V podzimním období se homeopatie dostává ke slovu ještě častěji než v předcházejících měsících. Většina z nás nemá ráda podzimní deště. Ale někteří lidé začnou mít s prvním deštěm rýmu, kašel a často se těchto příznaků nemohou zbavit celou zimu. Pokud jste i vy tento typ, zkuste lék Dulcamara. Při těchto obtížích užívejte lék několikrát denně, nebo 1x denně jako prevenci. Jestliže jste ale typ, který začne mít v období plískanic problémy se záněty průdušek, bolestmi kloubů a špatnou náladu po ránu, je pro vás vhodnější lék Natrum sulfuricum ve stejných dávkách jako Dulcamara. Jestliže máte na podzim a v zimě hustou žlutozelenou rýmu, doporučuji lék Kalium bichromicum 3-4x denně. Pokud rýma stéká i do krku a dráždí ke kašli, je vhodnější lék Hydrastis ve stejných dávkách. Rýma, která je bílá, průhledná jako vaječný bílek a také stéká do krku, vyžaduje podání léku Kalium muriaticum. Tento lék je také vhodný při kataru Eustachovy trubice, zalehlých uších a v případě, že při smrkání slyšíte podivné praskání v uších a zvýrazněné echo vašeho vlastního hlasu. Pokud máte problémy se sluchem po prodělaném infektu, doporučuji podávat tento lék 2x denně i dlouhodobě, tzn. několik měsíců až do ústupu potíží. Na rýmu ještě můžete vyzkoušet lék Corryzalia. Když se vám při rýmě spouští krev z nosu, užijte Ferrum phosphoricum 3-4x denně.
Asi největší hrozbou pro všechny rodiče je, když jejich dítě trpí na opakované záněty hrtanu (laryngitidy) a má často dusivý kašel. I v těchto případech může pomoci homeopatie v kombinaci s klasickými léky proti otoku a alergii. Pokud záchvat laryngitidy vyvolá vystavení dítěte chladnému větru, podávejte lék Aconitum po každém zakašlání. V případě, že není jasná příčina, podávejte kombinaci léků Hepar sulfur (dávkuje se 4x denně) a léky Sambucus a Spongia rozpuštěné ve vodě po lžičkách, během akutního stavu i každých 10 minut. Nezapomeňte podat i klasické léky, jsou v tomto případě nezbytné a také navštívit lékaře. V prevenci uvedených potíží můžete použít tytéž léky, jen v jiném dávkování - Hepar sulfur 1x týdně a Sambucus se Spongií každý večer před spaním. Pokud má pacient jen mírnější kašel, můžete zkusit Stodal sirup. Záchvaty suchého kašle v noci velmi dobře ovlivní lék Drosera (v ředění 15 nebo 30). Podávejte ji večer před spaním a v noci při každém záchvatu kašle. Stav se velmi rachle zlepší. Pokud jsou záchvaty kašle doprovázené zvracením po kašli, dejte lék Ipeca po každém záchvatu. Záchvaty suchého kašle s bolestí na hrudní kosti dokáže vyřešit lék Bryonia. Při zápalu plic pomáhá velmi dobře v léčbě a rekonvalescenci lék Phosphorus. Pochopitelně jako doplňující lék ke klasické léčbě.
V loňském roce proběhla světem zpráva o velkém nebezpečí v podobě ptačí chřipky. Tato informace neměla naštěstí tak tragický dopad, jak tvrdily sdělovací prostředky. Velmi dobrý lék v prevenci i léčbě chřipky (a nejen ptačí) je lék Oscillococcinum. Shodla se na tom i mezinárodní konference homeopatů, která se sešla v loňském roce mimořádně právě kvůli ptačí chřipce. Lék se může brát preventivně celou zimní sezonu 1x týdně nebo při začínajících příznacích chřipky každé 4 hodiny až do ustoupení symptomů. Při začínajících příznacích nachlazení s teplotou kolem 38°C podávejte Oscillococcinum v kombinaci s lékem Ferrum phosphoricum (každé 2-3 hodiny). Na zmírnění příznaků doprovázejících chřipku (bolesti hlavy, svalů či kloubů) můžete vyzkoušet lék Paragrippe nebo Gripphell - oba se užívají každé 1-2 hodiny.
Pokud vás každé ráno bolí v krku, což bývá často následek začínající topné sezóny, vyzkoušejte lék Phytolacca, jednu dávku po ránu, eventuelně více dávek až do ustoupení potíží. Trpíte-li často na anginy, doporučuji zkusit v počátečním stadiu lék Homeogene nebo Anginhell 1 tbl. každou hodinu až do ustoupení obtíží. Můžete se tak často vyhnout opakovanému nasazení antibiotik. Pro pacienty, kteří mají chronické čepy na mandlích, povleklý jazyk a problémy se zápachem z úst po ránu, je vhodnějším lékem Mercurius solubilis 1-4x denně, podle akutnosti stavu.
Na podzim se často objevuje chrapot z několika důvodů. U profesionálů (např. učitelé) jsou to např. po prázdninách pravidelně přetížené hlasivky. V tomto případě velmi dobře pomáhá lék Arnika, který se dá užívat už před zátěží i během zátěže, opakovaně, třeba i rozpuštěný ve sklenici vody a průběžně popíjený. Efekt tohoto léku by se dal přirovnat k malému zázraku. Působí nejen na přetížené hlasivky, ale je také určený pro všechny typy traumat a přetížení svalů když například pojedete na lyže nebo se pustíte do vánočního úklidu. U pacient, kteří trpí na infekční záněty hrtanu s chrapotem, jevhodnější lék Homeovox.
Pokud trpíte na opakované ataky herpesu na rtu nebo v nose, osvědčuje se brát hned při minimálním množství příznaků lék Rhus toxicodendron každých 15-30 minut. Většinou se opar vůbec nerozvine. Pokud ale nemáte tento lék u sebe, což je velká výhoda a pacienti si to pochvalují, pak je nutné brát lék 3-4x denně a to v případě, že jsou puchýřky malé. Pokud máte jeden velký puchýř nebo několik větších, je vhodný lék Cantharis 4-5x denně jednu dávku. Tento lék je neocenitelný i v případě, že hupnete do pohorek, absolvujete túru a ještě si přitom vyrobíte puchýř na patě (dobrá je opět kombinace s lékem Arnika). Jestliže už máte opar jako škvarek, použijte lék Mezereum ve stejných dávkách. Když oparvdu trpíte na opary nehorázně často a nic nepomáhá, je vhodné navštívit homeopata, která vám vybere tzv. terénní lék. Ten umožní organismu vystoupit z bludného kruhu soustavných potíží.
Vyzkoušejte lék Phosphorus (většinou stačí jedna dávka) nebo Posphoricum acidum v případě skutečně velké psychické a fyzické únavy a vyčerpání (podávejte častěji, tj. 3-4x denně).
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku MUDr. Kateřina Formánková v časopise Moje zdraví