9421641
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Možnosti homeopatie

Homeopatie je metoda stará 200 let.

Princip homeopatie spočívá v tom, že se vybírají léky podle pravidla podobnosti. Příznaky, které určitá látka v koncentrované podobě vyvolá v organismu, je také schopna léčit, je - li naopak použita v homeopatickém ředění. Postupným ředěním a protřepáváním výchozí látky s rozpouštědlem vznikne výsledná koncentrace látky, která je pouze v molekulární podobě. U ředění 12CH a více není prokazatelná chemicky, ale pouze fyzikálně např. spektografií. To samo o sobě už vypovídá o tom, že tyto léky nejsou toxické a nijak nezatěžují organismus pacienta. Jsou s velkým úspěchem používány u těhotných žen, dětí a dokonce i u novorozenců, kde mohou řešit řadu problémů, které jsou klasickými metodami neovlivnitelné právě pro jejich toxicitu. Jsou to potíže jako škytavka, ublinkávání, růst zubů nebo větry, které trápí většinu miminek.

Výroba, působení a výběr homeopatického léku

Pacienti se často ptají, z čeho je jejich lék vyroben. Jsou to nejčastěji rostliny, různé typy jedovatých zvířat, jedy obecně, minerály a některé chemické sloučeniny. Nejčastěji jsou homeopatické léky vyráběny v podobě cukrových kuliček, existují také homeopatické léky ve formě lihových kapek, mastí, čípků, tabletek. Zvláštní kapitolou jsou tzv. speciality. Jsou to léky na určitá onemocnění, např. chrapot, bolesti v krku, rýmu a pod. V jedné dávce těchto léků je zastoupeno více druhů homeopatických léků. Je to právě z toho důvodu, že např. na anginu bude mít každý pacient jiný lék. Proto se do těchto komplexů "míchají" homeopatika, která bývají u těchto diagnóz vybírána nejčastěji. Tak vznikne pravděpodobnost, že komplexní přípravek není individuální, ale pokryje příznaky asi 70% pacientů. Často ani v klasické medicíně nefunguje jeden lék. Tím, že homeopatický lék není chemikálie, neztrácí ani časem svou účinnost a nestává se, jako klasický prošlý lék, potencionálně nebezpečným. Výběr homeopatického léku probíhá po velmi podrobném prozkoumání historie nemoci a celkového chování a vzhledu pacienta. Důležitá jsou také onemocnění v rodině pacienta, předchozí onemocnění, hospitalizace, úrazy, alergie apod. Klíčové pro výběr léků bývají i zvláštní situace, zdánlivě nesouvisející s problémem pacienta, po kterých pacient onemocněl. Například úmrtí v rodině, silné prochlazení, úraz, rozvod, prožitý strach apod. Proto je často na stejnou diagnózu různých pacientů vybírán jiný lék.

Homeopatická léčba

Při léčbě akutních případů je třeba při změně příznaků změnit i homeopatický lék (neplatí pro speciality, aby léčba dále pokračovala. Většinou to bývají hodiny a dny. U chronických případů se lék mění podle individuální reakce pacienta, většinou poProblémy několika týdnech až měsících. Často se pacienti ptají na možnosti kombinování homeopatie s klasickými léky. Žádné homeopatikum není zakázáno u jakékoli léčby klasickými léky. Stejně tak v podstatě není možné předávkování homeopatickým lékem. V žádném případě se člocvěk nemůže lékem otrávit i kdyby snědl nejednou celou krabičku. Maximálně se mohou na přechodnou dobu několika hodin zvýraznit příznaky, které lék léčí. Po vysazení léku tento stav spontánně odezní.

Častou otázkou z řad pacientů je, která onemocnění homeopatie léčí. Ale už formulace této otázky není správná. Homeopatie totiž neléčí onemocnění, ale pacienta. Když se ženy např.zamyslí, jaké mají potíže, přijdou vzápětí na to, že např. kromě bolestí hlavy před menstruací mají také potíže s páteří, při cestování mívají úpornou zácpu nebo průjem, na slunci se lehce spálí nebo mají vyrážku, lámou se jim nehty, trpí na výtoky a potí se atd. Tím, že lék působí jako informace pro imunitní systém, může ovlivnit a léčit celou škálu různých onemocnění (neurogenní tetanie, deprese, bradavice, ekzémy, alergie, astma, recividující infekce dýchacích cest, trávící obtíže, opakované infekce močových cest, gynekologické potíže, poruchy učení, akné, noční pomočování atd.).

Proč přicházejí lidé k homeopatovi?

Jsou to většinou lidé, kterým klasická medicína z nějakého důvodu nevyhovuje (např. toxicita klasických léků) nebo pro jejich onemocnění nenabízí přijatelné řešení (např. psychosomatická onemocnění). Pacienti mají o homeopatii často velmi zkreslené informace. Přicházejí na vyšetření například s bradavicemi, ale vůbec by je nenapadlo léčit u homeopata dlouhodobou zácpu nebo průjmy, migrény, žlučníkové a ledvinové kameny apod. Zkušený homeopat je většinou schopen vybrat pro pacienta jeden lék, kterým v daném období léčí všechny jeho obtíže. Je to možné právě tím, že homeopatický lék je vlastně informace pro imunitní systém pacienta, který v organismu znovu nastolí ztracenou rovnováhu na všech úrovních. Jsou samozřejmě případy, kdy se během jednoho předpisu použije více homeopatických léků.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle článku MUDr. K. Formánkové v časopise Moje zdraví

Vytvořeno 23.3.2008 10:33:58 | přečteno 3060x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load