9419580
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Homeopatie v Čechách

Dlouhá léta byla homeopatie u nás chápána jako nevědecká a nepřekládala se zde odborná literatura. Po roce 1989 se s homeopatií u nás začínalo na "zelené louce". Jedním z těch, kteří ji pomohli k rozkvětu i u nás je homeopat Mgr. Jiří Čehovský, autor řady článků, odborných knížek a také zakladatel Homeopatické akademie u nás. Následující článek je zpracován podle rozhovoru s ním v časopise Meduňka :

Stále více lidí si uvědomuje, že jsme zaplaveni chronickými chorobami s nimiž si klasická medicína dodnes neví rady. Zdravého člověka, bez chronických a opakovaných obtíží už skoro nenajdete. Prakticky každý obyvatel planety trpí nebo bude trpět nějakou alergickou dlohodobou chorobou, s níž si klasická medicína neví rady. Svět je ve stavu zdravotní katastrofy. Přitom většina lidí necítí odpovědnost za svůj zdravotní stav a přenáší ji na odborníky - materialistického lékaře, který vidí člověka jako stroj, organizovaný náhodnou souhrou chemikálií, elektrických proudů atp. Podle toho i předepisuje. Někteří si ale uvědomují, že úzký, tzv. vědecký pohled je nedostatečný a ve svých důsledcích škodlivý, přinášející utrpení.

Kořeny homeopatie v Čechách bohužel neexistují. Významně se na tom podepsal zakladatel české medicíny Jan Evangelista Purkyně, který neměl homeopatii v lásce a jeho názor a vliv přetrvává u nás vlastně až dodnes. Aby měli i u nás lidé možnost vzít odpovědnost do svých rukou a to na vysoké odborné úrovni, ať již jako samoléčitelé nebo léčitelé, založil Mgr. J. Čehovský Homeopatickou akademii, kde vyučují vedle českých lékařů také renomovaní zahraniční homeopaté ze zemí s velkou tradicí, např. z Německa, Anglie, Holandska. Posluchači  Homeopatické akademie jsou nejen lékaři, lékárníci, léčitelé, ale i řada různých profesí. Mnozí tak praktikují homeopatii nejen jako součást své lékařské či léčitelské praxe, ale většina z nich léčí jednoduše sebe a lidi kolem sebe, třeba v rodině nebo v zaměstnání a to s použitím profesionálních znalostí.

Homeopatie neléčí choroby, ale člověka. To je zásadní rozdíl proti konvenční medicíně. To je zpočátku proExotický motýl hoemopatického pacienta dosti těžké pochopit. Navenek stejně se jevící nemoc, třeba angina, se může léčit desítkami, ba stovkami různých homeopatických léků, podle stavu toho kterého pacienta. Symptomy nemoci, které konvenční medicína ztotožňuje se samotnou nemocí a tu pak likviduje jejich potlačením dovnitř organismu, naopak homeopatie chápe jako vlastně zdravou obranu organismu proti narušení vnitřního vitálního principu, který jediný člověka udržuje ve fyzickém i duševním zdraví. Je tedy patrné, že principy i způsoby léčby klasické a homeopatické medicíny jsou zcela odlišné. 

Homeopaté pohlížejí na člověka jako na výsledek nemateriálních procesů, probíhajících ve spirituální sféře. Léčbu zaměřují na celek mysli a těla. Působí na spirituální, "jemnohmotný", organizační systém člověka, který nazval zakladatel homeopatie Hahnemann "dynamis" nebo "vitální sílu". Nemoc chápou jako disharmonii, která tento celek postihla, většinou chronickou a dloutrvající. Cílem je natolik zlepšit celkový stav pacienta, jeho vitální sílu, aby si pomohl sám. Odstranění organizační poruchy je provázeno návratem ke zdraví a k odolnosti. Proto není v homeopatii nijak neobvyklé, že výrazně zlepšíme, nebo zcela a navždy vyléčíme i poruchy, které se zdály být neodstranitelné - různé ekzémy, deprese, nespavosti, migrény, kloubní potíže, sklon k opakovaným nemocem, poruchy vnitřních orgánů, únavový syndrom...Rejstřík těch problémů je obrovský a homeopatie může dosáhnout na každý z nich. Podstatné je, že homeopatie může ovlivnit kvalitu života a pozvednout ji na vyšší úroveň. Dobrý životní pocit - to asi lidem nejvíc chybí a homeopatie jej pomáhá vrátit.

Zpracoval S.Flanderka, autor článku MUDr. D. Sedlická

Vytvořeno 15.7.2012 11:05:57 | přečteno 2053x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load