nohou. Účinky lze zesilovat využitím znalostí posvátné geometrie, energií světových stran, dechových rytmů, vizualizací, použitím zvukových vibrací apod. Prstům na rukou byli přiřazeny různé pocity a charakteristiky, planety či astrologická znamení, tattvy, energetická centra čakry atd. Tak například dle tao - jógy tyto pocity:

  • Palci - starost
  • Ukazováčku - smutek
  • Prostředníčku - netrpělivost či neúnavnost
  • Prsteníčku - zloba, vztek
  • Malíčku - strach bázeň.

Nebo osobní vlastnosti:

  • Palec - síla vůle, schopnost prosadit se, pudovost, intuice
  • Ukazováček - pocit sebehodnotí, samostatnost, schopnost uplatnit se, ctižádostivost, autorita, samostatný úsudek, rozum, inspirace, orientace na budoucnost.
  • Prostředníček - výkonnost, racionalita, materialismus, zodpovědnost, svědomitost, splnění závazků, stabilita, konzervatizmus, rozvaha, vnitřní rovnováha.
  • Prsteníček - tvořivost, smysl pro krásu, smyslnost, srdečnost, svědomitost, idealismus, poživačnost, oduševnělost, vztah k okolí.
  • Malíček - komunikace, touha po vědění, zručnost, rétorika, obchodní duch, přizpůsobivost, sexualita, spiritualita.

A které jsou základní mudry prstů?

Bhramara mudra (včela)

Příčinou alergií je oslabený imunitní systém nebo narušená střevní flóra. Střevní flóru poškozují například antibiotika a další léky. Důsledkem toho je zahlenění čelních dutin, průdušek a střev, nemluvě o nejrůznějších vyrážkách. Změna počasí, pyl a chlupy zvířat jsou jen spouštěče alergie, ale nikoli její příčina. Je třeba upravit styl stravování a životní zvyklosti. Alergici by měli jíst málo masa nebo raději žádné, nejíst rajčata, feferonky, kiwi nebo jahody neměli by pít mléko. K posílení imunitního systému pomáhá pravidelně cvičit jógu, chodit pěšky a provozovat pěší túry. Důležité je rovněž odbourávání stresu a dostatek klidu. Velice účinný je klystýr. Alergici mají často sklon k přehnané čistotě nebo strach z nakažlivých nemocí. Uvědomte si tedy své strachy a pracujte s nimi tak, že se ve svých představách zabýváte tím, co strach vyvolalo, že se ho dotknete a zůstanete zdraví. Nejprve budete proti těmto představám cítit vnitřní odpor, to k tomu patří. Opakujte tyMudra Bhramara (včela)to obrazy, dokud na ně nebudete reagovat neutrálně.

Postup:

Oběma rukama: vložte ukazovák do jamky palce a špičku palce na stranu nehtu prostředníčku. Prsteníček a malíček jsou natažené. Procvičujte 4x denně 7 minut. Když máme více času, můžeme bhramara mudru držet denně až 8x asi 20 minut.

"Jsem nakloněn...(jméno či název)...s láskou a klidem".

Varunova mudra

Hleny se mohou usazovat v čelních dutinách, v plících a v celém trávícím traktu od žaludku po tlusté střevo. Většinou alergických reakcí jsou koneckonců zahlenění, která jsou vyvyvolána určitými dráždivými látkami. Máme-li rýVarunova mudramu, máme i jinak všeho až po krk. Jakmile si toto uvědomíte, budete vědět, že se proti tomu dá něco dělat. Zahlenění, ať se v těle vyskytuje kdekoli, má také cosi společného s předrážděnými nervy, vnitřním napětím, přetížením, časovou tísní, rozčilováním nebo strachem. Kromě praktikování Varunovy mudry je tedy také vždy potřeba naplánovat si nově život. Většinou je dobré, můžeme-li do toho zahrnout naše okolí. Možná musíme nově přerozdělit úkoly, aby se více podíleli partner, děti nebo rodiče atd. Lidé, kteří trpí zahleněním, jsou často zodpovědní a myslí si, že všechno leží na nich nebo že musí dělat všechno sami.

Postup:

Ohněte malíček pravé ruky, až se jeho špička dotkne bříška palce, navrch položte palec pravé ruky. Levým palcem lehce zatlačte na spodní prsty. Levá ruka přitom zezdola lehce objímá pravou.

"Mám vždy možnost něco pustit, hledat řešení a něco změnit".

Šúnja mudra (nebeská mudra)

Toto je speciální cvičení proti problémům s ušima a sluchem. Šúnja mudra může rychle léčit bolesti uší a při delším užívání téměř všechny jejich nemoci.

Problémy se sluchem mají vždy něco společného s tím, že už člověk nemůže nebo nechce něco slyšet. To se proŠúnja mudra nás může stát požehnáním i zkázou. Špatný sluch nás může chránit před tím, aby do nás pronikaly nepříjemné nebo také nenáviděné zvuky a informace, ale také už neslyšíme to hezké. Příčinou toho, že nechceme nic slyšet, je nezřídka tvrdohlavost, která se může stát osudnou. Můžeme se tedy o krok přiblížit bohatšímu životu, jestliže jsme ochotni se ptát na důvod problémů se sluchem.

Prostředníku se přiřazuje nebe (éter). Zde se nachází brána k vyšším dimenzím - brána do nebe. Ve starých mýtech se říká: "Pokud člověk chce do nebe, potřebuje nejdřívě pořádnou očistu". Proto zde může být na místě tiše "jít do sebe" a odčinit staré prohřešky.

Postup:

Oběma rukama: ohněte prostředníček, až se dotkne bříška palce a lehce stlačte prostředníček palcem. Ostatní prsty jsou nataženy. V případě potřeby nebo jako kúra denně třikrát patnáct minut.

"V nebeském zvuku rozeznávám dobrotu vesmíru".

Pokračování příště.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, zdroj odborná literatura

Vytvořeno 14.3.2008 10:36:46 | přečteno 5773x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load