Teorie o zázračné moci drahých kamenů je tak stará jako sama lidská civilizace.
V dnešním světě máloco hraje tak důležitou roli jako krystaly. V podobě čipů například představují samo srdce computerů, kvarkové hodinky pracují výhradně na základě vibrací krastalů. V minulosti však úloha krystalů vypadala jinak, ale byla též nesmírně důležitá. Podle pověstí a legend pocházely drahé kameny a křišťály z čistých vod ráje, kde odpočívaly hluboko v zemi, vybaveny magnetickou mocí a byly střeženy trpaslíky a vílami. Když si uvědomíme, že nejdražší drahokamy naší země jako jsou diamanty, rubíny, safíry a smaragdy či ametysty sestávají z prvků tak prostých jako je uhlík, kalcium a magnesium, je to samo o sobě už zázrak.
Ve staré Číně už před pěti tisíci lety vyvinuli složitou léčebnou metodu, která spočívala v přikládání drahokamů a krystalů na postižená místa. Také Egypťané, řekové a Římani znali ochranné a léčivé působení krystalů. Znalosti lidstva o jejich léčivých účincích přežily celá tisíciletí. Teorie o zázračné moci drahých kamenů je tak stará jako sama lidská civilizace. Už Babyloňané a Asyřané znali léčivé nápoje z drahokamů. Podrobné návody k přípravě léků z drahokamů, ať už ve formě elixírů. prášků nebo mastí, nalezneme také ve staroindické ájurvédě, "vědě o dlouhém životě". Kněží, čarodějové, šamani i králové nosili velké drahokamy jako symboly své duchovní nebo světské autority. Drahokam na královském prstenu a v koruně krále a křišťály zdobící roucho byly pro jeho okolí znamením královské moci. Pro krále samotného byly však současně i pomocnými prostředky ke komunikaci s vnitřními silami. Stejný byl i důvod, proč byly bohatě vykládány drahými kameny stěny kaplí a skříňky s relikviemi. Ve středověku bylo zvláště časté používání křišťálu. Svatá Hildegarda z Birminghamu (1098-1179) detailaně popisuje metodu léčení křišťály. Pokud by někdo nad tímto způsobem kroutil hlavou, nechť si jen vzpomeme na rubíny vybavené lasery, které tak účinně rozbíjejí žlučové kameny.
Jedna z léčebných metod použití křišťálu, dnes již málo známá pochází z Himaláje. Zde používali zkušení léčitelé hůlky z křišťálu. Podle pověsti pochází toto léčitelské umění ze Šambaly, legendární země, popisované jako prasídlo moudrosti. Legenda o této krajině byla v Asii dosti rozšířena. V Číně byla země moudrosti kladena do údolí pohoří Kunlun, kde prý žili nesmrtelní lidé v neuvěřitelné harmonii, zatímco v Indii hovoří legenda zase o krajině Kalapa, kde sídlili dokonalí lidé a nakonec i za oblastí Bělovodí měli žít svatí lidé, odděleni od zbytku světa právě zemí Bílé vody. Ve všech těchto legendárních krajinách,a zejména v Šambale, se obyvatelé vyznačovali vysokou morální i společenskou úrovní, dále, měřeno dnešními měřítky, poměrně vysoce vyvinutou technikou a na konec i mimořádnou duchovní zralostí. Díky té rozvinuli Šambalové léčitelské umění, k němuž patřilo i používání drahokamů a krystalů. Podle pověstí se dodnes skrývá v Himalájích rozsáhlý komplex podzemních jeskyní, jehož středem je zmíněná Šambala. Nejsnadnější přístup je prý z Ladoku, který je jakýmsi miniaturním vydáním Tibetu a bývá označován jako "Malý Tibet", "Měsíční krajina" nebo také "Poslední Shengri La". Ladak je pustá, vyprahlá země a rostliny tam rostou jen v místech, kde z dalekých ledovců stékají řeky živené tajícím sněhem. Zato tu nalezneme dílny brusičů drahokamů, kde podle pokynů šamanů a léčitelů vznikají léčivé hůlky, opravdové zázraky z horského křišťálu, nefritu, ametystu a lapisu lazuli.
Při složitých ceremoniích jsou hůlky nabíjeny uzdravující energií. Kdysi bylo tohle umění rozšířeno v celém Tibetu, ale po obsazení čínskou armádou represálie vymýtily ovládání antické moudrosti. Jen v severní Indii toto umění přežívá do dnešních dní. Drahokamy jsou zde zpracovávány ovšem i pro jiné účely, třebado formy přívěsku nebo prstenu. Je však také možno přikládat je jen tak na tělo nebo dávat pod podušku. Vždy blahodárná je jejich přítomnost v meditační místnosti. Při meditaci jsou zvlášť účinné hůlky, jejichž pomocí se otevírají a pročišťují čakry. Podle kamene, z něhož je uhotovena, má každá hůlka jinou úlohu. Hůlka z růžového křišťálu je symbolem nepodmíněné lásky. Rozpouští různé psychické bloky nenásilným způsobem. Když nedokážete sám sobě odpustit, křišťál přispěje k tomu, abyste přijal nebo přijala sama sebe. Umí však i víc - pomáhá také nalézt životního druha. Hůlka pomáhá při nespavosti, stačí ji položit vedle lůžka nebo pod polštář. Při bolestech působí hůlka z růžového křišťálu uklidňujícím způsobem. Přiložena špičkou na bolavé místo vysává z něj bolesdt a nabíjí energií. Podobně působí i modrý lápis lazuli, který chladí a uklidňuje. Je vhodný též pro tišení bolestí hlavy a proti migrénám. Hůlky jsou někdy složeny z několika kamenů, aby se jejich vlastnosti kombinovaly, případně násobily. Kromě toho existuje také kombinování kamenů s alchymistickými tekutinami, vyráběnými podle zvláštních receptů. Pro ilustraci alespoň některé kombinace:
Hůlky čerpají energii ze svého okolí. To je ovšem zrádné, protože vyjímečně může hůlka absorbovat i negativní energii. Proto by se měla pravidelně čistit. Dostačuje omytí tekoucí vodou. K nabíjení drahokamu stačí jen sluneční světlo, ale největší nabíječ je ametyst a horský křišťál. V nitru každé lidské bytosti jsou skryty vědomosti, které drahé kameny pomáhají uvolňovat. V našem tisíciletí má dojít na Zemi k velkým proměnám. Bude důležité pro budoucnost lidstva, jak si s tím budeme umět poradit. Jsou lidé, kteří věří, že svou roli v tom sehrají i kouzelné hůlky ze Šambaly.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, zdroj časopis Phoenix