Magnetoterapie je často nazývána léčebnou metodou 21. století.
Vést spokojený a dlouhý život bez bolesti a nemocí bylo cílem snad všech lidských civilizací od počátku věků. Šamani, léčitelé, ranhojiči a lékaři neustále hledali všemožné způsoby, jak zbavit své pacienty nejrůznějších zdravotních potíží. Jejich pozornosti neušel ani minerál zvaný magnetovec (oxid železnato-železitý, nejbohatší železná ruda, obsahuje až 72% železa. Znali jeho přitažlivou sílu působící na železné předměty a přisuzovali jí božský původ. Číňané jej prý znali již před více než šesti tisíci lety a používali ho jako přísadu do léčivých mastí, nápojů a obkladů. Pro jeho pozoruhodné léčivé vlastnosti jej přikládali na rány, revmatické klouby a různá bolestivá místa. Ve formě prášku se se drť magnetovce přidávala do medu a vína, čímž vznikal tzv. nápoj věčného mládí. Magnetismus tedy nevytvořil člověk, ale příroda. Magnetoterapie není tedy žádný léčivý prostředek či lék, ale přírodní biologická metoda. Regenerační a léčebné účinky magnetického pole jsou lidem známy více než 2000 let, nejstarší písemné zprávy o léčebném využití pocházejí od Etrusků. Primitivní magnetoterapie byla používána již před mnoha sty lety na evropském i africkém kontinentu.
Trvalé magnety mají slabý léčebný účinek a tak očekávaného terapeutického účinku je možné dosáhnout pomocí elektromagnetů, které navozují pulsní magnetické pole. Žádoucí léčebný efekt je dosahován právě trvale se měnící silou magnetického pole. K rozvoji tohoto typu léčby - magnetoterapii - došlo až v 70. a 80. letech dvacátého století v souvislosti s technickým rozvojem vhodných přístrojů. Moderní historie využívání magnetických polí začala ve třicátých letech 19. století, kdy Američan Joseph Henry a Angličan William Sturgeon vyrobili první elektromagnety. O teoretické vysvětlení vzniku a působení elektromagnetických polí se společně s nimi zasloužili Michael Faraday a James Clerk Maxwell. Téměř současně s jejich vznikem se objevily první pokusy o využití elektromagnetů v medicíně. Skutečný rozvoj magnetoterapie nastal až po druhé světové válce, kdy v tomto odvětví lékařství začalo systematicky vznikat množství vědeckých prací. V Československu se tomuto oboru začala od šedesátých let věnovat řada vynikajících odborníků, kteří vycházeli ze skutečnosti, že 60 - 80% lidí chodí k lékaři s problémy pohybového aparátu. Vědci tehdy hledali levnější alternativní metodu bez chemie a léků. Ta se měla uplatnit především pro skupinu pacientů trpících poruchami pohybového aparátu, jejichž léčba je finančně nejnáročnější.
Magnetoterapie je tedy působení umělého magnetického pole určitých parametrů na lidský organismus . Jedná se o fyzikální terapii, při které je generováno velkoplošně pulsující magnetické pole nízké frekvence. Elektrické proudy vyvolané pulsním magnetickým polem mírně zvýší teplotu exponované tkáně o 0,5 až 1 °C. Na základě klinických zkušeností i experimentálních prací řady světových pracovišť víme dnes bezpečně, že pulsní magnetické pole:
Magnetoterapie je u nás poměrně rozšířenou léčebnou metodou. Její uplatnění se nalézá v mnoha lékařským oborech, jako např. rehabilitace, ortopedie, chirurgie, dermatologie, neurologie, revmatologie, balneologie, fyziatrie, vnitřní lékařství, sportovní lékařství, gynekologie, urologie, pediatrie, traumatologie, stomatologie, geriatrie (péče o staré lidi) a dalších. Na základě klinických pozorování byly prokázány terapeuticky využitelné efekty: protizánětlivý, protiedemový, vasodilatační, hojivý a analgetický. Významná je skutečnost, že magnetoterapie není návyková a nemá žádné známé vedlejší účinky. Magnetoterapie je v odborných kruzích pokládána za jednu z nejbezpečnějších a nejúčinnějších fyzikálních léčebných metod a bývá často nazývána „léčebnou metodou 21. století“.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, zdroj www.magnetoterapie.net a odborné materiály