9436281
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Původ kranio-sakrálního systému

Historie objevu kranio-sakrálního systému je vcelku krátká.

Zatímco existence kardiovaskulárních a respiračních rytmů není dnes již zpochybňována, po staletí se o jejich realitě vášnivě debatovalo v lékařských kruzích po celé zeměkouli. Dokonce i dnes se léčení postižení spojených s těmito systémy liší od případu k případu a od lékaře k lékaři, zvláště v oblasti udržování zdraví. Historie objevu kranio-sakrálního systému je vcelku krátká.

Na počátku 20. století, student osteopatie v Kirksville ve státě Missouri, Dr.William G. Sutherland dostal náhlý nápad.Viděl, jak jsou kosti lebky uzpůsobeny možnosti jejich vzájemného pohybu. Po dvacet let přemítal o možnosti pohybu lebečních kostí u dospělého jedince. Prováděl mnohé provizorní experimenty sám na sobě pomocí zařízení podobného přilbě, která vyvíjela řízené tlaky na různé oblasti hlavy. Jeho žena poté zaznamenávala změny, které u něj vznikly v důsledku působení různých tlaků: popisoval bolesti hlavy, problémy s koordinací, atd. Ve 30. letech publikoval poprvé pod pseudonymem svůj první článek o jeho dlouhodobém výzkumu včasopise Minnesotský Osteopatický deník.

Na podkladě svých experimentů vyvinul systém vyšetření a ošetření kostí lebky. S úspěchy při práci s pacienty, zorganizoval Dr. Sutherland malou skupinu osteopatů, kteří s ním studovali kraniální práci. Jeho systém se stal známým jako Kraniální osteopatie. Jelikož bylo tak málo známo, jak systém pracuje a výsledky na některých pacientech se zdály přímo zázračné, Sutherlandův systém získal pochopitelně nadpřirozenou pověst.

V roce 1970, během operace na krku pacienta, zpozoroval Dr. Upledger rytmický pohyb membránového rozhraní, které připomínalo hydraulický systém. Žádný s jeho kolegů ani žádná literatura neměli vysvětlení pro jeho pozorování, že dura mater, vnější vrstva meningeální membrány krku, se viditelně pohybovala v tempu asi deseti cyklů za minutu. Došel k závěru, že uvnitř membránového vaku se rytmicky měni tlak.

O dva roky později Dr. Upledger navštívil seminář, který vysvětloval Sutherlandovy myšlenky a učil některé techniky regulace a manipulace. Spojením svých vědeckých poznatků a dotekové citlivosti rychle pochopil, jak může fungovat hydraulický systém v memránovém obalu uvnitř lebky a u páteřního kanálu. Dr. Upledger úspěšně zvládl a zdokonalil metodu Dr. Sutherlanda.

V roce 1975 Dr. Upledger získal místo klinického vědce a profesora na katedře biomechaniky Ostepatické fakulty ve státě Michigen. Vedl multidisciplinární výzkumný tým složený s anatomů, psychologů, biofyziků a bioinženýrů. Jako první dal vědecký podklad Kranio-sakrálnímu systému.

Příště se dozvíte něco více o Kranio-sakrálním rytmu.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Bc. Markéta Bezůšková

Vytvořeno 23.3.2008 10:36:48 | přečteno 2359x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load