Kranio-sakrální terapie je velmi jemná, neinvazivní, manipulační technika.
Bc. Markéta Bezůšková je terapeutka a lektorka Kranio-sakrální Osteopatie. Vystudovala FTVS UK - obor rehabilitace zdravotně postižených, zdravotní TV, ergoterapie a arteterapie. Pracuje převážně s handicapovanými dětmi s mentálním postižením a kombinovanými vadami, LMD, poruchy učení, ale také s lidmi se zdravotním postižením různého druhu (obtíže pohybového aparátu, bolesti hlavy, migrény, úzkostné a depresivní stavy, neurotické projevy, smyslové vady a další. Ve své praxi terapii kombinuje dle potřeby jedince s tradiční čínskou medicínou, Bachovou květovou terapií a využívá znalostí z psychoterapie (výcvik v systému Soulwork, krizová intervence, práce s traumatem). Sídlo ambulance: Speciální škola a výcvikové centrum Modrý klíč, Smolkova 567/2, 142 00 Praha - Modřany, tel.724315426, e-mail: margi.duha@seznam.cz.
Kranio-sakrální terapie je velmi jemná, neinvazivní, manipulační technika., která pracuje s konceptem kranio-sakrálního systému, tak, jak jej popsal Dr. J.E. Upledger.
Principem této metody je vyšetření mobility nebo-li pohyblivosti Kranio-sakrálního systému, do kterého zahrnujeme: lebku (kránium), intrakraniální a spinální membránový systém, mozkomíšní tekutinu, celý páteřní kanál včetně kosti křížové (sakrum). Terapeut cvičeným hmatem testuje mobilitu jednotlivých částí kranio-sakrálního systému, jestliže diagnostikuje v systému omezení (restrikce) a patologie, které brání zdravým a přirozeným funkcím organismu, velmi jemně systém koriguje. Veškeré používané manipulace nepřesahují tlaku nebo tahu pěti gramů. Pro vaší představu je to váha asi dvacetikoruny. Terapeut k nastolení harmonie využívá autoregulační schopnosti organismu. Tím je terapie velmi bezpečná a neinvazivní.
Velmi jemně jsou stimulovány přirozené autoregulační schopnosti organismu, které napomáhají vylepšit funkci mozku a míchy, nadále ovlivňují celou soustavu smyslových orgánů, imunitní systém, pohybový aparát a zasahuje i do autoregulace psychických funkcí.
O konkrétnějších indikacích se budete dozvídat během dalších článků. Příště se dozvíte něco z historie Kraniosakrální terapie a Osteopatie.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Bc. Markéta Bezůšková