9424838
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Mládnutí s čchi-kungem

Čchi-kung je prastará léčebná technika kultivace energie. Je vhodná jak pro ženy, tak i pro muže. Ženám však může být o to bližší, že se jedná o pohyby pomalé, plynulé, neagresivní. Kromě zvýšení životní síly a vitality navíc způsobuje i omlazení a kterýpak člověk, žena nebo muž, by nechtěl omládnout?

Osteoartritida, revmatická artritida, osteoporóza

Každá z těchto nemocí má samozřejmě svá specifika, ale společným jmenovatelem těchto nemocí jsou potíže při pohybu a bolesti s tím spojené. Následující jednominutové cvičení skvěle uvolní blokády v meridiánech, kombinované s nepořádkem v čchi a v krvi, jež způsobují, že do svalů a šlach dostáváme křeče:

 1. Paralelně roznožte na šíři ramen. Uvolněte tělo i mysl.
 2. Třeste tělem nahoru i dolů, kolena se přitom ohýbají jemně a přirozeně. Představte si, že necháváte stoupat "jasné" (čchi) a "nateklé" (čchi) padat dolů.
 3. Tento pohyb vzhůru a dolů opakujte stokrát za minutu.

Stav a ohebnost našich kloubů a šlach můžeme sami regulovat a kontrolovat. Ne však působením nějakých vnějších sil, ale prostřednictvím klidných a jemných pohybů Čchi-kungu.

Zmírnění frigidity

K frigitidě může vést uvolněná pánev, nedostatečně vyvinuté pohlavní orgány či psychické příčiny. Tento stav mohou vyléčit následující cvičení:

 1. Položte se na posteli na záda. Zvedněte nohy do výšky asi 15 centimetrů a pak je zase položte. Opakujte desetkrát. Dýchejte normálně, vykopněte nohama a zkřižte je. Opakujte několikrát za sebou. Měly byste, dámy, pociťovat třecí pohyby v oblasti genitálií.
 2. Zůstaňte ležet na zádech a zatněte najednou obě ruce v pěst. Současně tlačte na konečník a hluboce dýchejte. Pak se při výdechu uvolněte.

Tato cvičení mohou zvýšit ženské endokrinní funkce a stimulovat cirkulaci krve v oblasti pánve. Tím se postupně posilují vaginální kontrakce.

Léčení impotence

 1. Posaďte se vzpřímeně na židli, nebo se posaďte na posteli v indiánském sedu. Jemně zavřete oči. Lehce se dotkněte jazykem horního patra. Pak pomalu nadechněte a tlačte na konečník.
 2. Soustřeďte se na vedení toku čchi k bodu Dan Tien tak, aby se energie, jež proudí vzhůru od konečníku, setkala s čchi tekoucí dolů v bodě Dan Tien.
 3. Zadržte na chvíli dech. Pak pomalu vydechujte a současně lehce a pomalu nasávejte Dan Tien dovnitř a představujte si, jak se dotýká zad v oblasti pasu. Pomalu uvolněte konečník a soustřeďte se na vedení toku čchi z Dan Tienu ke konečníku.
 4. Opakujte celé cvičení třikrát nebo pětkrát.
 5. Pak se při tichém několikaminutovém sezení soustřeďte na Dan Tien. Můžete v něm cítit pulzaci nebo pociťovat teplo. Pokud se tak stane, soustřeďte se na vedení tohoto tepla z Dan Tienu k Bráně života.
 6. Až se Brána života oteplí nebo začne pulzovat, soustřeďte se na navrácení toku čchi zpět do Dan Tienu. Dvě minuty normálně dýchejte, pomalu otevřete oči a pak se pomalu postavte a trochu se projděte.

Předčasná ejakulace

Čhi-kung dokáže tento problém napravit. Vyzkoušejte tři následující metody:

 1. Sedněte si do postele s chodidly u sebe. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech. Pak se soustřeďte na ohnutí trupu dopředu, přičemž se snažte dostat hlavu co nejblíže k posteli a tlačte na podbříšek. Opakujte třikrát až šestkrát.
 2. Položte se v posteli tváří dolů. Zvedněte bradu a obě nohy co možná nejvíce nahoru. Zadržte dech a pak rázem uvolněte všechny svaly. Opakujte šestkrát až devětkrát.
 3. Než půjdete večer spát, třete si ručníkem, namočeným ve studené vodě, genitálie a nohy. Pokud v mezidobí pocítíte, že nastupuje předčasná ejakulace, začněte ihned myslet na jiné věci, nebo změňte krátké a mělké dýchání na dlouhé a hluboké. Brzy se naučíte s tímto problémem zacházet.

Zpracoval S. Flanderka, zdroj časopis Regena

Vytvořeno 10.7.2014 8:45:08 | přečteno 1525x | S.Flanderka
 
load